K Ukrajině mlčí, teď ale Bruselu vyrazila dech. Kam se poděla von der Leyenová?

Ursula von der Leyenová zahájila své druhé funkční období v čele Evropské komise bleskovou a rozsáhlou deregulací, o níž téměř nikdo v Bruselu nevěděl, dokud se už nezačala uskutečňovat. Pod tlakem pravicových vlád postavila svou druhou prezidentskou éru na snižování administrativní zátěže s cílem učinit Evropu atraktivnějším místem pro podnikání.

Podle informací serveru Politico vyvolala tato strategie mezi bruselskými úředníky rozčarování, neboť mnoho let jejich práce je nyní rychle rušeno. Rozsah a rychlost této iniciativy, která je řízena shora, vzbuzuje obavy ohledně transparentnosti a řádného legislativního procesu.

Deregulační směr byl poprvé oznámen v listopadu v Budapešti po jednání von der Leyenové s evropskými lídry. Hlavní myšlenkou je „omnibusový zákon“, který má zjednodušit množství předpisů upravujících odpovědnost firem za ekologické a sociální škody. Von der Leyenová tvrdí, že cílem není oslabení pravidel, ale pouze odstranění nadbytečné byrokracie. Kritici však varují, že otevírání těchto legislativních souborů povede k jejich faktickému oslabení.

Úředníci Komise byli těmito plány zaskočeni. Čtyři z nich uvedli, že se o tomto návrhu dozvěděli až z projevu v Budapešti, přestože se přímo dotýká jejich práce. Od té doby se „zjednodušovací“ agenda rozšířila a v roce 2025 by mělo být předloženo nejméně pět takových omnibusových balíčků. Kromě toho se počítá se zrušením návrhů považovaných za příliš zatěžující.

Komise také požádala členské státy a Evropský parlament, aby urychleně schválily tyto změny, aniž by otevíraly další části dotčených zákonů. To vyvolává obavy, že nebude zajištěn dostatečný prostor pro demokratickou diskusi.

Zatímco v předchozím období byli úředníci Komise podrobněji informováni o připravovaných změnách, nyní je přístup k zásadním informacím omezen. Interní dokumenty obsahují prázdná místa tam, kde by měly být zmíněny nejpoliticky citlivější reformy. E-maily s klíčovými materiály jsou chráněny hesly, což dříve nebylo běžné.

Úniky informací ukázaly, že mezi zvažovanými změnami bylo i zrušení pravidel pro přístup k finančním datům (FiDA), která jsou nyní předmětem vyjednávání. V předvečer zveřejnění oficiálního seznamu rušených zákonů se ukázalo, že FiDA bude stažena. O den později se ale v oficiálním dokumentu už nenacházela, což znamená, že její osud zůstává nejistý.

Dva úředníci tvrdí, že za stažením FiDA stojí přímý lobbing bank u von der Leyenové, zatímco třetí zdroj uvedl, že o jejím osudu probíhal v Komisi boj mezi různými frakcemi. Nižší úředníci, kteří na FiDA pracovali, vůbec netušili, že návrh bude stažen, dokud informace neunikly.

Podobné netransparentní praktiky kritizuje i francouzská europoslankyně Aurore Lalucqová, která předsedá výboru pro hospodářské a měnové záležitosti. Tvrdí, že europoslanci byli zcela vynecháni z rozhodovacího procesu a že takový způsob práce je „v rozporu s principy dobrého vládnutí“.

Von der Leyenová se 21. ledna setkala s lídry čtyř hlavních politických skupin v Evropském parlamentu (EPP, S&D, Renew a Zelení), aby diskutovala o připravovaném omnibusovém zákoně. Jejím cílem bylo zajistit, aby měl návrh v parlamentu dostatečnou podporu a nedošlo k podobnému chaosu jako u nařízení o odlesňování.

Nicméně europoslanci si stěžují, že tři týdny po tomto setkání stále neobdrželi žádné konkrétní informace. Skupina Zelených uvedla, že je „znepokojena“ uspěchaným procesem a načasováním prvního omnibusového balíčku, které je „v rozporu se zásadami dobré správy a demokratického rozhodování“.

Odbory, ekologické organizace a skupiny zabývající se udržitelným financováním se obávají, že zjednodušení ekologických pravidel bude příliš vstřícné vůči průmyslu a neprošlo řádným konzultačním procesem.

Zatímco kritici varují před nedostatkem transparentnosti a oslabením ekologických pravidel, někteří podporovatelé deregulačního přístupu tvrdí, že EU nemá čas na zdlouhavé procesy.

Jean-Paul Servais, šéf globálního regulátora cenných papírů IOSCO, uvedl, že EU jedná rychle, protože „jde o nouzovou situaci“. Podobný názor zastává i prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová, která společně s von der Leyenovou napsala komentář pro Financial Times. V něm argumentují, že EU si nemůže dovolit oslabit svou konkurenceschopnost přehnanými regulacemi.

Podle von der Leyenové je současná situace „bezprecedentní příležitostí“ k reformám, které by měly posílit evropskou ekonomiku a odstranit „sebeomezující překážky“.

Přesto zůstává otázkou, zda bude Evropský parlament ochoten její plán podpořit. Jak upozorňuje vysoký úředník Komise: „Komise je jen jedním hráčem ve hře. Pokud členské státy a europoslanci chtějí ambiciózní návrhy, musí se sami chovat ambiciózně.“

Související

Ursula von der Leyenová

Nastal čas na evropskou odvetu. Cla na automobily nenecháme jen tak, vzkazuje von der Leyenová

Zavedení nových cel na dovoz automobilů do Spojených států ze strany prezidenta Donalda Trumpa vyvolalo ostrou reakci Evropské unie. Americká administrativa oznámila, že od 3. dubna zavede 25procentní clo na dovoz osobních automobilů z Evropy, což představuje dosud nejvýraznější eskalaci obchodní války mezi USA a Evropskou unií. Tento krok bude mít dalekosáhlé dopady na evropský automobilový průmysl a může vyvolat odvetná opatření ze strany Bruselu. 
Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

EU nutně potřebuje peníze, kde je ale vzít? Zvažuje, že se inspiruje v USA

Evropská unie se ocitá na křižovatce. Hospodářský růst zpomaluje, bezpečnostní architektura starého kontinentu prochází otřesy a potřeba masivních investic do obrany a konkurenceschopnosti je naléhavější než kdy dříve. Hlavní otázkou nadcházejícího summitu evropských lídrů proto bude, zda se konečně podaří uvolnit soukromý kapitál a zapojit ho do financování evropské budoucnosti.

Více souvisejících

Ursula von der Leyenová EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Play-Off Sparta vs. Třinec

Jsou přibývající excesy hokejových fanoušků projevem úpadku české společnosti?

Možná bude tento článek vyznívat, že už stárnu (což je samozřejmě pravda) a čím dál víc tak vzpomínám na dřívější (dle mého soudu v mnohém normálnější) svět, ale to, co se poslední dobou děje na extraligových stadionech, mně radost nedělá a pokud proti tomu něco jako společnost neuděláme, bojím se, kam se naše společnost bude řítit. Řeč je o několika nevídaných excesech ze strany hokejových fanoušků. Tedy pardon, „fanoušků“.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Policie Nizozemí

Útok nožem v centru Amsterdamu. Policie hlásí několik zraněných

V centru Amsterdamu došlo ve čtvrtek odpoledne k útoku nožem, který si vyžádal několik zraněných osob. Podezřelá osoba, která útočila nožem, byla zadržena policií. Aktuálně probíhá vyšetřování incidentu. Zatím není známo, že by se jednalo o teroristický útok.

před 4 hodinami

Keir Starmer (labouristi)

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší

Evropští lídři na čtvrtečním summitu v Paříži důrazně prohlásili, že nyní není vhodný čas na zrušení sankcí vůči Rusku. Reagovali tak na požadavek Moskvy, která uvedla, že by přistoupila na dohodu o ukončení bojů v oblasti Černého moře zprostředkovanou Spojenými státy pouze v případě, že by některé sankce byly zmírněny, uvedl server CNN.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Putin brzy zemře a všechno skončí, prohlásil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval Spojené státy, aby neumožnily ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi uniknout z politické a ekonomické izolace. Jeho prohlášení zaznělo 26. března, den poté, co Ukrajina a Rusko dosáhly dohody o částečném příměří týkajícím se útoků na energetickou infrastrukturu a černomořské oblasti, kterou zprostředkovaly Spojené státy. V rámci této dohody se USA zavázaly rozšířit ruský přístup ke globálním trhům.

před 9 hodinami

Ilustrační foto

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Evropská unie vyzývá členské státy, aby připravily pro své občany nouzové balíčky na přežití po dobu 72 hodin v rámci nové strategie připravenosti, kterou ve středu představila Evropská komise. Tento plán, známý jako Preparedness Union Strategy, se zaměřuje na zvýšení zásob základních potřeb, zlepšení spolupráce mezi civilními a vojenskými složkami a posílení odolnosti vůči budoucím krizím.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ursula von der Leyenová

Nastal čas na evropskou odvetu. Cla na automobily nenecháme jen tak, vzkazuje von der Leyenová

Zavedení nových cel na dovoz automobilů do Spojených států ze strany prezidenta Donalda Trumpa vyvolalo ostrou reakci Evropské unie. Americká administrativa oznámila, že od 3. dubna zavede 25procentní clo na dovoz osobních automobilů z Evropy, což představuje dosud nejvýraznější eskalaci obchodní války mezi USA a Evropskou unií. Tento krok bude mít dalekosáhlé dopady na evropský automobilový průmysl a může vyvolat odvetná opatření ze strany Bruselu. 

před 11 hodinami

Kontroverzní kampaň hnutí ANO

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér

​Nedávné kampaně hnutí ANO a koalice SPOLU odhalují znepokojivý trend v české politické kultuře, kde se místo věcné debaty uchylují hlavní politické síly k osobním útokům a zjednodušeným sdělením.​ V době, kdy by politické strany měly občanům přinášet vize, naději a konkrétní řešení pro budoucnost, se v české politice stále více setkáváme s ubohým titulováním a levnými útoky. Kampaňové strategie, které jsme viděli v poslední době, nejsou nic jiného než pokusem odvést pozornost od skutečných problémů – místo aby se politiky snažily navrhnout konkrétní reformy a předložit konstruktivní alternativy, upřednostňují osobní osočování a provokativní slogany.

před 12 hodinami

Volodymyr Zelenskyj, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Odolají USA ruskému tlaku? Zelenskyj si není jistý, neví ani o vztahu Trumpa s Putinem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil naději, že Spojené státy budou mít "pevný postoj" vůči ruským požadavkům na zrušení sankcí jako podmínku pro příměří v Černém moři. Moskva oznámila, že námořní příměří, které bylo vyhlášeno v úterý s cílem umožnit bezpečný průjezd komerčních lodí, vstoupí v platnost pouze tehdy, pokud Západ zruší omezení na ruský obchod s potravinami a hnojivy. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Severní Korea poslala Rusku další tisíce vojáků, mají bojovat proti Ukrajině

Severní Korea vyslala dalších 3 000 vojáků na podporu ruské války proti Ukrajině, uvedla ve čtvrtek jihokorejská armáda podle CNN. Tento krok potvrzuje pokračující podporu Pchjongjangu Moskvě v konfliktu, který trvá již tři roky, zatímco světoví lídři se snaží dosáhnout jeho ukončení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy