Na Slovensku není pevná politická ideologie. Je hůře pochopitelné než jeho sousedé z Maďarska i Česka

Slovensko je úplně jiné než jeho sousední země. Podle několika expertů je velice těžké popisovat politickou ideologii, která zde existuje. Země nemá tak bohatou a dlouholetou národnostní zkušenost a špatné vzpomínky na komunistický režim, jehož zvěrstva se projevila především v Budapešti, Praze a Varšavě. Proto je daleko složitější porozumět tomu, co se u našich sousedů vlastně děje. 

Volby do Národní rady Slovenské republiky se kvapem blíží. Chybí už sotva deset dní. Strana SMER-SD bývalého premiéra Roberta Fica vede v průzkumech před stranou Progresívne Slovensko. 

O slovenských volbách napsal server National Interest s tím, že „by si jich měli všímat i Američané“. „Výsledek by mohl předznamenat chování válkou unavených a ekonomicky zatížených obyvatel před prezidentskými volbami v příštím roce,“ píše server. 

Autoři příspěvku Pétér Szitás a Michael O’Shea kritizují západní média za tendence prezentovat události na Slovensku zkreslenou optikou. „Předpokládají, že úspěšný výsledek Fica a SMERU by znamenal sblížení se sousedním Maďarskem a Polskem, které jsou často v rozporu s bruselským politickým establishmentem,“ pokračují autoři.

„Fico má ve skutečnosti za sebou napjaté vztahy s Maďarskem a maďarskou menšinou na Slovensku. Na slovenské voliče také přenášejí přehnané zaměření na Rusko. Ani jedno z toho není přesné a nepomáhá k pochopení země,“ uvádějí dále Szitás a O’Shea. 

National Interest upozorňuje, že slovenské voliče zajímá zejména to, co se děje v jejich zemi a nejbližším okolí. „Pokud válka u sousedů ovlivňuje chování voličů, je to v drtivé většině prostřednictvím jejích ekonomických důsledků.“

Právě ekonomické hledisko je pro Slováky problém. Z hlediska hrubého domácího produktu a parity kupní síly zaostávají za Českem, Maďarskem i Polskem. Hospodářský dokonce i za Rumunskem. „Slováci vnímají nejen to, že již ekonomicky nedohánějí Západ, ale že ve skutečnosti ještě více zaostávají,“ podotýkají autoři. 

Nezvolená vláda Ľudovíta Ódora současně pokračuje v dodávkách zbraní a humanitární pomoci na Ukrajinu, zatímco běžní lidé pociťují nouzi, a tato opatření jsou tak poměrně nepopulární. „Veřejnost se rozhořčila poté, co vláda darovala Ukrajině více než tucet vojenských letadel, ale neposkytla přímou leteckou záchranu Slovákům, kteří během letních požárů uvízli v Řecku. Propast mezi současnou politickou mocí a lidmi je citelná.“

Slovensko rovněž jinak vzpomíná na časy komunismu. Zatímco se české, maďarské a polské elity komunistické éry změnily v levicový establishment a dohlížely na vstup do Evropské unie a Severoatlantické aliance, Slovensku chyběla „dlouholetá zkušenost s národností“. Lidé tak mají komunismus spíše spojený s industrializací a modernizací, zatímco sousedé vzpomínají přinejlepším na stagnaci. 

Komunistické zločiny zde nerezonují tolik jako v Budapešti, Praze či Varšavě, kde v letech 1956, 1968 a 1980 umírali lidé. Nacionalisté a křesťanští demokraté se v zemi politicky nesjednotili. „Výsledkem jsou roztříštěná politická hnutí, která mají prvky levice i pravice a obvykle se jim nedaří získat v parlamentu většinu blížící se absolutní většině. To ztěžuje vládnutí, ale umožňuje to Slovensku vyhnout se zjednodušující ideologické rétorice západních pozorovatelů. Pokud slovenští voliči nabízejí vyjádření k válce, nelze se na ně dívat standardní ideologickou optikou,“ uzavírají Szitás a O’Shea. 

Související

Bratislavský hrad

Ve stopách Maďarska? Slovensko chce změnit volební systém

Strana Hlas plánuje předložit návrh na změnu volebního systému, který by měl zajistit větší zastoupení regionů v Národní radě SR (NR SR). Opoziční Progresívne Slovensko (PS) a SaS vyjadřují obavy, že by se mohlo jednat o účelovou změnu. Zavedení smíšeného volebního systému by mohla posílit postavení strany Smer v parlamentu.

Více souvisejících

volby na Slovensku Slovensko Robert Fico Igor Matovič (OLaNO)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy