NATO nevnímá Čínu jako protivníka. Sledujeme ale její rozvoj, tvrdí Stoltenberg

Severoatlantická aliance nevnímá Čínu jako svého protivníka. Tématem dnešního jednání ministrů zahraničí členských zemí aliance ale byl i její ambiciózní vojenský a technologický rozvoj, řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg novinářům na závěr dvoudenní schůzky v Bukurešti.

"Severoatlantická aliance je sdružením Severní Ameriky a Evropy, ale výzvy, kterým čelí, jsou globální," řekl Stoltenberg. Podle aktuálních strategických dokumentů aliance představuje Čína a její stále asertivnější chování ve světě pro NATO "komplexní výzvu".

Na summitu v červnu v Madridu aliance o Číně hovořila jako o zemi s ambicemi a "nátlakovými postupy", upozorňovala na její operace v kybernetické oblasti, snahu o kontrolu výroby klíčových technologií i rychlé rozšiřování jejího jaderného potenciálu. Aliance také pečlivě sleduje vztahy mezi Pekingem a Moskvou, která v únoru zahájila ozbrojenou agresi vůči sousední Ukrajině.

Ve vztahu k situaci na Ukrajině dnes Stoltenberg varoval před podceňováním Ruska, ačkoliv Ukrajina dosáhla na bojišti značných zisků, a opět zdůraznil, že Ukrajinu je nutné i nadále podporovat. "Potřebují více protivzdušné obrany, paliva i elektrických generátorů," řekl generální tajemník.

Ukrajinské členství v NATO podle Stoltenberga zatím není tématem, jelikož "pokud se Ukrajina neubrání (ruské) agresi a nezůstane nezávislým suverénním státem, její členství v alianci se automaticky stává nemožným". "Musíme postupovat krok za krokem," řekl Stoltenberg.

Ministři zahraničí obranné aliance dnes v Bukurešti jednali také o vstupu Finska a Švédska do NATO, který zatím neschválilo Turecko a Maďarsko, nebo spolupráci s Bosnou a Hercegovinou, Gruzií a Moldavskem, které "se nacházejí pod ruským tlakem". "Musíme s nimi vybudovat dlouhotrvající partnerství," podotkl Stoltenberg.

Dvoudenní setkání ministrů zahraničí členských zemí NATO v Bukurešti bylo prvním setkáním vysokých představitelů aliance na jejím východním křídle od začátku ruské invaze na Ukrajinu z 24. února. Upozornil na to i rumunský ministr zahraničí Bogdan Aurescu.

"Rumunsko je klíčové pro obranu východního křídla NATO i strategické oblasti u Černého moře. Skutečnost, že se jednání koná pouhých 800 kilometrů od ukrajinských bojišť, je symbolem solidarity s Ukrajinou," řekl Aurescu, který NATO označil za "politicky a vojensky nejsilnější organizaci v historii". Rumuni se podle něj "navzdory válce mohou cítit bezpečně".

Související

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

Více souvisejících

NATO Čína Jens Stoltenberg

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Obrat na Ukrajině. Proti Rusku brzy zasáhnou modernější smrtící dalekonosné střely ATACMS

Podle předsedy senátního výboru pro zpravodajské služby Marka Warmera budou v právě schváleném balíčku 61 miliardové pomoci pro Ukrajinu také taktické rakety ATACMS s doletem až 300 km. Tuto informaci potvrdil v rozhovoru pro televizi CBS.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy