Slováci už dnes rozhodnou, kdo bude další čtyři roky vládnout. Ve hře jsou dva nejsilnější subjekty – Smer-SD a Progresívne Slovensko, které doplňují různé strany z celé škály politického spektra.
Hlas – sociálna demokracia
Jde o stranu hlásící se k sociální demokracii. Zasazuje se za podobné hodnoty jako Ficův Smer, tedy pomoc všem, kteří to potřebují; nižší ceny potravin a energií; kvalitní a dostupné zdravotnictví; a Slovensko na prvním místě, jak vyplývá z jejího programu na webových stránkách.
Hlas-SD chce zařadit základní sociální jistoty do ústavy, tedy začlenit do ní sociální práva jako je nárok na důstojný důchod, dovolenou, přiměřené mzdy a pracovní dobu. Zavést chce rovněž 13. důchod ve výši průměrného důchodu.
Předseda Hlasu Peter Pellegrini má společnou historii s Ficem. Pellegrini vedl v roce 2020 do neúspěšných voleb stranu Smer. Po odstoupení Fica roku 2018 působil jako premiér. Poprvé od roku 1999 tak v čele kandidátky nestál Fico.
Obyčajní ľudia a priatelia
Koalice stran OĽaNO, Kresťanskodemokratické unie a Za ľudí v čele s bývalým premiérem Igorem Matovičem vede svou kampaň konfrontačně, především ve jménu „boje proti mafii“. Obviňuje Fica z podpory vzniku mafiánského státu. „Mafie se chce opět vrátit k moci a vymysleli plán. Vědí, že velmi nízká účast ve volbách jim pomůže volby vyhrát, a proto tři poslední roky dělají všechno, aby své motivovali a druhé od účasti odradili,“ píše strana na svém webu.
Byla to právě tato strana, která přišla s nápadem dát každému voliči 500 eur za účast. „Jelikož jde Slovensku doslova o život, zveřejnili jsme náš veřejný příslib, že nevstoupíme do žádné koalice bez toho, aby se odměna 500 eur všem voličům vyplatila. A tak věříme, že dosáhneme historické účasti a zabráníme spolu návratu mafie.“
OĽaNO byla lídrem vládní koalice od voleb roku 2020. Koncem roku 2022 nezískala důvěru jednokomorového parlamentu. Během období vládnutí předseda vlády Matovič předal svůj post Eduardu Hegerovi a sám se stal ministrem financí.
Progresívne Slovensko
Stejně jako Smer-SD je v popředí předvolebních průzkumů veřejného mínění, ztrácí na něj většinou jednotky procent, respektive desetiny. PS s Michalem Šimečkou v čele samo sebe definuje coby progresivní a proevropskou stranu. Otevřeně hájí práva LGBTQ+ komunity a téma interrupcí, jak už před několika lety psal server Aktuality.sk.
Už tehdy ale odborníci dělali chybu. Současná situace způsobila výrazný vzestup preferencí PS. „Progresívne Slovensko nikdy nebude velkou stranou typu Smer, OĽaNO či SaS,“ říkal ještě v roce 2018 slovenský politolog Michal Cirner. Předpovídal volební preference strany na maximálně 5-8 procent, tento odhad mu ale nevyšel a PS dokonce v jednom z průzkumů předehnalo nejsilnější Smer.
REPUBLIKA
Republika je krajně pravicová strana a jeden z vážných adeptů na vytvoření koalice s Ficovým Smerem, pokud ten ve volbách uspěje. Ideologicky napříč stranou a její kampaní převládá nacionalismus, neofašismus, národní konzervatismus a euroskepticismus.
Na svých stránkách proklamuje, že chce dosáhnout slovenské vojenské neutrality; politiku Evropské unie považuje za zničující pro Evropu i Slovensko; za hlavní příčinu konfliktu na Ukrajině považuje rozpínavost NATO a agresi ukrajinské vlády k ruské menšině na východě země; podporuje rozvoj strategického a obchodního partnerství se zeměmi BRICS; a zároveň chce budovat přátelské a konstruktivní vztahy se západními státy včetně USA.
Sloboda a Solidarita
Sloboda a Solidarita neboli Saska (SaS) je liberální středopravicová strana, v předvolebních průzkumech jeden ze slabších subjektů. Jako lídr ji vede do voleb Richard Sulík. V Národní radě má nyní 20 míst ze 150, původně se stala součástí vládní koalice s OĽaNO, ale následně ji opustila.
Na svých stránkách zveřejnila 268stránkový program, jehož hlavními body jsou mimo jiné takzvané odměny za tvrdou práci. SaS chce odměňovat práci a inovace, nejen „přerozdělovat bohatství od těch, kteří pracují“. Věří ve spravedlivé příležitosti pro všechny a zodpovědnou správu financí Slováků.
Slovenská národná strana
SNS v čele s Andrejem Dankem je v předvolebních průzkumech jen těsně nad pětiprocentní hranicí nutnou k získání křesel v parlamentu. Sebe sama popisuje jako národně orientovanou, konzervativní, středopravou stranu opírající se o evropsko-křesťanský hodnotový systém.
Jako své hlavní hodnoty popisuje vlastenectví, svobodu, národní jednotu či soběstačnost. Nezasazuje se o přerušení západní integrace, chce ale zachovat národní odlišnosti evropských států a kultur, které obohacují kulturu celé evropské civilizace.
Smer – sociálna demokracia
Smer je podle průzkumů jednou ze dvou nejsilnějších stran před parlamentními volbami. Na svých webových stránkách se popisuje jako standardní levicová strana, která prosazuje silnou pozici státu v ekonomice a zodpovědnost společnosti za ochranu ohrožených skupin obyvatelstva. „Naším cílem je už od vzniku v roce 1999 zastupovat zájmy slabších a ohrožených skupin, v politickém souboji prosazovat stabilitu a pokoj ve státu a vybudovat úspěšné Slovensko,“ píše.
Smer-SD pod vedením bývalého premiéra Roberta Fica v současné době prosazuje spíše proruskou ideologii, jako hlavní prostředek využívá vyčerpání z války, kterou je podle něj třeba ukončit. Brojí proti Evropské unii, upozorňuje na „diktát Bruselu“ a snaží se prosadit suverénní a svébytné Slovensko.
Související
Fico chce změnu ve volebním systému. Putinizace Slovenska, reaguje opozice
Ve stopách Maďarska? Slovensko chce změnit volební systém
volby na Slovensku , Slovensko , Smer SD , Robert Fico , Igor Matovič (OLaNO) , Peter Pellegrini , Hlas-sociální demokracie , Progresivní Slovensko a Spolu
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
před 30 minutami
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
před 53 minutami
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
před 1 hodinou
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
před 2 hodinami
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
před 3 hodinami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 3 hodinami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 4 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 4 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 5 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 5 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 5 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 6 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 6 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 7 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 7 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 7 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 7 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 8 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 8 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák