Nežádoucí němečtí diplomaté mají opustit Írán, který deklaruje tvrdý postup

Írán označil dva německé diplomaty za nežádoucí osoby a nařídil jim, aby zemi opustili. Německo přitom obvinil z toho, že se vměšuje do íránských soudních záležitostí. Berlín vzápětí krok Teheránu označil za očekávaný, ale neopodstatněný. S odkazem na íránskou a německou diplomacii o tom informuje agentura Reuters.

"Dva němečtí diplomaté budou vyhoštěni kvůli nezodpovědnému zasahování jejich země do vnitřních a soudních záležitostí Íránu," uvedl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Náser Kanaání. "Íránská islámská republika bude proti přehnaným požadavkům tvrdě postupovat," dodal.

"Neudělali nic špatného," uvedlo německé ministerstvo zahraničí v prohlášení. Podle něj bylo vyhoštění diplomatů očekávané, ale zároveň svévolné a neopodstatněné.

Německo dříve vyzvalo Írán, aby zrušil trest smrti pro íránského disidenta s německým občanstvím Jamshida Sharmahda a označil dva zaměstnance íránského velvyslanectví v Německu za nežádoucí osoby a vyhostil je. Íránský soud Sharmahda uznal vinným z korupce a plánování teroristických činů. Proti rozsudku se lze odvolat. Sharmahd, který byl v Íránu zatčen v roce 2020, vedl exilovou organizaci Tondar usilující o obnovení monarchie v Íránu, kterou svrhla v roce 1979 islámská revoluce.

Napětí mezi Západem a Íránem se v posledních měsících zintenzivnilo a upozadilo snahy oživit rozhovory o íránském jaderném programu.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v úterý po jednání se svým izraelským protějškem Elim Kohenem označila íránské obohacování uranu na vysokou úroveň za nepřijatelné a dodala, že Írán nesmí získat jaderné zbraně.

Experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v Íránu v lednu našli stopy uranu obohaceného na 83,7 procenta. To je jen těsně pod 90 procenty, které jsou potřeba pro výrobu jaderných zbraní.

Írán tvrdí, že chce atomovou energii využívat jen k mírovým účelům. Velmi vysokou úroveň obohacení u stop nalezených v zařízení Fordo označil za "nezamýšlenou fluktuaci".

Německo je velkým zastáncem unijních sankcí proti Íránu kvůli jeho zásahům vůči lidem, kteří se v zemi účastní demonstrací a protestních akcí. Brusel plánuje rozšířit opatření tak, aby zahrnovala íránské aktéry zapojené do ruské války na Ukrajiny.

Související

Více souvisejících

Írán Německo diplomacie

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy