Po návštěvě Kyjeva africká delegace míří do Petrohradu, experti neočekávají posun k mírovým jednáním

Delegace afrických reprezentantů včera navštívila Kyjev a setkala se s prezidentem Volodymyrem Zelenským, dnes míří do Petrohradu za jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem, informoval server Euronews.

Setkání mají proběhnout dvě – jedno se všemi lídry, druhé s jihoafrickým prezidentem Cyrilem Ramaphosou samotným. Podle ruské agentury TASS to řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Soudě podle harmonogramu sem po návštěvě Kyjeva přijede jako první Ramaphosa, prezident Komor Azali Assoumani, dále senegalský prezident Macky Sall, zambijský prezident Hakainde Hichilema a egyptský premiér Mustafa Madbuly. Přítomni budou rovněž zástupci Konga a Ugandy,“ vyjmenoval.

TASS dále napsala, že po skončení schůzky o ní promluví ministr zahraničí Sergej Lavrov. Zatím jsou informace o příletu jihoafrického prezidenta do Petrohradu, nikoliv Moskvy.

Včera přitom Afričany v Kyjevě čekalo nepříjemné překvapení. Přivítal je totiž protiletecký poplach. Ukrajinci údajně sestřelili šest hypersonických raket Kinžal a šest balistických střel Kalibr. Městem se podle starosty Vitalije Klička rozlehly dva výbuchy, bezpečnostní složky v Kyjevské oblasti zasahovaly u dvou poškozených domů, zprávy o obětech nebyly, napsaly včera EuroZprávy.cz.

Mluvčí jihoafrického prezidenta Vincent Magwenya podle New York Times popřel, že by členové slyšeli sirény. „Od našeho příjezdu jsme nezachytili žádné z oznámených sirén nebo explozí. Je to z mé vlastní zkušenosti a ze zkušenosti naší delegace,“ řekl. V jednu chvíli ukrajinští hostitelé vedli africké lídry na ukázku podzemního bunkru, není tedy jasné, kde se v době explozí nacházela. Podle místní vojenské správy se exploze odehrály nad městem, protože zafungovala protivzdušná obrana.

Součástí delegace jsou zástupci Jihoafrické republiky, Senegalu, Zambie, Egypta, Konžské republiky, Ugandy a Komor. Iniciátorem snah o mírové řešení konfliktu za využití afrických států coby mediátora je jihoafrický prezident. Společně navštívili město Buča v Kyjevské oblasti, kde ruští okupanti na začátku invaze povraždili téměř 500 civilistů.

„Doufám, že když dnes viděli Buču, tak to budou mít před očima až si budou třást rukama s Putinem,“ poznamenala ukrajinská velvyslankyně v Jihoafrické republice Liubova Abravitova.

Zelenskyj včera na společné tiskové konferenci uvedl, že zastavení bojů by nebylo vhodné. „Povolení vyjednávání s Ruskem by v tuto chvíli, když jsou okupanti na našem území, znamenalo zmražení války, bolesti a utrpení,“ vylíčil.

Severoatlantická aliance pro změnu zhodnotila, že jediným relevantním výstupem od africké delegace může být uznání ruské invaze jako agresivního aktu.

Ruský prezident Putin včera slovně útočil na Zelenského: „Od dětství mám mnoho židovských přátel. A ti říkají, že Zelenskyj není žid, ale ostuda pro židovské lidi. Toto není vtip,“ řekl v předvečer návštěvy z Afriky. Následně Zelenského obvinil ze „skrývání těch neonacistických bastardů“.

Experti z velké části pochybují, že africká mírová delegace může přinést ovoce, napsal NY Times. „Jsme tady, abychom naslouchali prezidentu Zelenskému a zítra budeme naslouchat prezidentu Putinovi,“ řekl jihoafrický prezident Ramaphosa.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika válka na Ukrajině Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy