
Ursula von der Leyenová zahájila své druhé funkční období v čele Evropské komise bleskovou a rozsáhlou deregulací, o níž téměř nikdo v Bruselu nevěděl, dokud se už nezačala uskutečňovat. Pod tlakem pravicových vlád postavila svou druhou prezidentskou éru na snižování administrativní zátěže s cílem učinit Evropu atraktivnějším místem pro podnikání.
Podle informací serveru Politico vyvolala tato strategie mezi bruselskými úředníky rozčarování, neboť mnoho let jejich práce je nyní rychle rušeno. Rozsah a rychlost této iniciativy, která je řízena shora, vzbuzuje obavy ohledně transparentnosti a řádného legislativního procesu.
Deregulační směr byl poprvé oznámen v listopadu v Budapešti po jednání von der Leyenové s evropskými lídry. Hlavní myšlenkou je „omnibusový zákon“, který má zjednodušit množství předpisů upravujících odpovědnost firem za ekologické a sociální škody. Von der Leyenová tvrdí, že cílem není oslabení pravidel, ale pouze odstranění nadbytečné byrokracie. Kritici však varují, že otevírání těchto legislativních souborů povede k jejich faktickému oslabení.
Úředníci Komise byli těmito plány zaskočeni. Čtyři z nich uvedli, že se o tomto návrhu dozvěděli až z projevu v Budapešti, přestože se přímo dotýká jejich práce. Od té doby se „zjednodušovací“ agenda rozšířila a v roce 2025 by mělo být předloženo nejméně pět takových omnibusových balíčků. Kromě toho se počítá se zrušením návrhů považovaných za příliš zatěžující.
Komise také požádala členské státy a Evropský parlament, aby urychleně schválily tyto změny, aniž by otevíraly další části dotčených zákonů. To vyvolává obavy, že nebude zajištěn dostatečný prostor pro demokratickou diskusi.
Zatímco v předchozím období byli úředníci Komise podrobněji informováni o připravovaných změnách, nyní je přístup k zásadním informacím omezen. Interní dokumenty obsahují prázdná místa tam, kde by měly být zmíněny nejpoliticky citlivější reformy. E-maily s klíčovými materiály jsou chráněny hesly, což dříve nebylo běžné.
Úniky informací ukázaly, že mezi zvažovanými změnami bylo i zrušení pravidel pro přístup k finančním datům (FiDA), která jsou nyní předmětem vyjednávání. V předvečer zveřejnění oficiálního seznamu rušených zákonů se ukázalo, že FiDA bude stažena. O den později se ale v oficiálním dokumentu už nenacházela, což znamená, že její osud zůstává nejistý.
Dva úředníci tvrdí, že za stažením FiDA stojí přímý lobbing bank u von der Leyenové, zatímco třetí zdroj uvedl, že o jejím osudu probíhal v Komisi boj mezi různými frakcemi. Nižší úředníci, kteří na FiDA pracovali, vůbec netušili, že návrh bude stažen, dokud informace neunikly.
Podobné netransparentní praktiky kritizuje i francouzská europoslankyně Aurore Lalucqová, která předsedá výboru pro hospodářské a měnové záležitosti. Tvrdí, že europoslanci byli zcela vynecháni z rozhodovacího procesu a že takový způsob práce je „v rozporu s principy dobrého vládnutí“.
Von der Leyenová se 21. ledna setkala s lídry čtyř hlavních politických skupin v Evropském parlamentu (EPP, S&D, Renew a Zelení), aby diskutovala o připravovaném omnibusovém zákoně. Jejím cílem bylo zajistit, aby měl návrh v parlamentu dostatečnou podporu a nedošlo k podobnému chaosu jako u nařízení o odlesňování.
Nicméně europoslanci si stěžují, že tři týdny po tomto setkání stále neobdrželi žádné konkrétní informace. Skupina Zelených uvedla, že je „znepokojena“ uspěchaným procesem a načasováním prvního omnibusového balíčku, které je „v rozporu se zásadami dobré správy a demokratického rozhodování“.
Odbory, ekologické organizace a skupiny zabývající se udržitelným financováním se obávají, že zjednodušení ekologických pravidel bude příliš vstřícné vůči průmyslu a neprošlo řádným konzultačním procesem.
Zatímco kritici varují před nedostatkem transparentnosti a oslabením ekologických pravidel, někteří podporovatelé deregulačního přístupu tvrdí, že EU nemá čas na zdlouhavé procesy.
Jean-Paul Servais, šéf globálního regulátora cenných papírů IOSCO, uvedl, že EU jedná rychle, protože „jde o nouzovou situaci“. Podobný názor zastává i prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová, která společně s von der Leyenovou napsala komentář pro Financial Times. V něm argumentují, že EU si nemůže dovolit oslabit svou konkurenceschopnost přehnanými regulacemi.
Podle von der Leyenové je současná situace „bezprecedentní příležitostí“ k reformám, které by měly posílit evropskou ekonomiku a odstranit „sebeomezující překážky“.
Přesto zůstává otázkou, zda bude Evropský parlament ochoten její plán podpořit. Jak upozorňuje vysoký úředník Komise: „Komise je jen jedním hráčem ve hře. Pokud členské státy a europoslanci chtějí ambiciózní návrhy, musí se sami chovat ambiciózně.“
Související

Nastal čas na evropskou odvetu. Cla na automobily nenecháme jen tak, vzkazuje von der Leyenová

EU nutně potřebuje peníze, kde je ale vzít? Zvažuje, že se inspiruje v USA
Ursula von der Leyenová , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 40 minutami

Jsou přibývající excesy hokejových fanoušků projevem úpadku české společnosti?
před 1 hodinou

Kauza gynekoložky z Líbeznic dostává další rozměr. Stížností je vícero
před 1 hodinou

Česko spustilo opatření kvůli slintavce a kulhavce. Týká se hranic se Slovenskem
před 2 hodinami

Tragickou nehodu v Hurghadě odnesli Rusové. V ponorce zemřelo šest lidí
před 3 hodinami

Policie zasahovala na škole v Pelhřimově. Měl tam být ozbrojený muž
před 3 hodinami

Útok nožem v centru Amsterdamu. Policie hlásí několik zraněných
před 4 hodinami

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší
před 6 hodinami

Bouří se Evropa i Čína. Neustoupíme, vzkazují Trumpovi státy
před 7 hodinami

Další válka v Evropě je za dveřmi. Rusko zaútočí na Pobaltí možná už letos, varuje Polsko
před 7 hodinami

Petr Fiala hraje o svou politickou kariéru. Dá se očekávat drsná kampaň, říká Brunclík
před 7 hodinami

Sami mě pozvali, teď na mě útočí. Novinář poprvé promluvil o kauze plánování v aplikaci Signal
před 8 hodinami

Putin brzy zemře a všechno skončí, prohlásil Zelenskyj
před 9 hodinami

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?
před 10 hodinami

90 procent lidí na dlažbě, konec podpory očkování i boje s HIV. Dokument odhalil rozsah Trumpových změn
před 10 hodinami

Litva exkluzivně pro EZ: Záchranná operace v stále probíhá. Smrt amerických vojáků není potvrzená
před 10 hodinami

Nastal čas na evropskou odvetu. Cla na automobily nenecháme jen tak, vzkazuje von der Leyenová
před 11 hodinami

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér
před 12 hodinami

Odolají USA ruskému tlaku? Zelenskyj si není jistý, neví ani o vztahu Trumpa s Putinem
před 12 hodinami

Trump uvalí 25% cla na všechna auta dovážená do USA. Američany čeká raketový nárůst cen nových vozů
před 12 hodinami
Severní Korea poslala Rusku další tisíce vojáků, mají bojovat proti Ukrajině
Severní Korea vyslala dalších 3 000 vojáků na podporu ruské války proti Ukrajině, uvedla ve čtvrtek jihokorejská armáda podle CNN. Tento krok potvrzuje pokračující podporu Pchjongjangu Moskvě v konfliktu, který trvá již tři roky, zatímco světoví lídři se snaží dosáhnout jeho ukončení.
Zdroj: Libor Novák