Netanjahu je horší než Hitler, prohlásil Erdogan. Káže nám rekordman ve věznění novinářů, reaguje Izrael

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu uvedl, že Izrael provozuje nacistické tábory a premiér Benjamin Netanjahu je horší než nacistický vůdce Adolf Hitler. Izraelské útoky na Pásmo Gazy přirovnal k zacházení nacistů se židovským obyvatelstvem a dodal, že Netanjahu zabil více než 20 000 lidí. Uvedl to server Times of Israel.

"Tohle je ještě horší než Hitler. Mezi skutky Netanjahua a Hitlera není žádný rozdíl. (Netanjahu) je bohatší než Hitler, dostává podporu ze Západu. Všechny druhy podpory přicházejí ze Spojených států. A co (Izrael) udělal se vší touto podporou? Zabil více než 20 000 obyvatel Gazy," řekl Erdogan, který se dlouhodobě angažuje za práva Palestinců.

Izraelský premiér Erdoganova tvrzení odmítl a zároveň ho obvinil z genocidy Kurdů. "Erdogan, který páchá genocidu na Kurdech a který je světovým rekordmanem ve věznění novinářů stojících proti jeho režimu, je tou poslední osobou, která nám může kázat morálku," uvedl Netanjahu v prohlášení.

Připomněl také, že turecký prezident vychvaluje lídry Hamásu a potýká se s nimi. Ankara naopak opakovaně odsoudila izraelské letecké a pozemní útoky na palestinskou enklávu a Erdogan ještě v listopadu prohlásil, že Izrael je "teroristický stát" a jeho lídři by měli být souzeni před mezinárodními soudy.

Doporučené články

Izraelská armáda podle Netanjahua v Pásmu Gazy "bojuje za likvidaci nejodpornější a nejbrutálnější teroristické organizace na světě," řekl s odkazem na Hamás a dodal, že toto hnutí páchá "zločiny proti lidskosti".

"Izrael není jenom vrah, ale také zloděj. Nesmíme nechat Izrael opět okupovat Gazu," prohlásil už dříve Erdogan podle agentury Anadolu. Zdůraznil, že Pásmo je palestinským územím, náleží Palestincům a musí to tak zůstat navždy.

Izraelského premiéra také v minulosti nazval "řezníkem z Gazy" a obvinil ho z vyvolání antisemitismu po celém světě. Uvedl to server France24. Erdogan opakovaně kritizoval Izrael za rozsah zabíjení a ničení v palestinském Pásmu Gazy a Hamás nazval "osvobozeneckou skupinou".

Doporučené články

Tato slova zopakoval i během proslovu před členy své islamistické vládní strany v tureckém parlamentu. "Netanjahu se už zapsal do dějin jako řezník z Gazy," řekl Erdogan v proslovu vysílaném v celostátní televizi.

"Netanjahu ohrožuje bezpečí všech Židů na světě, neboť vraždami, které spáchal v Pásmu Gazy, podněcuje antisemitismus," dodal.

Na počátku listopadu Erdogan uvedl, že už dále nemůže s Netanjahuem mluvit. "Netanjahu už není někdo, s kým můžeme hovořit. Vymazali jsme ho a vyhodili," řekl Erdogan novinářům. Turecký ministr zahraničních věcí ale podle něj Hakan Fidan bude nadále s izraelskou stranou v kontaktu, stejně jako s Hamásem a dalšími palestinskými skupinami.

Doporučené články

Turecký lídr ve vyjádřeních zopakoval možnost, že by Turecko mohlo být garantem jakékoli budoucí dlouhodobé mírové dohody mezi Izraelem a Palestinci. "Pokud Řecko může být ručitelskou zemí, Anglie může být ručitelskou zemí a Turecko je ručitelskou zemí na Kypru, proč by podobná struktura nemohla existovat v Gaze?" řekl Erdogan.

Turecký prezident vyzval už dříve k okamžitému příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Uvedl, že v pásmu Gazy jsou páchány zločiny proti lidskosti.  

"Neexistuje představa, kterou by se dala vysvětlit nebo ospravedlnit brutalita, které jsme svědkem od 7. října. Otevřeně řečeno, v Gaze se už přesně 28 dní páchají zločiny proti lidskosti," řekl Erdogan na summitu Organizace turkických států v Astaně, hlavním městě Kazachstánu.

Doporučené články

Erdogan také dříve obvinil Radu bezpečnosti OSN z toho, že svým údajným proizraelským postojem prohlubuje současnou krizi v Gaze. Jeho ministr zahraničí Hakan Fidan prohlásil, že se svět nachází ve zlomovém bodě. "Buď se posuneme k trvalému, udržitelnému míru, nebo začne světová válka," uvedl podle The Guardian

Počet palestinských obětí, které přišly o život během války mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamás, přesáhl 20 000. Uvedli to minulý týden představitelé palestinského resortu zdravotnictví v Pásmu Gazy. 

Počet obětí tak představuje téměř jedno procento předválečné populace této pobřežní palestinské enklávy. Válka mezi Izraelem a Hamásem má za následek i přes 80 procent vysídlených obyvatel.

Doporučené články

Ministerstvo zdravotnictví v Gaze v pátek uvedlo, že zdokumentovalo celkem 20 057 úmrtí. Ministerstvo ale nerozlišuje mezi úmrtími bojovníků a civilistů. Již dříve však uvedlo, že zhruba dvě třetiny mrtvých tvoří ženy nebo děti.

Izrael tvrdí, že během vojenské ofenzívy v Pásmu Gazy, kterou na tento útok reagoval, zabil přibližně 7000 členů hnutí Hamás, důkazy k těmto tvrzením však dosud nepředložil.

Počet mrtvých navíc může nadále stoupat. Sever Pásma Gazy zůstal bez jediné funkční nemocnice kvůli nedostatku paliva, personálu a zásob, informovala ve čtvrtek Světová zdravotnická organizace (WHO) podle serveru France24.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Recep Tayyip Erdogan Izrael Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy