Na Slovensku není pevná politická ideologie. Je hůře pochopitelné než jeho sousedé z Maďarska i Česka

Slovensko je úplně jiné než jeho sousední země. Podle několika expertů je velice těžké popisovat politickou ideologii, která zde existuje. Země nemá tak bohatou a dlouholetou národnostní zkušenost a špatné vzpomínky na komunistický režim, jehož zvěrstva se projevila především v Budapešti, Praze a Varšavě. Proto je daleko složitější porozumět tomu, co se u našich sousedů vlastně děje. 

Volby do Národní rady Slovenské republiky se kvapem blíží. Chybí už sotva deset dní. Strana SMER-SD bývalého premiéra Roberta Fica vede v průzkumech před stranou Progresívne Slovensko. 

O slovenských volbách napsal server National Interest s tím, že „by si jich měli všímat i Američané“. „Výsledek by mohl předznamenat chování válkou unavených a ekonomicky zatížených obyvatel před prezidentskými volbami v příštím roce,“ píše server. 

Autoři příspěvku Pétér Szitás a Michael O’Shea kritizují západní média za tendence prezentovat události na Slovensku zkreslenou optikou. „Předpokládají, že úspěšný výsledek Fica a SMERU by znamenal sblížení se sousedním Maďarskem a Polskem, které jsou často v rozporu s bruselským politickým establishmentem,“ pokračují autoři.

„Fico má ve skutečnosti za sebou napjaté vztahy s Maďarskem a maďarskou menšinou na Slovensku. Na slovenské voliče také přenášejí přehnané zaměření na Rusko. Ani jedno z toho není přesné a nepomáhá k pochopení země,“ uvádějí dále Szitás a O’Shea. 

National Interest upozorňuje, že slovenské voliče zajímá zejména to, co se děje v jejich zemi a nejbližším okolí. „Pokud válka u sousedů ovlivňuje chování voličů, je to v drtivé většině prostřednictvím jejích ekonomických důsledků.“

Právě ekonomické hledisko je pro Slováky problém. Z hlediska hrubého domácího produktu a parity kupní síly zaostávají za Českem, Maďarskem i Polskem. Hospodářský dokonce i za Rumunskem. „Slováci vnímají nejen to, že již ekonomicky nedohánějí Západ, ale že ve skutečnosti ještě více zaostávají,“ podotýkají autoři. 

Nezvolená vláda Ľudovíta Ódora současně pokračuje v dodávkách zbraní a humanitární pomoci na Ukrajinu, zatímco běžní lidé pociťují nouzi, a tato opatření jsou tak poměrně nepopulární. „Veřejnost se rozhořčila poté, co vláda darovala Ukrajině více než tucet vojenských letadel, ale neposkytla přímou leteckou záchranu Slovákům, kteří během letních požárů uvízli v Řecku. Propast mezi současnou politickou mocí a lidmi je citelná.“

Slovensko rovněž jinak vzpomíná na časy komunismu. Zatímco se české, maďarské a polské elity komunistické éry změnily v levicový establishment a dohlížely na vstup do Evropské unie a Severoatlantické aliance, Slovensku chyběla „dlouholetá zkušenost s národností“. Lidé tak mají komunismus spíše spojený s industrializací a modernizací, zatímco sousedé vzpomínají přinejlepším na stagnaci. 

Komunistické zločiny zde nerezonují tolik jako v Budapešti, Praze či Varšavě, kde v letech 1956, 1968 a 1980 umírali lidé. Nacionalisté a křesťanští demokraté se v zemi politicky nesjednotili. „Výsledkem jsou roztříštěná politická hnutí, která mají prvky levice i pravice a obvykle se jim nedaří získat v parlamentu většinu blížící se absolutní většině. To ztěžuje vládnutí, ale umožňuje to Slovensku vyhnout se zjednodušující ideologické rétorice západních pozorovatelů. Pokud slovenští voliči nabízejí vyjádření k válce, nelze se na ně dívat standardní ideologickou optikou,“ uzavírají Szitás a O’Shea. 

Související

Více souvisejících

volby na Slovensku Slovensko Robert Fico Igor Matovič (OLaNO)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy