Mír na Ukrajině? Absolutní vítězství kohokoliv je nereálné, zřejmě dojde na kompromis

Spojené státy jsou od začátku ruské agrese proti Ukrajině jedním z nejvýznamnějších podporovatelů napadené země. Různé druhy pomoci – od humanitární po vojenskou, se pomalu blíží k částce sto miliard dolarů, což je v přepočtu na koruny přes 2,2 bilionu. Ohromující částky jdoucí této zemi na východě Evropy si nacházejí své odpůrce. Navíc za pomocí Ukrajině pevně stojí administrativa prezidenta Joea Bidena, s nímž rovněž celá řada Američanů z nejrůznějších vrstev společnosti nesouhlasí. 

Dnes jsou ale zejména mírové aktivistické skupiny ve složitější situaci. „Problémy jsou pro tuto komunitu mnohem méně přímočaré, a proto je pro ni mnohem obtížnější se s nimi vypořádat než před dvěma desetiletími, kdy to byly Spojené státy, kdo zahájil agresivní válku proti Iráku,“ píše ve svém článku pro server National Interest bývalý člen americké rozvědky Paul Pillar. 

Velmi podobný případ představuje historicky o něco starší odpor proti americkému zapojení do války ve Vietnamu. Byly to z velké části tyto aktivistické skupiny, které vytvořily zásadní tlak na Washington k tomu, aby vedl konflikt k mírovému jednání. 

V tuto chvíli je ale situace rozdílná. Odvěký rival Spojených států napadl demokratizující se zemi. Vypukla největší válka na území evropského kontinentu od roku 1945 a je mnohem náročnější najít přesvědčivé argumenty k ukončení americké pomoci a lobbování za mír. 

Na druhé straně ale stojí přílišné zjednodušení celé situace. „Přílišné zjednodušení je jedním z důsledků moralistické tendence, která dlouho charakterizovala většinu samozvaného mírového aktivismu. Dalším důsledkem byla samospravedlnost, která nejenže brání užitečné diskusi mezi různými názory na politiku, ale také ztrácí ze zřetele, že historicky byla samospravedlnost sama o sobě součástí zahájení mnoha válek,“ shrnuje Pillar. 

Podle něj mírové aktivistické skupiny mají silné argumenty proti příčinám válek, chybí jim však přesné kroky potřebné k dosažení míru. „Tento rys se jistě projevil během války ve Vietnamu, kdy protesty vykřikující, jak je špatné, že Spojené státy nasadily vojáky ve Vietnamu, pokračovaly ještě dlouho poté, co většina Američanů začala válku vnímat jako chybu a tehdejší administrativa stahovala vojska.“

Odpuštění je možné, Rusové o něj ale musí sami požádat, popisuje náměstek gubernátora Lvovské oblasti Oleksandr Kulepin

Bývalý člen rozvědky Pillar volá po pečlivé realistické analýze toho, co je potřeba podstoupit k dosažení míru na Ukrajině. „Ve skutečnosti realismus nepřidává ani neubírá národu morální ani jiné hodnoty. Místo toho zahrnuje pečlivé zkoumání toho, jak všechny rysy reálného světa – včetně těch ošklivých a nepříjemných – ovlivňují hodnoty, zájmy a cíle, které národ sleduje,“ podotkl.

Válka tak „nabízí“ vysledování i velice nepříjemných rysů. Ty zahrnují rovněž cíle protivníka či agresora, které je potřeba zohlednit při mírových jednáních. „Přesto se vždy najdou jiní, kteří budou tradičně mávat prapory. Je uspokojivé zjednodušit věci na otázku mír vs. válka a správné vs. špatné a vidět se jako ten, kdo je na straně práva,“ uzavírá Pillar. 

Tento expert napsal pro tentýž server i druhý článek, týkající se vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou blíže. Obě země budou stát v mírových jednáních proti sobě se svými požadavky. Za sebou budou mít velké úspěchy i neúspěchy a ztráty. „V mezistátních konfliktech se jen zřídka stává, že by jedna válčící strana zlikvidovala druhou tak, že by neměla potřebu žádného vyjednávání nebo kompromisu,“ napsal Pillar. 

Zdůrazňuje, že je velice nereálné „vymýtit“ celý národní stát. Přiblížil to přirovnáním, kdy irácký vůdce Saddám Husajn „pohltil“ Kuvajt, nicméně intervence Spojených států a spojenců o necelý rok později jeho krok zhatila. O něco podobného se pokusil ruský prezident Vladimir Putin. „Nyní je jasné, že ruská vojenská síla k dosažení takového výsledku nestačí. A je zřejmé, že Ukrajina nemůže eliminovat ruský stát,“ poznamenal. 

Další variantou může být prostý ústup jedné strany a ponechání části jejího území k okupaci. „Takový výsledek je na Ukrajině možný, ale výslovná dohoda o ukončení války má pro všechny zúčastněné strany řadu výhod. Poskytuje rámec, který usnadňuje výměnu zajatců, protokoly o udržování míru a další užitečná opatření. Poskytuje určitý stupeň jistoty, který snižuje riziko nesprávné interpretace jednání druhé strany vedoucí k obnovení válečného konfliktu,“ vylíčil Pillar. 

Absolutní vítězství či prohra jedné nebo druhé strany podle bývalého amerického rozvědčíka nejsou příliš reálné. „Ukončení války bude pravděpodobně předcházet období vyjednávání – možná v rámci formálních jednání – doprovázené pokračujícími boji, spíše než aby byl vojenský výsledek plně stanoven před zahájením práce na vytvoření politického výsledku,“ uvedl. 

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 
Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina Rusko Armáda Ukrajina Ruská armáda USA (Spojené státy americké) diplomacie

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

před 46 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 9 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

před 9 hodinami

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák

Česká hokejová reprezentace už odletěla do Dánska, kde bude od pátku 9. května hrát základní skupinu B. V ní se postupně utká se Švýcarskem, Norskem, Dánskem, Maďarskem, Kazachstánem, Německem a USA. První zápas hraje hned v první hrací den od 16:20, proto už v úterý byl vidět celý tým na ruzyňském letišti, z jehož terminálu 3 odletěli hráči stejným letadlem jako švýcarský tým, který se poslední víkend v Brně zúčastnil Českých hokejových her.

Zdroj: David Holub

Další zprávy