
Vývoj v Maďarsku se podle 64 procent jeho občanů ubírá špatným směrem. Pouze 31 procent dotázaných považuje současné směřování země za dobré, vyplývá z průzkumu institutu Závecz Research, jehož výsledky zveřejnil server Népszava.
Pro zachování členství Maďarska v Evropské unii se vyjádřilo 73 procent dotázaných, odchod z Unie by preferovalo 19 procent respondentů. Podle dvou třetin dotázaných by Maďarsko mělo vstoupit do Evropské prokuratury (EPPO), opak si myslí 21 procent.
Vztahy mezi Maďarskem a EU jsou dlouhodobě napnuté. Evropský parlament (EP) dokonce vyjádřil vážné obavy ohledně vývoje v Maďarsku vzhledem k nadcházejícímu maďarskému předsednictví v Radě EU ve druhém pololetí roku 2024.
Europoslance znepokojuje stav hodnot EU v Maďarsku, některým zemím se ale představa, že by o svou pozici Maďarsko přišlo, nezamlouvá. Podle EP se situace v zemi zhoršuje v důsledku "úmyslného a systematického úsilí vlády" i přesto, že EP aktivoval mechanismus podle článku 7 Lisabonské smlouvy.
Jde zejména o přijímání zákonů bez dostatečné parlamentní kontroly a veřejných konzultací, zneužívání stavu ohrožení, ochrany oznamovatelů s cílem oslabit práva LGBTIQ+ osob a svobody projevu a porušování sociálních a pracovních práv učitelů.
Ne všechny státy ale se snahou připravit Maďarsko o předsednictví souhlasí. Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg to naznačil podle médií ve středečním rozhovoru pro rakouskou tiskovou agenturu APA.
Schallenberg označil tyto pokusy za populistický přístup a dodal, že ačkoli existují oprávněné obavy mimo jiné z protiunijního postoje maďarského premiéra Viktora Orbána, předsednictví může být pro Maďarsko zkouškou.
Budapešť má problém například s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem.
Maďarský premiér Viktor Orbán v červnu na svém facebooku kritizoval rozhodnutí Evropské unie o migrační politice. "Brusel zneužívá své pravomoci. Chce násilím přemístit migranty do Maďarska. To je nepřijatelné! Chtějí z Maďarska násilím udělat přistěhovaleckou zemi," napsal. Na jeho vyjádření upozornil i maďarský server Hiradoti.hu.
Dlouhodobých sporů mezi Budapeští a Bruselem si už loni všimla také americká stanice CNN. Evropský parlament uvedl, že Maďarsko již nelze považovat za plnohodnotnou demokracii, informovala.
Parlament v prohlášení odsoudil úmyslné a systematické úsilí maďarské vlády podkopávat evropské hodnoty. Nedostatek rozhodných kroků podle evropských zákonodárců umožnil vznik hybridního režimu volební autokracie neboli ústavního systému, v němž se konají volby, ale chybí respekt k demokratickým normám a standardům.
Tuto zprávu v hlasování o přijetí podpořilo 433 poslanců, 123 bylo proti a 28 se zdrželo hlasování. Poslanci byli dále znepokojeni několika politickými oblastmi týkajícími se demokracie a základních práv v Maďarsku. Mezi hlavní patří fungování ústavního a volebního systému, nezávislost soudnictví, korupce a střety zájmů a svoboda projevu, včetně plurality médií.
"Problematická je také akademická svoboda, svoboda náboženského vyznání, svoboda sdružování, právo na rovné zacházení včetně práv LGBTIQ, práva menšin, jakož i práva migrantů, žadatelů o azyl a uprchlíků," konstatovali už loni poslanci.
Související

Slovensko a Maďarsko. Černí koně Evropské unie, kteří se vzdalují západní demokracii

Orbán vyhrožuje EU: Začněme přímá jednání s Ruskem, nebo zablokuji summit
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA
před 1 hodinou

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let
před 2 hodinami

Tragédie v českém fotbale. Náhle zemřel brazilský hráč Leandro Lima
před 2 hodinami

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza
před 3 hodinami

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
před 5 hodinami

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
před 5 hodinami

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
před 6 hodinami

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
před 7 hodinami

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
před 8 hodinami

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
před 9 hodinami

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
před 10 hodinami

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
včera

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
včera

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
včera
Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
Ukrajina nepřijme nerostnou dohodu se Spojenými státy americkými, pokud by ohrožovala její vstup do Evropské unie. V pátek to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na jeho slova upozornil web Politico.
Zdroj: Lucie Podzimková