Kdo byl Ismáíl Haníja, zabitý politický vůdce Hamásu?

Ismáíl Haníja byl významnou postavou palestinského politického a vojenského života, zejména v kontextu svého působení v hnutí Hamás. Narodil se 29. ledna 1963 v uprchlickém táboře al-Šátí v Pásmu Gazy, což formovalo jeho životní zkušenosti a politické názory. Haníja studoval arabskou literaturu na Islámské univerzitě v Gaze, kde se zapojil do studentské politiky a připojil se k Hamásu.

Haníja začal být více viditelný během první intifády (1987–1993), kdy Hamás získával na síle jako hlavní protivník izraelské okupace. Během tohoto období byl Haníja několikrát zatčen izraelskými silami a strávil několik let ve vězení. Po propuštění se stal blízkým spolupracovníkem zakladatele Hamásu, šajcha Ahmada Jásína, a postupně se stal jedním z vůdců hnutí.

Významným momentem Haníjovy kariéry bylo vítězství Hamásu v palestinských parlamentních volbách v roce 2006. Hamás získal většinu mandátů v palestinském zákonodárném shromáždění, což vedlo k mezinárodnímu šoku a napětí s hnutím Fatah, které do té doby dominovalo palestinské politice. Haníja se stal premiérem palestinské vlády, což však vedlo k intenzivnímu vnitřnímu konfliktu.

Napětí mezi Hamásem a Fatahem eskalovalo do ozbrojeného konfliktu, který v roce 2007 vyústil v rozdělení palestinských území. Hamás převzal plnou kontrolu nad Pásmem Gazy, zatímco Fatah si udržel kontrolu nad Západním břehem. Tato situace vedla k hluboké politické a geografické roztříštěnosti palestinské společnosti, která přetrvává dodnes.

V roce 2017 byl Ismáíl Haníja zvolen předsedou politbyra Hamásu, čímž nahradil Khaleda Mašála. Jeho vedení je charakterizováno snahou udržet rovnováhu mezi radikálním postojem Hamásu vůči Izraeli a potřebou zlepšit životní podmínky obyvatel Gazy. Haníja byl často vnímán jako pragmatik, který se snaží najít cesty ke zmírnění blokády Gazy a získat mezinárodní podporu, aniž by opustil základní ideologické principy Hamásu.

Haníja se snažil rozvíjet vztahy s různými regionálními aktéry, včetně Kataru, Turecka a Íránu, které poskytují finanční a politickou podporu. Jeho vedení čelí mnoha výzvám, včetně chronické chudoby, nezaměstnanosti a omezeného přístupu k základním službám v Gaze. Navzdory těmto problémům zůstával Hamás pod jeho vedením silným hráčem v palestinské politice.

Pod Haníjovým vedením pokračoval Hamás ve svém odporu vůči Izraeli, často prostřednictvím raketových útoků a dalších vojenských akcí, což vede k opakovaným kolům násilí a izraelským odvetným opatřením. Haníja také čelil tlaku ze strany mezinárodního společenství, které požaduje, aby Hamás uznal Izrael, vzdal se násilí a přijal dřívější dohody mezi Izraelem a Palestinci.

Související

Teroristé Hamásu

Zničili jsme Hamás. Už neexistuje, tvrdí Izrael

Izraelský ministr obrany Joav Galant uvedl, že vojenské kapacity palestinského hnutí Hamás jsou po více než 11 měsících války v Pásmu Gazy vážně oslabeny a hnutí jako vojenská síla v této palestinské enklávě již neexistuje. Informoval o tom server Times of Israel.

Více souvisejících

Hamás Ismáíl Haníja

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 48 minutami

Petr Pavel v Poslanecké sněmovně. (13.6.2023)

Pavel vyzval k odložení voleb, pokud nebude možné zajistit jejich regulérnost

Prezident Petr Pavel uvedl, že pokud by nebylo možné zajistit regulérnost voleb ve všech oblastech, byl by to důvod pro jejich odložení, pokud by se našla právní cesta. Prohlásil to před večerním jednáním vlády, které se účastnil kvůli řešení povodňové situace. Krajské a senátní volby jsou naplánovány na pátek a sobotu.

před 1 hodinou

Sedm klíčníků otevřelo korunní komoru s korunovačními klenoty Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Sedm klíčníků otevřelo Korunní komoru s korunovačními klenoty

Prezident Petr Pavel společně s dalšími šesti zástupci státu, církve a města Prahy dnes slavnostně otevřel Korunní komoru ve svatovítské katedrále, kde jsou uloženy české korunovační klenoty. Do konce září budou klenoty přeneseny do Vladislavského sálu na Pražském hradě, kde si je bude moci veřejnost prohlédnout zdarma. 

před 2 hodinami

Rozvodněná Morava v olomouckém Chomoutově. (16.9.2024)

Povodně mají na svědomí už tři lidské životy

Záplavy v Česku si vyžádaly už tři oběti. Dnes odpoledne přibyli další dva mrtví v Krnově na Bruntálsku, jak informoval hejtman Josef Bělica (ANO) a policejní ředitel Tomáš Kužel po jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje.

před 3 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by se rušit neměly. Vláda si může zachránit krk před opoziční demagogií

Přední vládní představitelé odmítají posouvání voleb do krajských zastupitelstev. Zatímco je většina z nich v terénu nebo informuje občany na sociálních sítích o hrozbách, zástupci opozičních stran využívají kritickou situaci k posílení vlastní kampaně. Paradoxní je, že to bude právě vláda, komu takový vývoj uškodí – a přesto volby neruší.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Evakuace v Ostravě

Evakuace Ostravy: Hasiči zachraňují desítky osob, evidují tisíce výjezdů

Od čtvrteční 18. hodiny do dnešní 6. hodiny ranní řešili hasiči v Moravskoslezském kraji přes 2100 událostí. Na síti X dnes uvedli, že zachránili na sedm desítek osob. V ostravské části Přívoz probíhá evakuace poté, co se u soutoku řek Opavy a Odry se na pravém břehu Odry objevily dvě trhliny v hrázi, každá o délce přibližně 50 metrů, což vedlo k rozlití vody v Přívoze. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Raketa Storm Shadow

Co kdyby námi poskytnuté zbraně zabíjely v Rusku? Západ řeší dilema a ví, že Putin je nevyzpytatelný

Západní lídři by Ukrajincům neměli povolovat použít zbraně dlouhého doletu proti hloubi území Ruské federace. Moskva sice už vystavila mnoho takzvaných červených linií, které se nakonec ukázaly jako překročitelné. Právě tato nevyzpytatelnost ale nakonec může způsobit povolení tyto zbraně použít, a nakonec i zavlečení Západu do krvavého konfliktu s Ruskem. 

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ostrava se potýká s povodněmi

V Ostravě se protrhla hráz. Probíhá evakuace

V ostravské části Přívoz probíhá evakuace. Do 10:30 bylo z této oblasti zachráněno asi 70 lidí, včetně dětí, kteří budou převezeni do evakuačního centra na Černé louce. U soutoku řek Opavy a Odry se na pravém břehu Odry objevily dvě trhliny v hrázi, každá o délce přibližně 50 metrů, což vedlo k rozlití vody v Přívoze. 

Aktualizováno před 9 hodinami

Meteorologové upřesnili výstrahu. Česko ještě není z nejhoršího venku

Meteorologové v nové výstraze upřesnili varování před povodňovými jevy a ponechali výstrahu před vydatným deštěm pro jihozápad Čech, hlavně Šumavu a Novohradské hory. Déšť na našem území ale postupně slábne a ustává, s výjimkou jihozápadní poloviny Čech. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy