
Vývoj v Maďarsku se podle 64 procent jeho občanů ubírá špatným směrem. Pouze 31 procent dotázaných považuje současné směřování země za dobré, vyplývá z průzkumu institutu Závecz Research, jehož výsledky zveřejnil server Népszava.
Pro zachování členství Maďarska v Evropské unii se vyjádřilo 73 procent dotázaných, odchod z Unie by preferovalo 19 procent respondentů. Podle dvou třetin dotázaných by Maďarsko mělo vstoupit do Evropské prokuratury (EPPO), opak si myslí 21 procent.
Vztahy mezi Maďarskem a EU jsou dlouhodobě napnuté. Evropský parlament (EP) dokonce vyjádřil vážné obavy ohledně vývoje v Maďarsku vzhledem k nadcházejícímu maďarskému předsednictví v Radě EU ve druhém pololetí roku 2024.
Europoslance znepokojuje stav hodnot EU v Maďarsku, některým zemím se ale představa, že by o svou pozici Maďarsko přišlo, nezamlouvá. Podle EP se situace v zemi zhoršuje v důsledku "úmyslného a systematického úsilí vlády" i přesto, že EP aktivoval mechanismus podle článku 7 Lisabonské smlouvy.
Jde zejména o přijímání zákonů bez dostatečné parlamentní kontroly a veřejných konzultací, zneužívání stavu ohrožení, ochrany oznamovatelů s cílem oslabit práva LGBTIQ+ osob a svobody projevu a porušování sociálních a pracovních práv učitelů.
Ne všechny státy ale se snahou připravit Maďarsko o předsednictví souhlasí. Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg to naznačil podle médií ve středečním rozhovoru pro rakouskou tiskovou agenturu APA.
Schallenberg označil tyto pokusy za populistický přístup a dodal, že ačkoli existují oprávněné obavy mimo jiné z protiunijního postoje maďarského premiéra Viktora Orbána, předsednictví může být pro Maďarsko zkouškou.
Budapešť má problém například s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem.
Maďarský premiér Viktor Orbán v červnu na svém facebooku kritizoval rozhodnutí Evropské unie o migrační politice. "Brusel zneužívá své pravomoci. Chce násilím přemístit migranty do Maďarska. To je nepřijatelné! Chtějí z Maďarska násilím udělat přistěhovaleckou zemi," napsal. Na jeho vyjádření upozornil i maďarský server Hiradoti.hu.
Dlouhodobých sporů mezi Budapeští a Bruselem si už loni všimla také americká stanice CNN. Evropský parlament uvedl, že Maďarsko již nelze považovat za plnohodnotnou demokracii, informovala.
Parlament v prohlášení odsoudil úmyslné a systematické úsilí maďarské vlády podkopávat evropské hodnoty. Nedostatek rozhodných kroků podle evropských zákonodárců umožnil vznik hybridního režimu volební autokracie neboli ústavního systému, v němž se konají volby, ale chybí respekt k demokratickým normám a standardům.
Tuto zprávu v hlasování o přijetí podpořilo 433 poslanců, 123 bylo proti a 28 se zdrželo hlasování. Poslanci byli dále znepokojeni několika politickými oblastmi týkajícími se demokracie a základních práv v Maďarsku. Mezi hlavní patří fungování ústavního a volebního systému, nezávislost soudnictví, korupce a střety zájmů a svoboda projevu, včetně plurality médií.
"Problematická je také akademická svoboda, svoboda náboženského vyznání, svoboda sdružování, právo na rovné zacházení včetně práv LGBTIQ, práva menšin, jakož i práva migrantů, žadatelů o azyl a uprchlíků," konstatovali už loni poslanci.
Související

Orbán se snaží přežít. Zneužívá k tomu i kauzu s údajnými ukrajinskými špiony

Maďarsko a Slovensko mohou přestat využívat ruskou energii. Místo toho zvyšují závislost a vydělávají miliony
Aktuálně se děje
před 18 minutami

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?
před 57 minutami

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí
před 1 hodinou

Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
před 1 hodinou

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin
před 2 hodinami

Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
před 3 hodinami

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
před 4 hodinami

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
před 4 hodinami

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
před 5 hodinami

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
před 6 hodinami

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
před 6 hodinami

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
před 7 hodinami

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
před 7 hodinami

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
před 8 hodinami

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
před 8 hodinami

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
před 9 hodinami

Nejmasivnější útok na Ukrajinu zasáhl západ země. Poláci poslali do vzduchu stíhačky
před 9 hodinami

Počasí nenaplnilo předpoklady. Deště bylo méně, povodně už nehrozí
před 11 hodinami

Počasí se neumoudří. Pršet bude až do konce týdne
včera

Trumpova vláda v praxi: Američan narozený v USA byl deportován do země, v níž nikdy nebyl
včera
Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"
Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.
Zdroj: Libor Novák