Rozsáhlé demonstrace proti krajně pravicovému extremismu a straně Alternativa pro Německo (AfD), k nimž v Německu dochází již několik týdnů, by mohly přerůst do dlouhodobého protestního hnutí. Pro agenturu DPA to uvedl expert Centra pro výzkum konfliktů na univerzitě v Marburgu Tareq Sydiq.
Nedávná odhalení nezávislého investigativního portálu Correctiv o tajném setkání pravicových extremistů, včetně významných členů AfD, vyvolala vlnu protestů v Německu.
Na setkání se prý diskutovalo o plánech na "remigraci", což by zahrnovalo masové deportace migrantů a "neasimilovaných občanů".
Protesty vznikly právě v době, kdy roste podpora pro AfD, což může ovlivnit tři klíčové zemské volby v Durynsku, Sasku a Braniborsku v září.
Odhalení a následné protesty byly překvapivé pro Sydiqa, a to jak vzhledem k rozsahu celostátních demonstrací, tak kvůli účasti lidí v různých městských i venkovských oblastech.
Nynější protesty mohou být podle něj inspirovány vzorem z 90. let, kdy demonstrace zaznamenaly významnou podporu pro uprchlíky a měly dlouhodobý efekt. Kromě toho mohou současné protesty politizovat a podporovat demokracii.
V sobotu se ve městech jako Berlín či Freiburg sešlo na protestních shromážděních proti krajní pravici alespoň 200 000 lidí.
Německý kancléř Olaf Scholz ve středu nabídl svou podporu demonstrantům, kteří v celé zemi vyšli do ulic ke znaku odsouzení strany AfD a dalších zemi pravicových uskupení.
"Když se na venkovských panstvích této země konají konference o tom, jak by se část populace mohla z této země vystěhovat - pod heslem 'remigrace' - připomíná to nejtemnější časy v německé historii," řekl Scholz v německém parlamentu.
Množství lidí s cizími kořeny se nyní obává, že bude muset odejít, dodal. "A proto si myslím, že všichni musíme učinit velmi jasný závazek v tomto bodě: Stojíme za těmito občany, nemusí mít strach," dodal německý kancléř.
Schůzka, kde se údajně diskutovalo o "remigraci", se uskutečnila ještě koncem listopadu v Postupimi. Zúčastnili se jí i poslanci Bundestagu z země pravicové strany AfD, jakož i více individuální členové z řad opozičních křesťanských demokratů.
Masové deportace, o kterých se tam mluvilo, by se měly podle představ účastníků týkat 'nedostatečně přizpůsobených' migrantů včetně těch, kteří jsou držiteli německých pasů, připomíná DPA
.Na shromáždění vystoupil i známý rakouský stoupenec "bílé rasy" Martin Sellner, podle kterého by se remigrace měla vztahovat na tři skupiny obyvatelstva - žadatelů o azyl, cizince s dočasným právem k pobytu a "nedostatečně asimilovaných" občanů.
Předsedkyně německého parlamentu Bärbel Basová vyzvala ve středu obyvatel Německa, aby se postavili proti projevům nenávisti a antisemitismu. Uvedla to v proslovu v rámci vzpomínky na miliony židů a další pronásledované skupiny obyvatelstva zabité nacistickým Německem během holocaustu.
"Všichni mějme odvahu nemlčet a rozhodně se postavme proti nenávisti a bigotnosti," apelovala Basová v reakci na masové protesty proti krajně pravicové straně Alternativa pro Německo (AfD), které se konají v různých německých městech.
Podle Basové tyto protesty ukázaly, že demokracie v Německu "je různorodá, živá a odolná".
Zdůraznila však, že je důležité, aby se lidé postavili proti rasistickým a antisemitským výrokům i v každodenním životě - mezi kolegy v práci nebo ve škole.
Připomněla, že každý jednotlivec může ukázat, že "jsme společnost, která respektuje každého člověka bez ohledu na jeho vyznání, původ či vzhled".
Související
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 3 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 11 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák