Napětí na Korejském poloostrově stoupá. KLDR obnovuje všechna vojenská opatření

Severní Korea ve čtvrtek oznámila, že okamžitě obnoví všechna vojenská opatření, která pozastavila v souladu s vojenskou dohodou uzavřenou s Jižní Koreou v roce 2018. Učinila tak den poté, co Jižní Korea po vypuštění severokorejského špionážního satelitu částečně pozastavila platnost této dohody.

Ministerstvo obrany KLDR v prohlášení, které zveřejnila státní tisková agentura KCNA, uvedlo, že Severní Korea "již nikdy nebude vázána" vojenskou dohodou. Podle představitele jihokorejského ministerstva obrany Pchjongjang tímto od dohody fakticky odstoupil, ačkoli vláda v Soulu ji stále nepovažuje za vypovězenou.

Ministerstvo také uvedlo, že KLDR podél vojenské demarkační linie posílí své jednotky a rozmístí "nový typ vojenského vybavení". Zároveň varovalo, že Soul "draze zaplatí za své nezodpovědné a závažné politické a vojenské provokace, které dostaly současnou situaci do nekontrolovatelné fáze."

Severní Korea v úterý odpálila raketu s vojenským špionážním satelitem. Raketa přeletěla nad územím Japonska směrem na Tichý oceán. Japonsko obyvatele prefektury Okinawa vyzvalo, aby se evakuovali do krytů, později výzvu odvolalo.

Start špionážního satelitu přišel o jeden den dříve, než se očekávalo. KLDR informovala Japonsko, že satelit vypustí na oběžnou dráhu v období mezi středou a 1. prosincem.

Doporučené články

Předchozí dva pokusy Severní Koreje v květnu a srpnu selhaly. Jižní Korea bezprostředně po obdržení oznámení varovala KLDR, aby raketu neodpalovala, protože se jedná o porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

"Spojené státy důrazně odsuzují vypuštění vesmírného plavidla KLDR pomocí balistické raketové technologie. (Takový postup) porušuje několik rezolucí RB OSN, zvyšuje napětí a ohrožuje bezpečnostní situaci v regionu," prohlásila mluvčí Národní bezpečnostní rady Spojených států Adrienne Watsonová.

Japonský premiér Fumio Kišida v úterý uvedl, že incident odsuzuje "v maximální možné míře" a dodal, že situaci bude konzultovat s USA, Japonskem a dalšími zeměmi.

Severní Korea uskutečnila v minulosti několik pokusů o vypuštění satelitů do vesmíru. Ty byly mnohokrát odsouzeny mezinárodním společenstvím, které vidí v nich skrytý záměr na vývoj balistických raket, schopných nést jaderné hlavice, což je v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN.

Doporučené články

Jihokorejská tajná služba NIS tvrdí, že Severní Koreji při úterním vypuštění vojenského špionážního satelitu pomohlo Rusko. Podle ní byla družice navedena na oběžnou dráhu kolem Země, není však jisté, zda skutečně funguje.

Po zářijovém summitu šéfa Kremlu Vladimira Putina a severokorejského vůdce Kim Čong-una KLDR poskytla Moskvě data týkající se prvních dvou neúspěšných startů z května a srpna. "Rusko následně tyto údaje analyzovalo a poskytlo Severní Koreji zpětnou vazbu," uvádí ve zprávě NIS. 

Agentura dospěla k závěru, že vypuštění satelitu bylo úspěšné v tom smyslu, že se jej podařilo umístit na oběžnou dráhu. Zda však družice opravdu funguje, jak to tvrdí Pchjongjang, zatím není podle NIS možné potvrdit.

Severní Korea tvrdí, že potřebuje špionážní satelit, aby mohla reagovat na údajné vojenské hrozby ze strany Spojených států. Soul uvedl, že obnoví průzkumné lety v okolí demilitarizované zóny, která rozděluje Korejský poloostrov.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Jižní Korea armáda Jižní Korea

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 6 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 7 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 8 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno před 11 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy