Meloniová je spokojena s výsledky summitu ohledně migrace

Italská premiéra Giorgia Meloniová dnes řekla, že je spokojená s výsledky summitu EU ohledně migrace. V Evropské radě zaznamenala změnu postoje a větší důraz na ochranu vnějších hranic, řekla novinářům. Odmítla také kritiku některých komentátorů, že před summitem jednala s českým premiérem Petrem Fialou a šéfem polské vlády Mateuszem Morawieckým.

"Přístup Evropské rady (je) velmi odlišný od toho, který jsme dříve viděli," uvedla italská premiérka, jejíž krajně pravicová strana Bratři Itálie prosazuje tvrdý přístup vůči nelegální migraci. Podle ní ostatní unijní státy uznaly, že "migrace je evropským problémem a musí mít evropské řešení". Debata na summitu se podle Meloniové posunula k větší ochraně vnější hranice schengenského prostoru.

Podle Meloniové evropští státnici uznali "specifikum námořních hranic" a více se zaměřili na situaci ve střední oblasti Středozemního moře, která se týká Itálie. Podle ní je nutné posílit spolupráci s africkými zeměmi, odkud migranti pochází. Podle ní by členské státy mohly vytvořit možnosti, jak lidem z Afriky umožnit vstup do Evropy "legálním způsobem", aby se nedostali do područí převaděčů. Současně je však podle ní nutné posílit schopnost vyhostit do zemí původu migranty, kteří nemají oprávnění k pobytu v EU.

Závěry summitu hovoří o posílení ochrany hranic. Lídři jsou zajedno v tom, že problém spočívá mimo jiné v nedostatečné spolupráci se zeměmi původu a tranzitními státy. Summit se shodl, že by členské země měly těmto státům omezovat výhodné udělování víz, pokud svůj přístup nezmění. Rozdílné postoje měly země k otázce, zda má unie přímo financovat bariéry na hranicích, jimiž chce řada zemí brzdit rostoucí příliv migrantů do Evropy.

Meloniová odmítla kritiku některých komentátorů, že přibližuje Itálii k zemím Visegrádské skupiny tím, že se před unijními summity setkává s českým premiérem Fialou a šéfem polské vlády Morawieckým. Podle ní je důvodem těchto schůzek společné členství ve Straně evropských konzervativců a reformistů (ECR), které je Meloniová předsedkyní.

Meloniová v minulých dnech kritizovala francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za večeři, kterou uspořádal ve středu v Elysejském paláci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a německým kancléřem Olafem Scholzem. Podle Meloniové byla večeře "nevhodná" a málo kolegiální vůči ostatní unijním státům. Macron na kritiku odpověděl tvrzením, že Francie a Německo mají v podpoře Ukrajině speciální roli. Meloniová dnes uvedla, že spor s Macronem nenarušil vůli Říma dodat společně s Paříží pokročilý protivzdušný systém SAMP/T, o který Kyjev velmi stojí. "Doufám, že v příštích dnech budeme schopni oznámit, že jsme připraveni (ho dodat)," uvedla Meloniová, která chce v blízké budoucnosti navštívit Kyjev.

Související

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.
Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

Giorgia Meloniová EU (Evropská unie) migrace

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 24 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 46 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy