Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Summit EPC v MIMI Castle pro všechny lídry z evropského kontinentu poskytuje zázemí pro vzájemný dialog, mohou vyjadřovat své názory a sdílet informace. I menším zemím poskytne příležitost vyjádřit se k palčivým problémům, mezi něž patří ekonomická a energetická krize, válka na Ukrajině či klimatická krize. Summit EPC také může posílit společnou evropskou identitu. Díky účasti velkých i malých zemí je brán ohled na zájmy Německa stejnou měrou, jako například San Marina.

Organizátoři na webových stránkách summitu přiblížili, že jeho cílem je podpora politického dialogu a spolupráce při řešení otázek společného zájmu a posilovat bezpečnost, stabilitu a prosperitu evropského kontinentu.

Na summit přijel i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který Moldavsko navštívil poprvé od invaze Ruska proti jeho zemi.

Moldavská prezidentka Maia Sandu se ještě v předvečer summitu setkala s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. „Mluvili jsme o moldavské budoucnosti v rodině Evropské unie a poděkovala jsem komisi za dnes oznámenou podporu Moldavsku a jeho obyvatelům,“ píše prezidentka na svém twitterovém účtu.

Server France24 před několika dny upozornil na zásadní roli tohoto setkání. Může totiž vyslat zásadní zprávu Moskvě. Křehká demokracie Moldavska totiž žije ve stínu ruské agrese proti Ukrajině a projevují se snahy Ruskem vyslaných agentů o destabilizaci země. „Ještě nikdy se zde nekonala taková mega-událost v historii Moldavska,“ zmínil expert na Ukrajinu a Moldavsko Felix Hett z německé Friedrich Ebert Foundation.

Asi 35 kilometrů moldavského hlavního města se setkají až dvě tisícovky různých delegátů ze všech 27 zemí EU a 20 dalších zemí evropského kontinentu. Pozváni jsou zástupci například Británie, Turecka, Švýcarska, Islandu, Srbska, Arménie a Ázerbájdžánu. Loňský summitu navštívilo 44 zemí včetně mikrostátů Andorry, Monaka a San Marina.

Ředitel bruselského institutu Jacquea Delorse zmínil, že bude důležité vidět, kdo na fotografiích ze summitu bude a kdo ne. „Je to také příležitost ukázat, že Evropané mohou diskutovat o svých strategických zájmech mezi sebou, bez Američanů,“ vysvětlil.

Hlavní téma: Ukrajina

Americký novinář David Smith na Twitteru zveřejnil video z novinářského zázemí. Na místě summitu EPC se nachází až 700 novinářů z celého světa, kteří jsou v kontaktu s politiky. Ti se poblíž moldavské metropole sjeli z 50 evropských zemí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poukázal na výborné vztahy mezi Ukrajinou a Moldavskem. „Moldavsko a Ukrajina nejsou jen sousedé, ale také spolehliví partneři. Nadále posilujeme spolupráci mezi našimi zeměmi a společně čelíme výzvám, které představuje Rusko,“ citoval jeho slova moldavský zpravodajský server Moldovalive na Telegramu. Sám Zelenskyj tato slova sdílel na též sociální síti ve třech jazycích.

Smutek a lítost nad novým útokem, který dnes ráno proběhl v Kyjevu, vyjádřil vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borell. Podle něj by se hlavní témata jednání měla zaměřit na obnovení míru a bezpečnosti. „K tomu potřebujeme větší jednotu, a to nejen na úrovni Evropské unie, ale i celého světa,“ řekl Borrell.

„To, co se dnes děje na Ukrajině, není pouze evropský problém, ale otázka mezinárodního řádu a světového míru,“ napsal na svém twitterovém účtu francouzský prezident Emmanuel Macron.

Premiér Lotyšska Krišjānis Kariņš pak sdělil, že Evropa musí zajistit, aby Moldavsko zůstalo hraniční zónou, kam nelze vkročit, a Ukrajina se takovou zónou má stát v budoucnu.

„Válka na Ukrajině je v popředí zájmu, ale je to také příležitost vyjádřit solidaritu s Moldavskem, které je rovněž pod tlakem Ruska,“ řekl pro změnu premiér Irska Leo Varadkar.



Pražský summit ve stínu války

Loni v říjnu se první summit konal právě v Praze během českého předsednictví v Radě Evropské unie. Pořadatelé se střídají na rotační bázi. Jeden rok ho bude pořádat členský stát EU, druhý rok nečlenský. Letos jde tedy o první summit EPC mimo unii. Dalšími hostitelskými zeměmi budou Španělsko (2024) a Velká Británie (2025).

Minulý rok se podle předsedy vlády Petra Fialy (ODS) summit konal v kritickém okamžiku pro kontinent. Nová platforma nemá nijak nahrazovat stávající formy evropské spolupráce, jde především o prostor pro neformální výměnu názorů. Informovaly o tom EuroZprávy.cz.

Moldavská prezidentka tehdy uvedla, že pro zemi může pořádání summitu znamenat časnější přístup do Evropské unie. Poděkovala také českému předsednictví za organizování setkání. „Odsuzujeme ruskou agresi a nelegální anexi ukrajinských území, zavázali jsme se Ukrajině pomoci znovu získat suverenitu,“ řekla.

Na summitu se sešly více než čtyři desítky zemí. Kromě členských států EU na summit dorazili i lídři dalších 17 zemí včetně Velké Británie, Ukrajiny a Turecka. Důležitým bodem diskuze byla například energetická krize. „Dostává se nám ujištění od zemí, jako je Norsko či Ázerbájdžán, že jsou připraveny se na tom podílet, spolupracovat na tom s Evropskou unií, pomoci nám. To je mimořádně důležité,“ vyhodnotil.

Související

Podněstří, ilustrační fotografie.

Podněstří v krizi: Gazprom a Kreml si protiřečí. Hrozí přímá ruská intervence

Podněstří se od začátku roku nachází v hluboké energetické krizi, která může zásadně ovlivnit jeho budoucnost. Region čelí dvěma scénářům: připojení zpět k Moldavsku nebo přímé ruské intervenci. Analytici varují, že snaha o reintegraci by mohla Moskvu vyprovokovat k agresi. Kreml mezitím z krize obviňuje Moldavsko a Ukrajinu, přestože Gazprom předem avizoval vypnutí plynu z jiných důvodů než kvůli ukončení tranzitní smlouvy.

Více souvisejících

Moldavsko Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) summit Evropského politického společenství (EPC)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Do Turecka nepřijede Putin ani Trump. "Soudruhu, vyjednávej, sakra," vzkázala Kremlu Brazílie

Spekulace, které několik dní hýbaly světovou politikou, jsou u konce. Bílý dům ve středu oficiálně oznámil, že prezident Spojených států Donald Trump se nezúčastní plánovaných mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem v Turecku. Stejně tak ruský prezident Vladimir Putin potvrdil, že do Istanbulu nepojede, čímž fakticky znemožnil uskutečnění přímého setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

před 1 hodinou

včera

včera

Petr Fiala

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury

Vláda se ve středu sešla ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře k sedmému výjezdnímu zasedání do krajů. Na zasedání kabinetu, které se zabývalo mimo jiné problematikou související se Středočeským krajem a hlavním městem Prahou, navázalo v Galerii Středočeského kraje zasedání s radami obou samosprávných subjektů.

včera

Boys Go to Jupiter

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic

V Liberci právě skončil největší festival animovaného filmu u nás. Zastřešujícím motivem letos bylo sci-fi. Jeden ze soutěžních celovečerních filmů s výstižným názvem Boys Go to Jupiter si se zastřešujícím žánrem velmi subtilně a humorně pohrává. Skrze simplifikovanou estetiku a práci s nostalgickou prchavostí nabízí silnou a nevtíravou reflexi dospívání v (nejen) dnešním světě.

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy

V Česku panuje už řadu dní stabilní počasí, které je na květen teplotně podprůměrné. Moc také neprší. Jiná má být v těchto dnech situace v centrálním Středomoří. Vyskytnou se tam vydatné srážky a bouřky, škody bude způsobovat i silný vítr. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Vladimír Putin

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?

Existuje celá řada způsobů, jak by západní spojenci, včetně Evropské unie a Spojených států amerických, mohli reagovat na případné obstrukce v jednáních o příměří. Tyto obstrukce mohou přicházet jak ze strany Vladimira Putina, tak ze strany Volodymyra Zelenského. V obou případech se jedná o scénáře velmi nepříznivé a není jasné, jaká na ně bude reakce. 

včera

včera

Snímek ze setkání státníků zemí Varšavské smlouvy v roce 1987.

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.

včera

Donald Trump

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?

Prezident Donald Trump během své první velké zahraniční cesty druhého funkčního období dal jasně najevo, že by si přál, aby se Spojené státy více podobaly bohatým autoritářským státům Perského zálivu. V Saúdské Arábii se mu dostalo přijetí hodného krále – fialový koberec, červené Cybertrucky a osobní vřelost, kterou mu doma neposkytují ani jeho nejloajálnější spolupracovníci. V Kataru na něj čekal červený koberec a velkorysá nabídka nového letounu 747-8 místo jeho stárnoucího Air Force One.

včera

Vladimir Putin

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus

Bezpečnostní expert Josef Kraus z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz zhodnotil pozice, v nichž se před čtvrtečními jednáním v Istanbulu nachází válčící Ukrajina a Rusko. „Právě hrozba rozpoutání války s NATO je tím jediným, co Rusko dokáže od Ukrajiny do budoucna držet dál,“ upozornil v exkluzivním rozhovoru. Přímý rozhovor mezi Volodymyrem Zelenským a Vladimirem Putinem nevnímá jako příliš pravděpodobný.

včera

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate

Evropská komise pochybila, když odmítla zveřejnit textové zprávy mezi předsedkyní Ursulou von der Leyenovou a šéfem farmaceutické firmy Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl dnes Soudní dvůr Evropské unie. Tato komunikace probíhala během pandemie covidu-19, kdy EU vyjednávala největší očkovací kontrakt své historie.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterním večerním projevu znovu vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se osobně zúčastnil plánovaných mírových jednání v Turecku. V projevu, který byl odvysílán v celostátní televizi, označil přímou účast Putina za nezbytnou podmínku dosažení trvalého příměří a skutečných výsledků.

včera

Evropská unie

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku

Evropská unie schválila v pořadí již sedmnáctý balík sankcí proti Ruské federaci, oznámil dnes francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle jeho vyjádření pro stanici BFM TV se nyní unie chystá spolupracovat se Spojenými státy na přípravě dalších, ještě přísnějších sankčních opatření.

včera

Donald Trump a Ahmad Šara

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?

Americký prezident Donald Trump se účastní významného summitu v Rijádu, kde se schází například se saúdským korunním princem, stejně jako s vůdci Spojených arabských emirátů a Kataru. Tato návštěva, vnímaná jako první zásadní zahraničněpolitická cesta od Trumpova návratu do Bílého domu, má za cíl posílit obchodní a bezpečnostní vazby mezi USA a zeměmi Perského zálivu. Avšak právě v době, kdy Washington zdůrazňuje nové diplomatické priority, může tato cesta přinést napětí do vztahů mezi Spojenými státy a Izraelem.

včera

Donald Trump a Ahmad Šara

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů

Prezident Spojených států Donald Trump dnes v saúdskoarabském Rijádu jednal se syrským prezidentem Ahmadem Šarou, který byl ještě před půl rokem považován za mezinárodně hledaného džihádistu s odměnou 10 milionů dolarů vypsanou na jeho dopadení. Schůzka trvala půl hodiny a podle amerického Bílého domu byla „velmi pozitivní po všech stránkách“.

včera

Ilustrační foto

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?

Napětí mezi Indií a Pákistánem se znovu dostalo na titulní stránky, tentokrát bez výhrůžek jadernými zbraněmi či varovných tlačítek. Přesto byl poslední střet těchto dvou jaderných mocností opět připomínkou toho, jak snadno může i omezený konflikt sklouznout do katastrofální eskalace.

včera

MS v hokeji

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru

O první překvapení letošního mistrovství světa v hokeji se postaral celek, od něhož to málokdo čekal. Nováček z Maďarska si totiž poradil s Kazachstánem, který porazili 4:2 a to i díky zatím nejrychlejší brance tohoto turnaje a udělali tak významný krok k záchraně v elitní divizi mistrovství světa. Ve druhém úterním večerním zápase si pak Kanada v duelu s Francií v poklidu došla pro výhru 5:0.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky

Američtí spotřebitelé s nižšími příjmy, kteří spoléhají na extrémně levné zboží z čínských e-shopů jako Shein a Temu, se i přes určité úlevy mohou připravit na vyšší ceny a delší dodací lhůty. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa sice zmírnila drakonické tarify na tzv. de minimis zásilky – tedy balíky v hodnotě do 800 dolarů – ale cla, která i nadále zůstávají v platnosti, představují zásadní zásah do nákupních návyků milionů Američanů.

včera

Zelenskyj: Trump musí pochopit, že překážkou míru je Putin. Co mu řekl ve Vatikánu ale neprozradí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý večer prohlásil, že současné diplomatické úsilí mezi Moskvou a Kyjevem může být úspěšné jen tehdy, pokud si americký prezident Donald Trump uvědomí, že skutečnou překážkou míru je ruský vůdce Vladimir Putin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy