Maďarská delegace podpořila žádost Finska o vstup do NATO

Maďarská parlamentní delegace při dnešní návštěvě Helsinek podle agentury AP uvedla, že podporuje členství Finska v Severoatlantické alianci. Neurčila však datum, kdy by parlament v Budapešti měl o žádosti severské země hlasovat. Finsko spolu se Švédskem o vstup do NATO požádalo loni v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu a Maďarsko s Tureckem zůstávají posledními zeměmi, které ještě rozšíření aliance neschválily.

Místopředseda maďarského parlamentu Csaba Hende v Helsinkách uvedl, že většina poslanců maďarského parlamentu přijetí Finska do vojenské aliance podporuje, ale že pro zajištění ratifikace je zapotřebí více času.

"Zpracování mezinárodních dohod vyžaduje čas," řekl Hende podle finské veřejnoprávní televize YLE s tím, že čtyřčlenná delegace přijela do finského hlavního města, aby si vyjasnila postoj země k různým aktuálním mezinárodním otázkám.

Někteří maďarští zákonodárci vyjádřili pochybnosti, zda přihlášku těchto zemí do NATO podpoří. Argumentovali přitom "zjevnými lžemi", které podle nich Helsinky a Stockholm šíří o stavu demokracie v Maďarsku.

Předseda finského parlamentu Matti Vanhanen uvedl, že maďarští politici dobře chápou to, že přijetí Finska, které má s Ruskem společnou hranici dlouhou 1340 kilometrů, by NATO posílilo.

"Měli jsme rozhovor, který vyčistil vzduch," řekl Vanhanen novinářům po setkání s Maďary. "Delegace nepotvrdila konkrétní harmonogram (ratifikace). Rozhodnutí je na maďarském parlamentu," dodal.

Finský zákonodárný sbor v prohlášení uvedl, že delegace "jasně vyjádřila, že k ratifikaci (finské kandidatury do NATO) nepřipojuje žádné další otázky" a že Budapešť považuje Finsko za zemi splňující kritéria členství v NATO.

Cesta maďarské delegace do Helsinek se uskutečnila po obdobném setkání s představiteli Švédska. Maďarská delegace ve Stockholmu uvedla, že podporuje členství Švédska v NATO.

Ratifikace vstupu obou zemí do NATO byla od prvního předložení maďarskému parlamentu v červenci 2022 několikrát odložena. Očekává se, že maďarští zákonodárci by v této věci mohli hlasovat na schůzi, která má začít 20. března.

Související

Více souvisejících

Maďarsko Finsko Švédsko NATO

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy