Na Slovensku není pevná politická ideologie. Je hůře pochopitelné než jeho sousedé z Maďarska i Česka

Slovensko je úplně jiné než jeho sousední země. Podle několika expertů je velice těžké popisovat politickou ideologii, která zde existuje. Země nemá tak bohatou a dlouholetou národnostní zkušenost a špatné vzpomínky na komunistický režim, jehož zvěrstva se projevila především v Budapešti, Praze a Varšavě. Proto je daleko složitější porozumět tomu, co se u našich sousedů vlastně děje. 

Volby do Národní rady Slovenské republiky se kvapem blíží. Chybí už sotva deset dní. Strana SMER-SD bývalého premiéra Roberta Fica vede v průzkumech před stranou Progresívne Slovensko. 

O slovenských volbách napsal server National Interest s tím, že „by si jich měli všímat i Američané“. „Výsledek by mohl předznamenat chování válkou unavených a ekonomicky zatížených obyvatel před prezidentskými volbami v příštím roce,“ píše server. 

Autoři příspěvku Pétér Szitás a Michael O’Shea kritizují západní média za tendence prezentovat události na Slovensku zkreslenou optikou. „Předpokládají, že úspěšný výsledek Fica a SMERU by znamenal sblížení se sousedním Maďarskem a Polskem, které jsou často v rozporu s bruselským politickým establishmentem,“ pokračují autoři.

„Fico má ve skutečnosti za sebou napjaté vztahy s Maďarskem a maďarskou menšinou na Slovensku. Na slovenské voliče také přenášejí přehnané zaměření na Rusko. Ani jedno z toho není přesné a nepomáhá k pochopení země,“ uvádějí dále Szitás a O’Shea. 

National Interest upozorňuje, že slovenské voliče zajímá zejména to, co se děje v jejich zemi a nejbližším okolí. „Pokud válka u sousedů ovlivňuje chování voličů, je to v drtivé většině prostřednictvím jejích ekonomických důsledků.“

Právě ekonomické hledisko je pro Slováky problém. Z hlediska hrubého domácího produktu a parity kupní síly zaostávají za Českem, Maďarskem i Polskem. Hospodářský dokonce i za Rumunskem. „Slováci vnímají nejen to, že již ekonomicky nedohánějí Západ, ale že ve skutečnosti ještě více zaostávají,“ podotýkají autoři. 

Nezvolená vláda Ľudovíta Ódora současně pokračuje v dodávkách zbraní a humanitární pomoci na Ukrajinu, zatímco běžní lidé pociťují nouzi, a tato opatření jsou tak poměrně nepopulární. „Veřejnost se rozhořčila poté, co vláda darovala Ukrajině více než tucet vojenských letadel, ale neposkytla přímou leteckou záchranu Slovákům, kteří během letních požárů uvízli v Řecku. Propast mezi současnou politickou mocí a lidmi je citelná.“

Slovensko rovněž jinak vzpomíná na časy komunismu. Zatímco se české, maďarské a polské elity komunistické éry změnily v levicový establishment a dohlížely na vstup do Evropské unie a Severoatlantické aliance, Slovensku chyběla „dlouholetá zkušenost s národností“. Lidé tak mají komunismus spíše spojený s industrializací a modernizací, zatímco sousedé vzpomínají přinejlepším na stagnaci. 

Komunistické zločiny zde nerezonují tolik jako v Budapešti, Praze či Varšavě, kde v letech 1956, 1968 a 1980 umírali lidé. Nacionalisté a křesťanští demokraté se v zemi politicky nesjednotili. „Výsledkem jsou roztříštěná politická hnutí, která mají prvky levice i pravice a obvykle se jim nedaří získat v parlamentu většinu blížící se absolutní většině. To ztěžuje vládnutí, ale umožňuje to Slovensku vyhnout se zjednodušující ideologické rétorice západních pozorovatelů. Pokud slovenští voliči nabízejí vyjádření k válce, nelze se na ně dívat standardní ideologickou optikou,“ uzavírají Szitás a O’Shea. 

Související

Bratislavský hrad

Ve stopách Maďarska? Slovensko chce změnit volební systém

Strana Hlas plánuje předložit návrh na změnu volebního systému, který by měl zajistit větší zastoupení regionů v Národní radě SR (NR SR). Opoziční Progresívne Slovensko (PS) a SaS vyjadřují obavy, že by se mohlo jednat o účelovou změnu. Zavedení smíšeného volebního systému by mohla posílit postavení strany Smer v parlamentu.

Více souvisejících

volby na Slovensku Slovensko Robert Fico Igor Matovič (OLaNO)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy