Kdo kandiduje ve slovenských volbách? Mezi relevantními subjekty najdeme krajní pravici i progresivisty

Slováci už dnes rozhodnou, kdo bude další čtyři roky vládnout. Ve hře jsou dva nejsilnější subjekty – Smer-SD a Progresívne Slovensko, které doplňují různé strany z celé škály politického spektra. 

Hlas – sociálna demokracia

Jde o stranu hlásící se k sociální demokracii. Zasazuje se za podobné hodnoty jako Ficův Smer, tedy pomoc všem, kteří to potřebují; nižší ceny potravin a energií; kvalitní a dostupné zdravotnictví; a Slovensko na prvním místě, jak vyplývá z jejího programu na webových stránkách. 

Hlas-SD chce zařadit základní sociální jistoty do ústavy, tedy začlenit do ní sociální práva jako je nárok na důstojný důchod, dovolenou, přiměřené mzdy a pracovní dobu. Zavést chce rovněž 13. důchod ve výši průměrného důchodu. 

Předseda Hlasu Peter Pellegrini má společnou historii s Ficem. Pellegrini vedl v roce 2020 do neúspěšných voleb stranu Smer. Po odstoupení Fica roku 2018 působil jako premiér. Poprvé od roku 1999 tak v čele kandidátky nestál Fico. 

Obyčajní ľudia a priatelia

Koalice stran OĽaNO, Kresťanskodemokratické unie a Za ľudí v čele s bývalým premiérem Igorem Matovičem vede svou kampaň konfrontačně, především ve jménu „boje proti mafii“. Obviňuje Fica z podpory vzniku mafiánského státu. „Mafie se chce opět vrátit k moci a vymysleli plán. Vědí, že velmi nízká účast ve volbách jim pomůže volby vyhrát, a proto tři poslední roky dělají všechno, aby své motivovali a druhé od účasti odradili,“ píše strana na svém webu. 

Byla to právě tato strana, která přišla s nápadem dát každému voliči 500 eur za účast. „Jelikož jde Slovensku doslova o život, zveřejnili jsme náš veřejný příslib, že nevstoupíme do žádné koalice bez toho, aby se odměna 500 eur všem voličům vyplatila. A tak věříme, že dosáhneme historické účasti a zabráníme spolu návratu mafie.“

OĽaNO byla lídrem vládní koalice od voleb roku 2020. Koncem roku 2022 nezískala důvěru jednokomorového parlamentu. Během období vládnutí předseda vlády Matovič předal svůj post Eduardu Hegerovi a sám se stal ministrem financí. 

Progresívne Slovensko

Stejně jako Smer-SD je v popředí předvolebních průzkumů veřejného mínění, ztrácí na něj většinou jednotky procent, respektive desetiny. PS s Michalem Šimečkou v čele samo sebe definuje coby progresivní a proevropskou stranu. Otevřeně hájí práva LGBTQ+ komunity a téma interrupcí, jak už před několika lety psal server Aktuality.sk.

Už tehdy ale odborníci dělali chybu. Současná situace způsobila výrazný vzestup preferencí PS. „Progresívne Slovensko nikdy nebude velkou stranou typu Smer, OĽaNO či SaS,“ říkal ještě v roce 2018 slovenský politolog Michal Cirner. Předpovídal volební preference strany na maximálně 5-8 procent, tento odhad mu ale nevyšel a PS dokonce v jednom z průzkumů předehnalo nejsilnější Smer. 

Doporučené články

REPUBLIKA

Republika je krajně pravicová strana a jeden z vážných adeptů na vytvoření koalice s Ficovým Smerem, pokud ten ve volbách uspěje. Ideologicky napříč stranou a její kampaní převládá nacionalismus, neofašismus, národní konzervatismus a euroskepticismus. 

Na svých stránkách proklamuje, že chce dosáhnout slovenské vojenské neutrality; politiku Evropské unie považuje za zničující pro Evropu i Slovensko; za hlavní příčinu konfliktu na Ukrajině považuje rozpínavost NATO a agresi ukrajinské vlády k ruské menšině na východě země; podporuje rozvoj strategického a obchodního partnerství se zeměmi BRICS; a zároveň chce budovat přátelské a konstruktivní vztahy se západními státy včetně USA. 

Sloboda a Solidarita

Sloboda a Solidarita neboli Saska (SaS) je liberální středopravicová strana, v předvolebních průzkumech jeden ze slabších subjektů. Jako lídr ji vede do voleb Richard Sulík. V Národní radě má nyní 20 míst ze 150, původně se stala součástí vládní koalice s OĽaNO, ale následně ji opustila. 

Na svých stránkách zveřejnila 268stránkový program, jehož hlavními body jsou mimo jiné takzvané odměny za tvrdou práci. SaS chce odměňovat práci a inovace, nejen „přerozdělovat bohatství od těch, kteří pracují“. Věří ve spravedlivé příležitosti pro všechny a zodpovědnou správu financí Slováků. 

Slovenská národná strana

SNS v čele s Andrejem Dankem je v předvolebních průzkumech jen těsně nad pětiprocentní hranicí nutnou k získání křesel v parlamentu. Sebe sama popisuje jako národně orientovanou, konzervativní, středopravou stranu opírající se o evropsko-křesťanský hodnotový systém. 

Jako své hlavní hodnoty popisuje vlastenectví, svobodu, národní jednotu či soběstačnost. Nezasazuje se o přerušení západní integrace, chce ale zachovat národní odlišnosti evropských států a kultur, které obohacují kulturu celé evropské civilizace. 

Smer – sociálna demokracia 

Smer je podle průzkumů jednou ze dvou nejsilnějších stran před parlamentními volbami. Na svých webových stránkách se popisuje jako standardní levicová strana, která prosazuje silnou pozici státu v ekonomice a zodpovědnost společnosti za ochranu ohrožených skupin obyvatelstva. „Naším cílem je už od vzniku v roce 1999 zastupovat zájmy slabších a ohrožených skupin, v politickém souboji prosazovat stabilitu a pokoj ve státu a vybudovat úspěšné Slovensko,“ píše. 

Smer-SD pod vedením bývalého premiéra Roberta Fica v současné době prosazuje spíše proruskou ideologii, jako hlavní prostředek využívá vyčerpání z války, kterou je podle něj třeba ukončit. Brojí proti Evropské unii, upozorňuje na „diktát Bruselu“ a snaží se prosadit suverénní a svébytné Slovensko. 

Související

Bratislavský hrad

Ve stopách Maďarska? Slovensko chce změnit volební systém

Strana Hlas plánuje předložit návrh na změnu volebního systému, který by měl zajistit větší zastoupení regionů v Národní radě SR (NR SR). Opoziční Progresívne Slovensko (PS) a SaS vyjadřují obavy, že by se mohlo jednat o účelovou změnu. Zavedení smíšeného volebního systému by mohla posílit postavení strany Smer v parlamentu.

Více souvisejících

volby na Slovensku Slovensko Smer SD Robert Fico Igor Matovič (OLaNO) Peter Pellegrini Hlas-sociální demokracie Progresivní Slovensko a Spolu

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy