Maďarsko potopilo Rutteho ambice. Hlas do vedení NATO mu nedá, chce kandidáta střední a východní Evropy

Bylo by načase, kdyby se generálním tajemníkem Severoatlantické aliance stal nominant členského státu střední nebo východní Evropy. Podle serveru telex.hu to ve středu v Bruselu prohlásil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Během přestávky v jednání ministrů zahraničních věcí členských zemí NATO maďarský ministr zahraničních věcí novinářům sdělil, že by nový generální tajemník ze střední nebo východní Evropy byl vhodným kandidátem, vzhledem k tomu, že hlavní bezpečnostní výzva v současnosti vychází z tohoto regionu.

Szijjártó zdůraznil, že Maďarsko vždy podporovalo posílení východního křídla Aliance. "Situace je taková, že v historii NATO se ještě nikdy nestalo, aby generální tajemník pocházel ze země střední nebo východní Evropy, i když většina zemí tohoto regionu je členy NATO již 20 nebo 25 let," poznamenal.

Szijjártó připomněl, že většina členských zemí NATO podporuje zvolení odcházejícího nizozemského premiéra Marka Rutteho do této funkce, ale Maďarsko mu neposkytne svůj hlas. "V obranné alianci je nezbytná nejvyšší míra důvěry k jejím lídrům," zdůraznil.

Maďarský ministr zahraničních věcí uvedl, že pro Budapešť je nepřijatelné Rutteho vyjádření, že "Maďarsko by mělo padnout na kolena", odkazující na ostrou kritiku maďarské vlády za přijetí zákona o ochraně dětí s homofobními pasážemi.

Podle Szijjárta některé členské státy stále váhají, a kandidatura rumunského prezidenta Klause Iohannise vytvořila novou situaci. "Jsme rádi, že existuje středoevropský kandidát, a opakuji, že je načase vážně diskutovat o otázce, proč NATO nikdy nemělo generálního tajemníka ze střední nebo východní Evropy," uzavřel maďarský ministr zahraničních věcí.

Estonsko a Litva tento týden vyjádřily podporu kandidatuře nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Nástupce Jense Stoltenberga by měl být znám před červencovým summitem NATO ve Washingtonu. Stoltenberg se svého postu vzdá k 1. říjnu po deseti letech, během kterých mu funkční období čtyřikrát prodloužili, vzhledem k válce na Ukrajině.

Ministerstvo zahraničních věcí v Tallinnu uvedlo, že po důkladných rozhovorech mají důvěru v to, že Mark Rutte je připraven přijmout opatření k posílení Aliance, a Estonsko může podpořit jeho ambice. Estonská premiérka Kaja Kallasová, o které se také mluvilo jako o možné nástupkyni dosluhujícího šéfa NATO Jense Stoltenberga, rovněž vyjádřila souhlas s Ruttem na tomto postu.

Litevský prezident Gitanas Nauséda označil Marka Rutteho za jednoho z politiků, kteří včas rozpoznali hrozbu, jakou představuje Rusko, a radikálně změnili svůj postoj k této zemi. Nauséda zároveň ocenil Rutteho mimořádné porozumění a citlivost vůči hrozbám, kterým čelí tzv. východní křídlo NATO.

Rutte potřebuje souhlas všech 32 členských zemí Aliance, aby mohl být jmenován generálním tajemníkem NATO. V současnosti by mohl mít podporu 28 členů, včetně zemí jako USA, Británie a Německo. Naopak Maďarsko a Rumunsko se zatím staví proti Rutteho kandidatuře. O post generálního tajemníka NATO se dále uchází i úřadující rumunský prezident Klaus Iohannis. 

Poslední důležitou zemí, která vyjádřila podporu kandidatuře nizozemského premiéra Marka Rutteho na pozici generálního tajemníka NATO, byla Francie. Oznámil to před měsícem francouzský premiér Gabriel Attal. Rutte získává podporu napříč světovými státníky, naopak mu ale chybí ta maďarská.

Attal na společné tiskové konferenci s Ruttem během jeho návštěvy v Nizozemsku uvedl, že Francie "podporuje kandidaturu Marka Rutteho do NATO, zohledňuje jeho zkušenosti, schopnost budovat velmi široké koalice a schopnost jednat ve prospěch naší kolektivní bezpečnosti."

Nizozemský premiér je považován za favorita na pozici generálního tajemníka NATO jako nástupce Jense Stoltenberga. Jeho kandidaturu již podpořily Spojené státy, Británie a Německo. Rutte již oznámil svůj záměr odejít z nizozemské politiky, ale bude setrvávat ve funkci premiéra do vytvoření nové vlády, která je předmětem jednání od listopadových voleb.

Maďarská vláda ale tvrdí, že nemůže podpořit kandidaturu bývalého nizozemského premiéra Marka Rutteho na funkci generálního tajemníka NATO, oznámil v úterý maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v rozhovoru pro agenturu Reuters. Upozornil na to server telex.hu.

"Na post generálního tajemníka NATO nemůžeme podpořit zvolení osoby, která dříve chtěla 'srazit Maďarsko na kolena'," cituje Reuters šéfa maďarské diplomacie.

Rutte předtím ostře kritizoval maďarskou vládu, především kvůli obavám z dodržování principů právního státu. V roce 2021 prohlásil, že Maďarsko "už nemá místo v EU."

Stalo se tak krátce poté, co většinou hlasů poslanců vládního bloku Fidesz-KDNP v parlamentu přijali takzvaný zákon o ochraně dětí, do něhož byly na poslední chvíli přidány homofobní pasáže stigmatizující sexuální menšiny.

Související

Více souvisejících

Maďarsko NATO Péter Szijjártó

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Ilustrační foto

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů

Čínští výzkumníci získali přístup k rozsáhlé databázi zdravotních údajů více než 500 tisíc britských dobrovolníků, přestože západní zpravodajské služby opakovaně varují před možným zneužitím těchto dat autoritářským režimem v Pekingu. Vyplývá to z investigativního článku deníku The Guardian, který přináší nové informace o spolupráci mezi britským výzkumným centrem UK Biobank a čínskými institucemi.

před 1 hodinou

Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj (21. února 2025).

Trump sestřelil Zelenského: Pořád chcete rakety, neměl jste si začínat se silnějším nepřítelem

Americký prezident Donald Trump ostře zareagoval na žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o nákup deseti baterií protiraketového systému Patriot za zhruba 15 miliard dolarů. V projevu během tiskové konference s prezidentem Salvadoru Nayibem Bukelem dal Trump najevo, že návrh považuje za nesmyslný a naznačil, že Zelenskyj podceňuje realitu války. „Pořád žádá rakety, ale když začínáte válku, musíte vědět, že ji můžete vyhrát,“ uvedl prezident s narážkou na výraznou převahu Ruska.

před 2 hodinami

Súdán, ilustrační fotografie (Photo by Yusuf Yassir)

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu

Súdán se po dvou letech občanské války ocitá v nejhorší humanitární krizi na světě. OSN a mezinárodní neziskové organizace varují, že situace v zemi dosáhla bodu, kdy civilní obyvatelstvo platí vysokou cenu za nedostatečnou reakci mezinárodního společenství. V zemi zuří brutální konflikt mezi súdánskou armádou a polovojenskými jednotkami Rychlých podpůrných sil (RSF), který za sebou zanechává desítky tisíc mrtvých, masové hladomory a rozsáhlé vysídlení obyvatelstva. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici

Izrael pokračuje ve vojenských operacích v Pásmu Gazy i přes rostoucí mezinárodní kritiku a rozsáhlé škody na civilní infrastruktuře. Mezi nejnovější cíle patřila nemocnice Al-Ahlí, poslední zdravotnické zařízení, které na území zasaženém boji ještě naplno fungovalo. Nedělní nálet si podle dostupných informací nevyžádal přímé oběti, avšak jeho dopady na dostupnost zdravotní péče v oblasti jsou podle humanitárních organizací zásadní.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Mark Zuckerberg

Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor

Šéf technologického giganta Meta Mark Zuckerberg v pondělí osobně vystoupil před federálním soudem ve Washingtonu, kde začal dlouho očekávaný antimonopolní proces. Společnost Meta, pod kterou spadají Facebook, Instagram a WhatsApp, čelí obvinění ze strany Federální obchodní komise (FTC), že nezákonně buduje monopol na poli sociálních sítí.

včera

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie

Jižní Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení

Obyvatelé jižní Kalifornie zažili v pondělí dopoledne silné otřesy poté, co oblast kolem San Diega zasáhlo zemětřesení o síle 5,2 stupně. Podle údajů americké geologické služby USGS mělo epicentrum otřesů horské městečko Julian v okrese San Diego, přibližně 55 kilometrů severovýchodně od San Diega a zhruba 190 kilometrů jižně od Los Angeles.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko

Nizozemsko spolu s dalšími dvanácti zeměmi žádá Evropskou komisi, aby zrevidovala legislativu o tabákových výrobcích. Současná verze této legislativy totiž nezahrnuje elektronické cigarety a nikotinové sáčky. Podle těchto zemí by stávající pravidla měla zahrnovat i nové nikotinové produkty.

včera

včera

včera

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?

Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že se vysmívá prezidentu Spojených států Donaldu Trumpovi prostřednictvím pokračujících útoků na civilisty na Ukrajině. Uvedl to po krvavém raketovém útoku na město Sumy, kde zahynuly desítky nevinných lidí.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí

Útok na dům pensylvánského guvernéra Joshe Shapira není ojedinělým případem násilí v americké politice. Promyšlený žhářský čin zapadá do širšího vzorce extremistických útoků, často spojených s hnutím MAGA a rétorikou Donalda Trumpa. Násilí motivované ideologií čím dál víc ohrožuje demokratické instituce i veřejné činitele.

včera

včera

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat

Prezident Donald Trump čelí v nadcházejícím týdnu klíčovému momentu své obchodní politiky vůči Číně. Po uvalení drastických celních sazeb ve výši 145 % na čínské zboží se vyostřuje konfrontace, která může zásadně otřást americkou ekonomikou i celosvětovým trhem. Čínský prezident Si Ťin-pching zatím odmítá reagovat na tlak Washingtonu a volání po dohodě, což Trumpa staví do obtížné situace. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy