
Ursula von der Leyenová zahájila své druhé funkční období v čele Evropské komise bleskovou a rozsáhlou deregulací, o níž téměř nikdo v Bruselu nevěděl, dokud se už nezačala uskutečňovat. Pod tlakem pravicových vlád postavila svou druhou prezidentskou éru na snižování administrativní zátěže s cílem učinit Evropu atraktivnějším místem pro podnikání.
Podle informací serveru Politico vyvolala tato strategie mezi bruselskými úředníky rozčarování, neboť mnoho let jejich práce je nyní rychle rušeno. Rozsah a rychlost této iniciativy, která je řízena shora, vzbuzuje obavy ohledně transparentnosti a řádného legislativního procesu.
Deregulační směr byl poprvé oznámen v listopadu v Budapešti po jednání von der Leyenové s evropskými lídry. Hlavní myšlenkou je „omnibusový zákon“, který má zjednodušit množství předpisů upravujících odpovědnost firem za ekologické a sociální škody. Von der Leyenová tvrdí, že cílem není oslabení pravidel, ale pouze odstranění nadbytečné byrokracie. Kritici však varují, že otevírání těchto legislativních souborů povede k jejich faktickému oslabení.
Úředníci Komise byli těmito plány zaskočeni. Čtyři z nich uvedli, že se o tomto návrhu dozvěděli až z projevu v Budapešti, přestože se přímo dotýká jejich práce. Od té doby se „zjednodušovací“ agenda rozšířila a v roce 2025 by mělo být předloženo nejméně pět takových omnibusových balíčků. Kromě toho se počítá se zrušením návrhů považovaných za příliš zatěžující.
Komise také požádala členské státy a Evropský parlament, aby urychleně schválily tyto změny, aniž by otevíraly další části dotčených zákonů. To vyvolává obavy, že nebude zajištěn dostatečný prostor pro demokratickou diskusi.
Zatímco v předchozím období byli úředníci Komise podrobněji informováni o připravovaných změnách, nyní je přístup k zásadním informacím omezen. Interní dokumenty obsahují prázdná místa tam, kde by měly být zmíněny nejpoliticky citlivější reformy. E-maily s klíčovými materiály jsou chráněny hesly, což dříve nebylo běžné.
Úniky informací ukázaly, že mezi zvažovanými změnami bylo i zrušení pravidel pro přístup k finančním datům (FiDA), která jsou nyní předmětem vyjednávání. V předvečer zveřejnění oficiálního seznamu rušených zákonů se ukázalo, že FiDA bude stažena. O den později se ale v oficiálním dokumentu už nenacházela, což znamená, že její osud zůstává nejistý.
Dva úředníci tvrdí, že za stažením FiDA stojí přímý lobbing bank u von der Leyenové, zatímco třetí zdroj uvedl, že o jejím osudu probíhal v Komisi boj mezi různými frakcemi. Nižší úředníci, kteří na FiDA pracovali, vůbec netušili, že návrh bude stažen, dokud informace neunikly.
Podobné netransparentní praktiky kritizuje i francouzská europoslankyně Aurore Lalucqová, která předsedá výboru pro hospodářské a měnové záležitosti. Tvrdí, že europoslanci byli zcela vynecháni z rozhodovacího procesu a že takový způsob práce je „v rozporu s principy dobrého vládnutí“.
Von der Leyenová se 21. ledna setkala s lídry čtyř hlavních politických skupin v Evropském parlamentu (EPP, S&D, Renew a Zelení), aby diskutovala o připravovaném omnibusovém zákoně. Jejím cílem bylo zajistit, aby měl návrh v parlamentu dostatečnou podporu a nedošlo k podobnému chaosu jako u nařízení o odlesňování.
Nicméně europoslanci si stěžují, že tři týdny po tomto setkání stále neobdrželi žádné konkrétní informace. Skupina Zelených uvedla, že je „znepokojena“ uspěchaným procesem a načasováním prvního omnibusového balíčku, které je „v rozporu se zásadami dobré správy a demokratického rozhodování“.
Odbory, ekologické organizace a skupiny zabývající se udržitelným financováním se obávají, že zjednodušení ekologických pravidel bude příliš vstřícné vůči průmyslu a neprošlo řádným konzultačním procesem.
Zatímco kritici varují před nedostatkem transparentnosti a oslabením ekologických pravidel, někteří podporovatelé deregulačního přístupu tvrdí, že EU nemá čas na zdlouhavé procesy.
Jean-Paul Servais, šéf globálního regulátora cenných papírů IOSCO, uvedl, že EU jedná rychle, protože „jde o nouzovou situaci“. Podobný názor zastává i prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová, která společně s von der Leyenovou napsala komentář pro Financial Times. V něm argumentují, že EU si nemůže dovolit oslabit svou konkurenceschopnost přehnanými regulacemi.
Podle von der Leyenové je současná situace „bezprecedentní příležitostí“ k reformám, které by měly posílit evropskou ekonomiku a odstranit „sebeomezující překážky“.
Přesto zůstává otázkou, zda bude Evropský parlament ochoten její plán podpořit. Jak upozorňuje vysoký úředník Komise: „Komise je jen jedním hráčem ve hře. Pokud členské státy a europoslanci chtějí ambiciózní návrhy, musí se sami chovat ambiciózně.“
Související

Plán von der Leyenové, který měl přinést miliardy do evropského rozpočtu, zkolaboval dříve než začal

Chaotické vyjednávání o rozpočtu EU za 1,8 bilionu eur odhalilo slabiny von der Leyenové
Ursula von der Leyenová , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 36 minutami

EU vyhlásila válku produktům z Temu a Shein
před 1 hodinou

Sýrie v troskách. Mrtvých je už přes tisíc, zastavte znásilňování a vraždění, vyzývají USA
před 3 hodinami

Volby by ovládlo hnutí ANO, Spolu ztrácí kvůli bitcoinové aféře. Piráti a Stačilo! mají rekordní úspěch
před 4 hodinami

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia
před 5 hodinami

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá
před 6 hodinami

Aspenské bezpečnostní fórum: Trump vytváří nový světový řád, elity to přijímají s obavami i rezignací
před 7 hodinami

Metropole vyschlá na prach? Poprvé v moderní historii se hlavní město ocitne bez vody
před 8 hodinami

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil
před 10 hodinami

Počasí dnes ve znamení tropů. Zítra se budou teploty lišit až o 14 stupňů
včera

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
včera

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
včera

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
včera

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
včera

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
včera

Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
včera

Změny ve fotbalové Spartě. Jejím novým kapitánem je Haraslín, Wiesner odchází do USA
včera

Ostravský obránce Frydrych si musí trest za ostrý faul na Klimenta odpykat až do konce
včera

Odejde z Leverkusenu i Schick? O českého kanonýra projevil zájem AC Milán
včera

Lyon se vrátil do francouzské ligy i do pohárů. V Anglii se proti rozhodnutí UEFA bouří
včera
Bývalému fotbalistovi a šéfu UEFA Platinimu odcizili zloději až dvacet trofejí
Terčem zlodějů se v noci ze čtvrtka na pátek francouzská fotbalová legenda a někdejší šéf Evropské fotbalové unie UEFA Michel Platini. Právě do jeho rezidence Bouches-du-Rhône nacházející se poblíž Marseille se měl tehdy vloupat zloděj a jak uvádí francouzská televizní stanice RTL, Platinimu ukradl až dvacet trofejí.
Zdroj: David Holub