Slovensko je úplně jiné než jeho sousední země. Podle několika expertů je velice těžké popisovat politickou ideologii, která zde existuje. Země nemá tak bohatou a dlouholetou národnostní zkušenost a špatné vzpomínky na komunistický režim, jehož zvěrstva se projevila především v Budapešti, Praze a Varšavě. Proto je daleko složitější porozumět tomu, co se u našich sousedů vlastně děje.
Volby do Národní rady Slovenské republiky se kvapem blíží. Chybí už sotva deset dní. Strana SMER-SD bývalého premiéra Roberta Fica vede v průzkumech před stranou Progresívne Slovensko.
O slovenských volbách napsal server National Interest s tím, že „by si jich měli všímat i Američané“. „Výsledek by mohl předznamenat chování válkou unavených a ekonomicky zatížených obyvatel před prezidentskými volbami v příštím roce,“ píše server.
Autoři příspěvku Pétér Szitás a Michael O’Shea kritizují západní média za tendence prezentovat události na Slovensku zkreslenou optikou. „Předpokládají, že úspěšný výsledek Fica a SMERU by znamenal sblížení se sousedním Maďarskem a Polskem, které jsou často v rozporu s bruselským politickým establishmentem,“ pokračují autoři.
„Fico má ve skutečnosti za sebou napjaté vztahy s Maďarskem a maďarskou menšinou na Slovensku. Na slovenské voliče také přenášejí přehnané zaměření na Rusko. Ani jedno z toho není přesné a nepomáhá k pochopení země,“ uvádějí dále Szitás a O’Shea.
National Interest upozorňuje, že slovenské voliče zajímá zejména to, co se děje v jejich zemi a nejbližším okolí. „Pokud válka u sousedů ovlivňuje chování voličů, je to v drtivé většině prostřednictvím jejích ekonomických důsledků.“
Právě ekonomické hledisko je pro Slováky problém. Z hlediska hrubého domácího produktu a parity kupní síly zaostávají za Českem, Maďarskem i Polskem. Hospodářský dokonce i za Rumunskem. „Slováci vnímají nejen to, že již ekonomicky nedohánějí Západ, ale že ve skutečnosti ještě více zaostávají,“ podotýkají autoři.
Nezvolená vláda Ľudovíta Ódora současně pokračuje v dodávkách zbraní a humanitární pomoci na Ukrajinu, zatímco běžní lidé pociťují nouzi, a tato opatření jsou tak poměrně nepopulární. „Veřejnost se rozhořčila poté, co vláda darovala Ukrajině více než tucet vojenských letadel, ale neposkytla přímou leteckou záchranu Slovákům, kteří během letních požárů uvízli v Řecku. Propast mezi současnou politickou mocí a lidmi je citelná.“
Slovensko rovněž jinak vzpomíná na časy komunismu. Zatímco se české, maďarské a polské elity komunistické éry změnily v levicový establishment a dohlížely na vstup do Evropské unie a Severoatlantické aliance, Slovensku chyběla „dlouholetá zkušenost s národností“. Lidé tak mají komunismus spíše spojený s industrializací a modernizací, zatímco sousedé vzpomínají přinejlepším na stagnaci.
Komunistické zločiny zde nerezonují tolik jako v Budapešti, Praze či Varšavě, kde v letech 1956, 1968 a 1980 umírali lidé. Nacionalisté a křesťanští demokraté se v zemi politicky nesjednotili. „Výsledkem jsou roztříštěná politická hnutí, která mají prvky levice i pravice a obvykle se jim nedaří získat v parlamentu většinu blížící se absolutní většině. To ztěžuje vládnutí, ale umožňuje to Slovensku vyhnout se zjednodušující ideologické rétorice západních pozorovatelů. Pokud slovenští voliči nabízejí vyjádření k válce, nelze se na ně dívat standardní ideologickou optikou,“ uzavírají Szitás a O’Shea.
Související

Pellegrini by nyní vyhrál prezidentské volby. Kandidaturu ale zatím neoznámil

Pellegrini nevylučuje kandidaturu na prezidenta. Kandidáti jsou zatím dva
volby na Slovensku , Slovensko , Robert Fico , Igor Matovič (OLaNO)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Vláda v rozpočtové plavbě mezi Skyllou a Charybdou. Máme, co jsme si zvolili, opozice by ale byla horší
před 1 hodinou

Počasí na víkend: Teploty nepřekročí nulu, bude vydatně sněžit
včera

Před americkým velvyslanectvím v Moskvě se objevily symboly podporující ruské invazní síly
včera

Sociální síť Threads míří do Česka. Její popularita v USA klesá
Aktualizováno včera

Lipavský na summitu OBSE vyběhl s Lavrovem. Ukázal mu diplomatický prostředníček
včera

Dotazy novinářů i Přímá linka. Putinova dlouho očekávaná konference letos bude, Kreml ohlásil datum
včera

Sněmovna schválila zrušení úpravy přesčasů lékařů, zdravotníci a záchranáři budou moci pracovat 24 hodin
včera

Kalousek: Fiala podrazil Válka. Podle Babiše premiér pochopil, jak neschopný ministr zdravotnictví je
včera

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší
včera

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší
Aktualizováno včera

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií
včera

S herečkou Hadrbolcovou se přišly rozloučit Bohdalová či Obermaierová
včera

Egypt a Katar jednají o prodloužení příměří v Gaze, ve hře jsou další dva dny
včera

Fiala se dohodl s lékaři. Nabídl jim téměř 10 miliard navíc
včera

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice
včera

Fico chce, aby Slovensko bylo připravené na urovnání vztahů s Ruskem
včera

Začíná summit COP28. Sledujeme kolaps počasí v reálném čase, jsme ve smrtícím bludném kruhu, řekl Guterres
včera

Slovenští dopravci zablokují jediný hraniční přechod s Ukrajinou. Bouří se proti dohodě s EU
včera

Karel Schwarzenberg: Přátelé přichystali rozloučení pro veřejnost v Lucerně
včera
Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste
Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.
Zdroj: Karolína Svobodová