Spojené státy jsou od začátku ruské agrese proti Ukrajině jedním z nejvýznamnějších podporovatelů napadené země. Různé druhy pomoci – od humanitární po vojenskou, se pomalu blíží k částce sto miliard dolarů, což je v přepočtu na koruny přes 2,2 bilionu. Ohromující částky jdoucí této zemi na východě Evropy si nacházejí své odpůrce. Navíc za pomocí Ukrajině pevně stojí administrativa prezidenta Joea Bidena, s nímž rovněž celá řada Američanů z nejrůznějších vrstev společnosti nesouhlasí.
Dnes jsou ale zejména mírové aktivistické skupiny ve složitější situaci. „Problémy jsou pro tuto komunitu mnohem méně přímočaré, a proto je pro ni mnohem obtížnější se s nimi vypořádat než před dvěma desetiletími, kdy to byly Spojené státy, kdo zahájil agresivní válku proti Iráku,“ píše ve svém článku pro server National Interest bývalý člen americké rozvědky Paul Pillar.
Velmi podobný případ představuje historicky o něco starší odpor proti americkému zapojení do války ve Vietnamu. Byly to z velké části tyto aktivistické skupiny, které vytvořily zásadní tlak na Washington k tomu, aby vedl konflikt k mírovému jednání.
V tuto chvíli je ale situace rozdílná. Odvěký rival Spojených států napadl demokratizující se zemi. Vypukla největší válka na území evropského kontinentu od roku 1945 a je mnohem náročnější najít přesvědčivé argumenty k ukončení americké pomoci a lobbování za mír.
Na druhé straně ale stojí přílišné zjednodušení celé situace. „Přílišné zjednodušení je jedním z důsledků moralistické tendence, která dlouho charakterizovala většinu samozvaného mírového aktivismu. Dalším důsledkem byla samospravedlnost, která nejenže brání užitečné diskusi mezi různými názory na politiku, ale také ztrácí ze zřetele, že historicky byla samospravedlnost sama o sobě součástí zahájení mnoha válek,“ shrnuje Pillar.
Podle něj mírové aktivistické skupiny mají silné argumenty proti příčinám válek, chybí jim však přesné kroky potřebné k dosažení míru. „Tento rys se jistě projevil během války ve Vietnamu, kdy protesty vykřikující, jak je špatné, že Spojené státy nasadily vojáky ve Vietnamu, pokračovaly ještě dlouho poté, co většina Američanů začala válku vnímat jako chybu a tehdejší administrativa stahovala vojska.“
Bývalý člen rozvědky Pillar volá po pečlivé realistické analýze toho, co je potřeba podstoupit k dosažení míru na Ukrajině. „Ve skutečnosti realismus nepřidává ani neubírá národu morální ani jiné hodnoty. Místo toho zahrnuje pečlivé zkoumání toho, jak všechny rysy reálného světa – včetně těch ošklivých a nepříjemných – ovlivňují hodnoty, zájmy a cíle, které národ sleduje,“ podotkl.
Válka tak „nabízí“ vysledování i velice nepříjemných rysů. Ty zahrnují rovněž cíle protivníka či agresora, které je potřeba zohlednit při mírových jednáních. „Přesto se vždy najdou jiní, kteří budou tradičně mávat prapory. Je uspokojivé zjednodušit věci na otázku mír vs. válka a správné vs. špatné a vidět se jako ten, kdo je na straně práva,“ uzavírá Pillar.
Tento expert napsal pro tentýž server i druhý článek, týkající se vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou blíže. Obě země budou stát v mírových jednáních proti sobě se svými požadavky. Za sebou budou mít velké úspěchy i neúspěchy a ztráty. „V mezistátních konfliktech se jen zřídka stává, že by jedna válčící strana zlikvidovala druhou tak, že by neměla potřebu žádného vyjednávání nebo kompromisu,“ napsal Pillar.
Zdůrazňuje, že je velice nereálné „vymýtit“ celý národní stát. Přiblížil to přirovnáním, kdy irácký vůdce Saddám Husajn „pohltil“ Kuvajt, nicméně intervence Spojených států a spojenců o necelý rok později jeho krok zhatila. O něco podobného se pokusil ruský prezident Vladimir Putin. „Nyní je jasné, že ruská vojenská síla k dosažení takového výsledku nestačí. A je zřejmé, že Ukrajina nemůže eliminovat ruský stát,“ poznamenal.
Další variantou může být prostý ústup jedné strany a ponechání části jejího území k okupaci. „Takový výsledek je na Ukrajině možný, ale výslovná dohoda o ukončení války má pro všechny zúčastněné strany řadu výhod. Poskytuje rámec, který usnadňuje výměnu zajatců, protokoly o udržování míru a další užitečná opatření. Poskytuje určitý stupeň jistoty, který snižuje riziko nesprávné interpretace jednání druhé strany vedoucí k obnovení válečného konfliktu,“ vylíčil Pillar.
Absolutní vítězství či prohra jedné nebo druhé strany podle bývalého amerického rozvědčíka nejsou příliš reálné. „Ukončení války bude pravděpodobně předcházet období vyjednávání – možná v rámci formálních jednání – doprovázené pokračujícími boji, spíše než aby byl vojenský výsledek plně stanoven před zahájením práce na vytvoření politického výsledku,“ uvedl.
Související

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou
válka na Ukrajině , Ukrajina , Rusko , Armáda Ukrajina , Ruská armáda , USA (Spojené státy americké) , diplomacie
Aktuálně se děje
před 27 minutami

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu
před 46 minutami

Živě Konkláve začalo. Sledujte s námi ŽIVĚ volbu nového papeže
před 55 minutami

Jak probíhá konkláve a kdy bude zvolen nový papež? Nejdůležitější otázky a odpovědi
před 1 hodinou

Biden v rozhovoru spílal Trumpovi: Co se to sakra děje? Který prezident takhle mluví?
před 2 hodinami

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili
před 2 hodinami

Nová fronta studené války: Indicko-pákistánský konflikt jako zástupný boj USA a Číny o vliv v Asii
před 3 hodinami

V Ústí nad Orlicí hořel vlak se dřevem. Železničáři museli omezit provoz
před 3 hodinami

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující
před 3 hodinami

Novotný se v podmínce nechoval řádně, soudkyně ho posílá za mříže
před 4 hodinami

Květnové počasí má blíž k zimě. A jen tak se to nezmění, tvrdí meteorologové
před 4 hodinami

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
před 5 hodinami

Výbuch a požár v paneláku v Ostravě. Hasiči nařídili evakuaci
před 5 hodinami

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo
před 6 hodinami

Obchody se za pár hodin uzavřou. Den vítězství podléhá diskutovanému zákonu
před 7 hodinami

Hrozí jaderná válka? Bacik připodobnil dění v Kašmíru k napětí v Evropě v 90. letech
před 7 hodinami

Až uvidíme bílý dým, bude jasno. Kardinálové se chystají k volbě papeže
před 8 hodinami

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou
před 8 hodinami

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí
před 9 hodinami

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje
před 9 hodinami
Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák
Česká hokejová reprezentace už odletěla do Dánska, kde bude od pátku 9. května hrát základní skupinu B. V ní se postupně utká se Švýcarskem, Norskem, Dánskem, Maďarskem, Kazachstánem, Německem a USA. První zápas hraje hned v první hrací den od 16:20, proto už v úterý byl vidět celý tým na ruzyňském letišti, z jehož terminálu 3 odletěli hráči stejným letadlem jako švýcarský tým, který se poslední víkend v Brně zúčastnil Českých hokejových her.
Zdroj: David Holub