Na Rhodosu bojovali s požárem i zahraniční hasiči. Nyní se vrací domů

Řecké ministerstvo pro klimatickou krizi a ochranu obyvatel odvolalo stav nouze pro ostrov Rhodos, kde v červenci zuřily rozsáhlé lesní požáry. S jejich likvidací pomáhali místním hasičům i kolegové ze zahraničí. Slováci se vrátili domů už v pátek, Poláci zřejmě vyrazí na cestu v pondělí. 

Podle TVP to uvedl ředitel polského hasičského sboru brigádní generál Andrzej Bartkowiak, který už o víkendu na twitteru konstatoval, že požární situace na ostrově se výrazně zlepšila. Poláci vyslali do Řecka po schválení žádosti 149 hasičů s téměř padesáti kusy techniky. 

Tři desítky slovenských hasičů, kteří na ostrově Rhodos zasahovali od 19. července, se vrátily domů už v pátek. Na facebooku o tom informoval Hasičský a záchranný zbor. 

"Čelili jste náročným a život ohrožujícím situacím, zároveň měli dostatek sil, prostředků, techniky a hasicí látky. Řecká strana požádala o setrvání, prostřídání příslušníků modulu GFFFV. Nic lepšího si jako pozitivní zpětnou vazbu vaší práce přát nemohu," řekl prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek.

Červencové požáry v Řecku pohltily na 50 tisíc hektarů lesního porostu, napsala TVP. Nejhorší situace byla na ostrovech Rhodos a Korfu, oheň už se ale podařilo dostat pod kontrolu. V oblastech zvýšeného rizika však nadále zůstává téměř 500 hasičů. 

Řecký web Ekathimerini podotkl, že vlna veder a požárů představuje ohrožení místního cestovního ruchu, který se stará o hrubý domácí produkt země až z 25 procent. 

Související

Ilustrační fotografie.

Největší zaznamenaný požár zuří v Řecku dál. Hasiči dostali posily

Řecké úřady se ve čtvrtek rozhodly vyslat další posily na severovýchod země, kde hasiči zápasí s největším lesním požárem od doby, co si Evropská unie začala před více než dvěma desítkami let dělat o podobných událostech záznamy. Plameny se šíří už třináct dní, aktuálně hrozí evakuace obyvatel z dalších oblastí. 

Více souvisejících

požáry v Řecku Hasiči Řecko Polsko Slovensko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy