Od graffiti přes žhářství až k bombám. Rusko vede tajnou válku proti členům NATO

Ruské hybridní aktivity na území Severoatlantické aliance mohou vést až k aktivaci článku 5, varoval před tím jeden z vysokých představitelů NATO. Kromě sabotážních operací tyto ruské akce zahrnují i bombové útoky, najímání „hrdlořezů“ či útoky na vysoce postavené politiky. Estonskému premiérovi takto deset Rusů zdemolovalo auto. 

Ozbrojený konflikt mezi Ruskem a Západem nepřipadá v úvahu ani pro jednu ze stran. Spojené státy a jejich spojenci mohou ztratit příliš mnoho, Rusové nejsou připraveni bojovat proti více než 30 státům najednou. Válka tak nevypukla v konvenční formě, nýbrž v hybridní.

Hybridní válka může mít za následek podobně rozsáhlé škody jako boj se zbraněmi. Zahrnuje mnoho technik – nepřátelé proti sobě mohou jít v kybernetickém prostoru, vysílat speciální jednotky pro plnění výzvědných a likvidačních misí v menším měřítku nebo zkrátka radikalizovat lidi proti jejich vlastnímu státu. 

Americká stanice CNN vyjmenovala, o co se už Rusové v rámci hybridního působení pokusili. Prvním z případů je řada pokusů o žhářství ve skladech spojených se zbraněmi pro Ukrajinu. „Jde o vše od místa výroby a původu, přes skladování, ty, kteří rozhodují, až po samotné dodávky. Je to odvážné, Rusko se pokouší zastrašit naše spojence,“ uvedl vysoký představitel NATO, kterému CNN poskytla anonymitu. 

Sabotážní operace sahají na celé území NATO. Konkrétně se už půl roku intenzivně zaměřují na linie dodávek zbraní pro Ukrajinu a osoby, které za nimi stojí. V ohrožení tak jsou například vlakové linky, muniční sklady nebo silniční infrastruktura. 

Rusové se dle zjištění CNN zaměřují na zoufalé osoby. Například Maxim, který se v současnosti nachází v lublinské věznici s maximální ostrahou, utekl z Ukrajiny do Polska ve snaze o únik od nezaměstnanosti a chudoby. „Byly to snadné peníze. Nevěřím, že jen proto, že jste se narodili v určité zemi, musíte za ni jít do války. Nechápejte mě špatně: nejsem proruský, nejsem proukrajinský. Nejsem pro nic,“ popsal.

Maximovi zadával sabotážní úkoly člověk, který se představil jako ruský prostředník Andrzej. Komunikovali spolu pouze přes sociální síť telegram, původně šlo pouze o sprejování protiválečných graffiti po Polsku. Později od něj ale požadoval například zapálení plotu dopravního podniku vlastněného Ukrajinci ve městě Biala Podlaska, což se mu podařilo na fotografii zfalšovat. 

O nějakou dobu později ho Andrzej vyzval, aby před základnu, kde Poláci cvičili ukrajinské vojáky, umístil kamery. „Tehdy jsem pochopil, že by to mohlo být vážné. Znepokojilo mě to. Tehdy jsem se rozhodl, že skončím. Ale nikdy jsem k tomu nedostal příležitost. Druhý den mě zatkli,“ vylíčil. 

Další Polák byl zadržen rok po Maximovi, přesněji v dubnu letošního roku. Polské úřady ho zatkly za držení munice a sledování letiště Rzeszow Jasionka, které slouží jako uzel pro přepravu zbraní NATO na Ukrajinu. Informovala o tom polská Agentura pro vnitřní bezpečnost. 

Útoky spojené s bombami a žhářstvím se objevily také v Německu, Británii a Francii. Francouzská policie zatkla šestadvacetiletého proruského Ukrajince, který před pařížským letištěm Charlese de Gaulla odpálil podomácku vyrobenou bombu. Londýnská metropolitní policie pak zatkla dva muže za žhářství poté, co zapálili sklad ve východní části britské metropole. Policie to uvedla na svém webu. 

„Sabotáže na státy NATO se rovnají docela nebezpečné hře, pokud se Rusko domnívá, že tyto věci jsou vždy pod hranicí ozbrojeného konfliktu,“ popsal jeden z vysokých představitelů NATO. 

Podle něj se může stát, že některý incident bude tak významný, až donutí NATO aktivovat článek 5. „Najít, kde je tato hranice, je obtížná a nebezpečná kalkulace,“ dodal. „Vidíme vše od špičkových operací v Evropě, kde jsme viděli až 400 000 eur zaplacených za nějaký druh zpravodajské činnosti, až po některá místa, kde jsou najímáni hrdlořezové za pár tisíc eur,“ vyjmenoval. 

CNN informovala také o hrozbě v Estonsku. Deset podezřelých ruských agentů bylo zadrženo poté, co zdemolovali auto estonského ministra vnitra. 

NATO v posledních měsících zaznamenalo mimo jiné rušení GPS nad Baltským mořem. To brání bezpečnému přistávání civilních letadel. Zmizely také bóje, které vyznačují část ruské námořní hranice s Estonskem. „Na podzim loňského roku jsme zaznamenali výrazný nárůst jejich aktivity a do zimy se nám podařilo zadržet více než 10 osob. Do této chvíle se jejich počet zvýšil – osob, které se podílely na jejich hybridních aktivitách proti estonské bezpečnosti – v takové míře, jakou jsme dosud nezaznamenali,“ upozornil mluvčí vnitřní bezpečnostní služby KAPO Harrys Puusepp. 

„Musíme se podívat pravdě do očí. Rusko je dost velké na to, aby mělo prostředky na vedení války proti Ukrajině a také na udržování svých bezpečnostních operací proti evropským zemím... proti nám. Jsou lidé, kteří se účastní války proti Ukrajině, a pak jsou rotováni do nějakého jiného regionu nebo oblasti. Mají více zkušeností. Jejich myšlení je násilnější. Možná už nejsou tak trpěliví, když se snaží dosáhnout výsledků,“ shrnul mluvčí KAPO.

Související

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

Více souvisejících

Rusko NATO bomby žhářství Požáry

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy