Švédská diplomacie nepovažuje za důležité případné setkání mezi premiérem Ulfem Kristerssonem a předsedou maďarské vlády Viktorem Orbánem ohledně vstupu Švédska do NATO.
Ministr zahraničí Tobias Billström podle serveru Politico reagoval na Orbánovu pozvánku s otevřeností k dialogu s Budapeští, ale zdůraznil, že jednání s maďarským premiérem zatím nemá smysl.
Zatím není jasné, zda se setkání uskuteční. Billström však naznačil, že Maďarsko dosud nespecifikovalo podmínky pro schválení žádosti Švédska o vstup do NATO.
Orbán pozval Kristerssona do Budapešti s cílem jednat o vstupu Švédska do Severoatlantické aliance a posílení bilaterálních vztahů.
Poslanecký klub opoziční Maďarské socialistické strany (MSZP) v úterý podle serveru telex.hu oznámil, že iniciuje svolání mimořádné schůze parlamentu k ratifikaci vstupu Švédska do NATO. I turecký parlament si po mnoha měsících tlaku spojenců naplánoval hlasování o vstupu Švédska do NATO.
Orbán pozval švédského premiéra Ulfa Kristerssona do Maďarska na jednání týkající se členství Švédska v Severoatlantické alianci. Informoval o tom Orbánův mluvčí Bertalan Havasi agenturu MTI.
Během setkání by oba premiéři diskutovali o možném vstupu Švédska do NATO a zároveň by se zaměřili na posílení bilaterálních vztahů mezi Maďarskem a Švédskem s důrazem na prohloubení vzájemné důvěry.
Opoziční Maďarská socialistická strana (MSZP) ohlásila v úterý iniciativu k svolání mimořádné schůze parlamentu za účelem ratifikace vstupu Švédska do NATO.
O přijetí Švédska do NATO by měl dnes rozhodnout turecký parlament. Jednání bylo stanoveno na závěr úterního programu. Přesný čas hlasování není jasný, jednat bude o 42 bodech programu.
Výbor tureckého parlamentu pro zahraniční vztahy již hlasováním doporučil členství Švédska. Pokud nyní Turecko ratifikuje vstup Švédska do NATO, jako jediná členská země, která to ještě neudělala, bude Maďarsko. Pro vstup do NATO se vyžaduje souhlas každého člena.
Švédsko a Finsko požádaly o vstup do NATO kvůli obavám z agrese Ruska, které 24. února 2022 napadlo Ukrajinu a rozpoutalo tam válku. Finsko vstoupilo do NATO loni v dubnu, cesta Švédska je pro postoj Ankary a Budapešti méně hladká.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ale své výhrady ke členství Švédska stáhl na červencovém summitu NATO a v říjnu přístupový protokol předložil tureckému parlamentu.
Erdogan uvedl, že ratifikace švédské žádosti bude záviset na tom, zda Kongres USA schválí žádost Ankary o nákup stíhaček F-16. Další podmínkou bylo zrušení zbrojních embarg vůči Turecku ze strany Kanady a dalších členů NATO. Kromě Turecka dosud neratifikovalo vstup Švédska do NATO také Maďarsko, jehož vláda zdůvodnila neschválení švédské žádosti lživými tvrzeními švédských politiků o stavu demokracie v Maďarsku.
Vicepremiér Maďarska Zsolt Semjén představil nedávno předsedovi parlamentu Lászlóvi Kövérovi legislativní program vlády na jarní schůzi parlamentu v roce 2024. Program obsahuje 18 návrhů zákonů nebo novel, ale ratifikaci vstupu Švédska do NATO stále neobsahuje, uvedl maďarský server telex.hu.
Mezi návrhy v rámci vládního legislativního programu figuruje novela zákona o vodárenských službách, justiční zákonné úpravy, uznávání zahraničních vysvědčení a diplomů a jednání o státním rozpočtu na rok 2025. Ministr financí má předložit návrh v dubnu, a o něm bude parlament hlasovat v červnu.
Maďarský parlament spolu s Tureckem odkládá ratifikaci vstupu Švédska do NATO již přes půldruhého roku. Jde o dva poslední členské státy NATO, které ještě neschválily přistoupení Švédska.
Související
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
Válka gangů přerůstá Švédsku přes hlavu. Za nitky zřejmě tahá i Teherán
Švédsko , Maďarsko , Viktor Orbán
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 1 hodinou
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 2 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 4 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 6 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 8 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 15 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil.
Zdroj: Jan Hrabě