Krajní pravice nevyhrála, ale uspěla. Nizozemci díky prvnímu exit polls ukazují trend pro celou EU

Volby do Evropského parlamentu jsou v plném proudu, Nizozemci ale už mají odvoleno. Krajní pravice v zemi dle exit polls sice nezaznamená vítězství, ale rozhodně je na vzestupu. Tento trend je vidět po celé Evropě.

Server Politico informoval o prvních exit-polls v Nizozemsku. Voliči zde vhazovali lístky do uren během čtvrtka, o den dříve, než tak učiní Češi.

Exit polls jsou předvolební průzkumy prováděné u voličů bezprostředně po jejich odchodu z volebních místností. Tento typ průzkumu slouží k získání předběžných informací o tom, jak voliči hlasovali.

Exit polls se liší od předvolebních průzkumů tím, že se provádějí přímo v den voleb a zahrnují pouze ty, kteří skutečně volili. Aby byly výsledky co nejpřesnější, musí být prováděny anonymně a respondenti musí mít jistotu, že jejich odpovědi nebudou osobně identifikovatelné.

První průzkumy veřejného mínění ukazují, že krajně pravicová strana PVV Geerta Wilderse sice dosáhla velkých zisků, ale zřejmě bude poražena a skončí na druhém místě. „Dnes večer jsme zdaleka největším vítězem,“ hlásal lídr strany před novináři ve čtvrtek večer po uzavření volebních místností. „Je to krásný výsledek,“ dodal.

Pro nizozemskou PVV je to úspěch, protože v minulých volbách do Evropského parlamentu nezískala jediné křeslo. Nyní jich může obsadit až sedm z 31, které jsou přidělené Nizozemsku.

Vítězství krajní pravice je očekávané minimálně ve Francii a Itálii, druhé místo se očekává v Německu. Takovýto úspěch může teoreticky velmi ovlivnit směřování Evropské unie pro budoucích pět let, jelikož noví poslanci získají mandát až do roku 2029.

Nicméně ani vítězství italské krajní pravice nezaručuje úspěch plánu bývalé francouzské nacionalistické kandidátky na prezidenta Marine Le Penové na vytvoření velké koalice evropských pravicových sil. Italská premiérka Giorgia Meloniová totiž otevřeně jedná o podpoře současné šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové při obhajobě jejího postu, což se pravicovým stranám v Evropě nelíbí.

Předsedu nizozemské levicové strany Národní aliance Franse Timmermanse úspěch pravicové PVV nijak nevykolejil. „Sečtením všech mandátů proevropských stran vzkazujeme zbytku Evropy, že není samozřejmé, že radikální pravice tyto volby vyhraje. Podívejte se, co udělalo Nizozemsko. Udělejte totéž!“ zvolal.

Přesto podle serveru Politico tyto exit polls potvrzují očekávaný úspěch krajní pravice, o němž informovaly také EuroZprávy.cz. Obdobné výsledky v největších zemích Evropské unie mohou vést k tomu, že (krajně) pravicové strany obsadí až čtvrtinu křesel v Evropském parlamentu.

Související

Lukáš Vlček (použito se svolením L. Vlčka) Rozhovor

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Více souvisejících

Eurovolby Nizozemí Geert Wilders (PVV - Strana pro svobodu)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy