Orbán, Meloniová a Fiala jsou nespokojení s jednáním o top pozicích v EU. Nemůžou s tím ale moc dělat

Evropští pravicoví a konzervativní politici se zlobí na proevropské strany v Evropském parlamentu. Ty jednají o složení nejvyšších pozic v Evropské unie už z toho titulu, že mají pohodlnou většinu – a tedy i moc takováto rozhodnutí činit. 

Nejvyšší posty v Evropské unii už mají své jasné kandidáty. Do čela Evropské komise se zřejmě opět postaví německá politička Ursula von der Leyenová, předsedou Evropské komise bude bývalý portugalský premiér António Costa, a diplomacii povede současná estonská premiérka Kaja Kallasová. Své zastání tedy bude mít západní, střední i východní Evropa. Žádná dohoda ale ještě uzavřená není.

Zatímco nejsilnějšími frakcemi v Evropském parlamentu jsou evropští lidovci, sociální demokraté a liberálové, konzervativci a pravicoví politici zůstávají nespokojení. Jejich hlasy totiž na obsazení nejvyšších pozic nemusí nic změnit. Vyplývá to z analýzy serveru Euronews. Ten konkrétně jmenuje premiéry tří zemí: maďarského Viktora Orbána, italskou Giorgii Meloniovou a českého Petra Fialu. Strany všech třech evropských lídrů jsou pravicové a přinejmenším konzervativní.

Jsou to právě frakce Evropské lidové strany, Socialistů a demokratů a Renew Europe, kdo mezi sebou o obsazení pozic nejvyšších jedná. Někteří politici tak začali s obvińováním. „Vůle evropského lidu byla dnes v Bruselu ignorována,“ líčil maďarský premiér. „Nezajímá je realita. Neměli bychom být naivní. Budou nadále podporovat migraci a posílat ještě více peněz a zbraní do rusko-ukrajinské války,“ poznamenal.

Zlobí se rovněž italská premiérka Meloniová. Výběr označila za „předem připravený, aniž by nejprve proběhla seriózní a hluboká diskuze o volbách“.

Vedení jednání se nelíbí ani Fialovi. „Pravidla jsou jasná, nominace na nejvyšší posty evropských institucí musí respektovat politické a geografické zájmy. Česká republika je v centru Evropy – naše budoucí portfolio to musí odrážet,“ shrnul český premiér.

Po pondělím summitu na něj navázal také Orbán. „Výsledek evropských voleb je jasný. Pravicové strany posílily, levice a liberálové ztratili půdu pod nohama. My se tomu nepoddáme. Sjednotíme síly evropské pravice a budeme bojovat proti proimigračním a proválečným byrokratům,“ zdůraznil.

Jeho tvrzení se zakládají na realitě pouze zčásti. Ačkoliv pravicové a nacionalistické strany skutečně posílily, „tradiční proevropská rodina“ má stále jasnou většinu – Evropská lidová strana, Socialisté a demokraté a Renew Europe budou mít celkem 406 ze 720 mandátů.

Oproti tomu Evropští konzervativci mají 76 křesel, nacionalistická Identita a demokracie 58. Je ale možné, že se k nim ještě zařadí strany, které v parlamentu nemají žádnou afiliaci. Konkrétně jde například o Orbánův Fidesz. Strana Bratři Itálie Giorgie Meloniové nebo ODS Petra Fialy jsou součástí konzervativců.

Ještě v horší situaci jsou ale evropští pravicoví a konzervativní politici v rámci Evropské rady, kde zasedají hlavy členských států – tedy premiéři nebo prezidenti. Evropští konzervativci a reformisté mají jen dva mandáty pro Meloniovou a Fialu, Identita a demokracie nemá vůbec žádný. Orbán je nezařazený, ale chce stát právě po boku Bratrů Itálie a ODS. Fialova strana se tomu však brání.

Související

Petr Fiala

Fiala: První zásilka munice z české iniciativy dorazila na Ukrajinu

Na Ukrajinu dorazila dělostřelecká munice zakoupená díky české iniciativě v zemích mimo Evropskou unii. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X informoval o výsledku společného nákupu, který organizovalo Česko. První zásilka dorazila na Ukrajinu již před nějakým časem. Fiala o tom informoval před setkáním s prezidentem Petrem Pavlem.

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) Viktor Orbán EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

Češi podlehli Turecku. Na Euru 2024 končí

EURO 2024: Češi v oslabení proti Turecku bojovali až do konce, na vysněný postup ale nakonec nedosáhli

Češi do poslední chvíle živili naději na vysněný postup do osmifinále, museli však v posledním zápase skupiny F porazit našeho neoblíbeného soupeře, tedy Turecko. Svěřenci kouče Ivana Haška nechtěli navazovat na předešlé dva podobné důležité duely s Tureckem na Eurech 2008 a 2016, které Češi nezvládli. A bohužel tato záporná bilance s tímto soupeřem na fotbalovém ME pokračuje nadále. Výrazný podíl na tom měl Antonín Barák, jenž už po dvaceti minutách hry musel předčasně ze hřiště po druhé žluté kartě a tudíž červené. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Poslanci budou vyšetřovat střelbu na FF UK. Zřídili komisi

Poslanecká sněmovna ustanovila desetičlennou komisi, která bude vyšetřovat prosincovou střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Zákonodárci chtějí získat odpovědi na nejasnosti týkající se policejního postupu. Návrh opozičního hnutí ANO na zřízení komise schválila dolní komora parlamentu jednomyslně. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Robert Fico

Fico se má podle Kaliňáka vrátit do práce už za několik dní

Ze Slovenska ve středu přišly nové zprávy o aktuálním zdravotním stavu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Rehabilitace politika totiž pokračuje. Podle ministra obrany a stranického kolegy Roberta Kaliňáka stále platí předpoklad, že se Fico vrátí do práce na přelomu června a července. 

Aktualizováno včera

Evan Gershkovich

V Rusku začal soud s americkým novinářem Gershkovichem. Hrozí mu 20 let vězení

Vyšetřování prokázalo, že americký novinář Evan Gershkovich sbíral tajné informace o ruské společnosti působící v obranném průmyslu pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA), uvedl ve středu první den procesu s vězněným novinářem ruský prokurátor. Podle amerického velvyslanectví v Rusku však nebyly předloženy žádné důkazy o údajné špionáži, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Pellegrini v Praze. Nový slovenský prezident je na první zahraniční cestě

Do Prahy ve středu dorazil nově zvolený slovenský prezident Peter Pellegrini, na Pražském hradě jej dopoledne přijal český protějšek Petr Pavel. Pro Pellegriniho jde o první zahraniční návštěvu ve funkci hlavy státu. Prezidenti se shodli, že na obnovení mezivládních jednání ještě nenastal čas. Oba ale vyjádřili naději, že k tomu časem dojde. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy