Kdy schválí Maďarsko přijetí Švédska do NATO? Stoltenberg odhadl termín

Generální tajemník NATO předpokládá, že maďarský parlament schválí vstup Švédska do Severoatlantické aliance, a to koncem února. Tím by byla odstraněna poslední překážka pro přijetí severské země do NATO. Jens Stoltenberg to uvedl po dnešním jednání s černohorským premiérem Milojkem Spajičem, které proběhlo v bruselském sídle NATO.

Stoltenberg vyjádřil potěšení z nedávného vývoje v Turecku, kde byl dokončen poslední krok ratifikace vstupu Švédska do NATO. Turecký parlament dokument schválil v úterý a prezident Recep Tayyip Erdogan ho podepsal ve čtvrtek. Kandidátský vstup do NATO musí potvrdit všech 31 členských států aliance, a tak zbývá pouze ratifikace ze strany Maďarska.

Na tiskové konferenci dnes Stoltenberg uvedl, že diskutoval o této záležitosti s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který potvrdil, že Budapešť podporuje vstup Švédska do aliance. Šéf NATO zdůraznil, že členství Švédska posílí Severoatlantickou alianci a zlepší celkovou bezpečnost. Ujistil, že maďarský parlament plánuje projednat ratifikaci až na konci února podle informací získaných od premiéra Orbána.

Švédsko, tradičně neutrální země, podalo žádost o vstup do aliance spolu s Finskem v květnu 2022 v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Většina členských států již schválila vstup obou zemí v roce 2022 nebo na začátku roku 2023. Finskou žádost Turecko schválilo na začátku loňského roku, a Finsko se stalo členem NATO na začátku dubna.

Problematické tak zůstává pouze Maďarsko, které dlouhodobě prohlašovalo, že nebude poslední, kdo vstup Švédska do NATO schválí. Předseda maďarského Národního shromáždění László Kövér navíc ani nepodporuje vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Vyplývá to z rozsáhlého čtvrtečního rozhovoru pro server index.hu.

Podle něj není Maďarsko, které jako jediné členské NATO neschválilo rozšíření Aliance, v trapné situaci, a zdůraznil, že někdo musí být i poslední.

Kövér poukázal na závazky členských států NATO v případě napadení a tvrdí, že Švédsko si toho není vědomo, což považuje za vážné nedorozumění.

Kövér také vzkázal generálnímu tajemníkovi NATO Jensu Stoltenbergovi, že by celý spor měl být již dávno vyřešen, pokud by Stoltenberg přesvědčoval spíše švédské politiky než se snažil přesvědčit Budapešť.

Podle médií Švédsko přivítalo souhlas tureckého parlamentu s vstupem do NATO této severské země. Maďarsko zůstává jediným členským státem NATO, jehož parlament zatím o této otázce nehlasoval. Je navíc nejisté, zda premiér Ulf Kristersson přijme pozvání od Viktora Orbána a přijede jednat do Budapešti, jak uvádí zpráva 24.hu.

Podle téhož zdroje je většina maďarského tisku v této věci skeptická, avšak Švédové se prý schůzce kategoricky nebrání. Švédská média předpokládají, že Orbán může požadovat nějakou formu kompenzace za schválení vstupu Švédska.

Turecký zahraniční výbor parlamentu schválil žádost Stockholmu o členství v NATO v prosinci loňského roku, turecký parlament pak schválil připojení Švédska k Severoatlantické alianci v úterý.

Prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan ale podmínil ratifikaci švédské žádosti schválením Kongresu USA k nákupu stíhaček F-16. Další podmínkou bylo zrušení zbrojních embarg Kanady a dalších členů NATO vůči Turecku.

Doporučené články

Maďarská prezidentka Katalin Nováková ve středu vyzvala předsedy vlád Maďarska a Švédska, aby jednali o ratifikaci vstupu Švédska do Severoatlantické aliance. "Turecko ratifikovalo vstup Švédska do NATO. Nyní jsme my na řadě. Vyzývám k jednání premiérů (Maďarska a Švédska). Můj postoj k členství Švédska je stejný jako předtím: existuje více kladů, než záporů," napsala prezidentka na sociální síti X.

Stoltenberg také vyzval Maďarsko, aby co nejdříve ratifikovalo vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Učinil tak poté, co v úterý večer - po více než rok trvajících odkladech - schválil švédské členství turecký parlament. 

Stoltenberg ve svém úterním prohlášení rozhodnutí tureckého parlamentu přivítal a dodal: "Počítám s tím, že Maďarsko ukončí svou národní ratifikaci co nejdříve. Švédské členství posílí NATO i bezpečnost nás všech."

Stejný apel vládě maďarského premiéra Viktora Orbána adresovalo i Německo: "Teď přišla řada na Maďarsko, aby podniklo kroky, které je ještě třeba učinit, abychom mohli přivítat naše švédské přátele v Alianci," uvedlo německé ministerstvo.

Orbán ale v telefonickém rozhovoru ve středu potvrdil, že maďarská vláda podporuje členství Švédska v Severoatlantické alianci. Orbán to potvrdil na sociální síti X. "Právě jsem ukončil telefonát s generálním tajemníkem NATO. Potvrdil jsem, že maďarská vláda podporuje členství Švédska v NATO," napsal Orbán,

"Zdůraznil jsem také, že budeme nadále naléhat na maďarské Národní shromáždění, aby hlasovalo pro přistoupení Švédska a při první možné příležitosti uzavřelo ratifikaci," dodal maďarský ministerský předseda, který poslal dopis svému švédskému kolegovi Ulfu Kristerssonovi, ve kterém ho pozval do Budapešti, aby prodiskutoval nabídku "co nejdříve". 


 
 
 
 

Související

Více souvisejících

Jens Stoltenberg NATO Maďarsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 10 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy