Návrat covidu z Číny děsí Evropu. Meloniová chce, aby EU zavedla povinné testy

Povinné testy na covid-19 pro všechny cestující z Číny, které ve středu zavedla Itálie, by měly platit v celé Evropské unii, aby toto opatření bylo efektivní. Na své tiskové konferenci před závěrem roku to řekla italská premiérka Giorgia Meloniová. Podle ní dosud provedené testy ukázaly, že lidé, kterým vyšly testy pozitivní, byli nakažení už známými virovými variantami omikron. 

Podle unijních orgánů by krok navržený Meloniovou byl "neopodstatněný", protože se neočekává, že nárůst počtu případů nákazy koronavirem mezi cestujícími z Číny bude mít dopad na unijní země.

Podle Meloniové nemůžou opatření přijímaná s ohledem na vývoj pandemie v Číně jednotlivými zeměmi fungovat, pokud jednotný postup nezavede EU jako celek. "Očekáváme a doufáme, že EU bude chtít takovým způsobem zakročit," řekla premiérka. Brusel k tomu dnes písemně vyzval italský ministr zdravotnictví Orazio Schillaci.

Meloniová zdůraznila, že v případě dalšího šíření koronaviru by bylo adekvátním opatřením nošení roušek a testy, nikoli omezení pohybu. "Omezení svobody občanů není účinným řešením, jak nám ukázal i příklad Číny. Je třeba spoléhat na zodpovědnost občanů, nikoli na nátlak," řekla.

Představitelé EU na dnešním zasedání ale výzvu Meloniové nepodpořili. Unijní výbor pro zdraví a bezpečnost uvedl, že zůstává "ostražitý a bude připraven v případě potřeby použít záchrannou brzdu".

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dodalo, že vzhledem k nízké imunitě v Číně a nedávnému uvolnění pravidel proti šíření koronaviru se dal vysoký počet nakažených očekávat. Vyšší imunita a proočkovanost v členských zemích však znamenají, že nárůst počtu infikovaných v Číně nebude mít na Evropu zásadní dopad. Varianty koronaviru, které kolují v Číně, se v unijních státech již vyskytují a počet "dovezených" případů z Číny je v porovnání s počet nakažených v EU nízký, uvedlo ECDC.

V celé Itálii jsou testy na covid pro cestující z Číny povinné od středy, už předtím je ale od pasažérů žádali třeba na milánském letišti Malpensa. Z lidí, kteří tam test podstoupili, byl pozitivní každý druhý.

Česko iniciovalo jednání o covidové situaci v Číně na úrovni EU

Česko jako předsednická země EU dnes iniciovalo jednání Evropské komise pro zdravotní bezpečnost (Health Security Committee), v níž jsou zástupci ministerstev zdravotnictví členských zemí, ohledně situace s covidem-19 v Číně. Zástupci Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) jim představili nejnovější informace, sdělil dnes mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Případná opatření chce koordinovat s nastupujícím Švédskem, které předsednictví od 1. ledna přebírá.

Itálie na základě testování pasažérů letu z Číny na milánském letišti, kdy se nákaza prokázala u poloviny cestujících, ve středu zavedla povinné PCR testy. Podle dnešního vyjádření italské premiérky Gorgii Meloniové by testy měla nařídit celá EU.

"Přístup Itálie je nyní ojedinělý, ale aktuální situaci ohledně vývoje covidu-19 v Číně nadále sledujeme a monitorujeme, postupně ji také koordinujeme s nastupujícím švédským předsednictvím, kterému budeme nápomocni," popsal mluvčí.

K nastavení případných protiepidemických opatření podle něj v současné době vedou členské státy, Evropská komise, ECDC a Světová zdravotnická organizace (WHO) odbornou diskusi. "Aktuálně je doporučena ECDC a WHO zvýšená sekvenace pozitivních vzorků jakožto nástroje k detekci případných nových variant. Nadále platí, že nejúčinnějším způsobem ochrany je očkování," doplnil Jakob.

Povinné testování cestujících z Číny na koronavirus zavedly některé asijské státy, například Indie, Japonsko či Tchaj-wan, a také USA.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Giorgia Meloniová Čína EU (Evropská unie) Itálie ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy