Orbán papouškuje Putinovy ​​plány o Ukrajině v dopise šéfovi EU a hlavám států

Maďarský premiér navštívil v Moskvě šéfa Kremlu Putina. EU to ostře kritizovala. Viktor Orbán v dopise svým kolegům poskytl pohled na Putinův pohled na útočnou válku proti Ukrajině.

Maďarský premiér Viktor Orbán v dopise hlavám států a předsedovy EU shrnuje svou neohlášenou cestu do Moskvy.

Maďarský premiér zdůraznil maximalistický postoj ruského prezidenta Vladimira Putina k Ukrajině, že by se mohl považovat za kandidáta na roli mluvčího Kremlu. Píše server Politico.

Dopis, který Orbán adresoval předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi a který sdílel s ostatními členy Evropské rady, detailně popisuje Putinovo hodnocení situace ve válce na Ukrajině a předkládá návrhy na další kroky EU.

Vysvětluje názor ruského prezidenta Vladimira Putina na válku proti Ukrajině a píše mimo jiné, že Rusko se bude účastnit pouze mírových jednání, kterých se zúčastní i Ukrajina. Putin má také plán, jak by mohla vypadat evropská bezpečnostní architektura po válce. 

Maďarsko v čele EU: Orbán je jako kočka na drogách, hodnotí prestižní magazín Viktor Orbán Putin by nenapadl zemi NATO, tvrdí Orbán po "mírové misi" v Moskvě Viktor Orbán, II. summit Evropského politického společenství (EPC) (Kišiněv, 1. června 2023). Mírová mise 3.0. Orbán po Kyjevu a Moskvě dorazil i do Pekingu Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán informoval Michela, že podle Putina „čas není na straně Ukrajiny, ale na straně ruských sil", avšak nedodal žádné důkazy pro tuto analýzu bojiště.

Dopis, datovaný 5. července a rozčleněný do devíti bodů, rovněž zapírá skutečnost, že to byl Putin, kdo v únoru 2022 inicioval rozsáhlou invazi na Ukrajinu.

Podle šéfa maďarské vlády nyní existuje šance na příměří, ale pokud se nepodaří zabránit bezprostřední eskalaci konfliktu, v příštích dvou měsících dojde k dramatičtějším ztrátám než kdykoli předtím, uvádí se v dopise. Rozhodujícím faktorem je čas.

V dopise také cituje nerealisticky vysoké ruské odhady počtu ukrajinských obětí a zraněných. Dopis byl adresován předsedovi Rady EU Charlesi Michelovi a byl rovněž zaslán hlavám států a předsedům vlád EU.

Orbán v pátek nečekaně navštívil Moskvu a EU ho za to kritizovala. Maďarsko převzalo rotující předsednictví Rady EU dne 1. července.

Putin vždy spojoval podmínky, které zmiňoval, s ukončením války s myšlenkou, že by bylo lepší je rychle přijmout, než se situace na Ukrajině ještě více zhorší. Ve skutečnosti se život v ukrajinských městech stal obtížnějším kvůli neustálému ruskému bombardování energetického systému. Na frontě však Rusko postupuje na východě a na jihu jen velmi pomalu, a to za cenu těžkých ztrát.

Ofenzíva u Charkova, která probíhá od května, se zastavila. Na Krymu Ukrajina zasadila těžkou ránu ruské protivzdušné obraně a flotile. A Ukrajina očekává, že její výzbroj bude brzy vylepšena o další protiletadlové systémy Patriot a stíhačky F16.

Související

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

Více souvisejících

Viktor Orbán Vladimír Putin EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy