Maďarsko by vstup Finska a Švédska do NATO mohlo ratifikovat v březnu

Maďarský parlament by vstup Finska a Švédska do NATO mohl ratifikovat v březnu. S odvoláním na předběžný program příští schůze parlamentu o tom dnes informují maďarská média. Finsko a Švédsko podaly přihlášku do Severoatlantické aliance loni na jaře v reakci na ruskou invazi na Ukrajině. S jejich přijetím musejí souhlasit všichni členové aliance, Maďarsko a Turecko tak doposud neučinili.

Agentura Reuters připomíná, že německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková minulý týden Maďary a Turky vyzvala, aby pomohli Finsku a Švédsku na cestě do NATO. Dala přitom najevo, že očekává, že všechny členské země rozšíření aliance ratifikují "bez dalšího prodlení".

Maďarský internetový portál HVG.hu napsal, že poslanci by příslušnou rozpravu mohli zahájit 1. března. Hlasování o ratifikaci by se pak pravděpodobně konalo v následujícím týdnu.

Konzervativní premiér Viktor Orbán loni v listopadu řekl, že jeho vláda se pro podporu vstupu Finska a Švédska do NATO už rozhodla. Kabinet příslušné zákony předložil parlamentu už v červenci, nicméně parlament, v němž má Orbánova strana Fidesz dvoutřetinovou většinu, se jimi ještě nezabýval.

Orbán se loni stal maďarským premiérem na čtvrté funkční období v řadě. V sobotu zopakoval, že členství v NATO je pro Maďarsko "životě důležité" a že jeho vláda nebude posílat zbraně na Ukrajinu ani přerušovat své ekonomické vztahy s Moskvou.

Související

Více souvisejících

Maďarsko Finsko Švédsko NATO

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy