Politická krize ve Francii: Macron může skončit dříve, podle opozice zemi uvrhá do nejistoty

Bývalý francouzský premiér Edouard Philippe oznámil kandidaturu na prezidenta ve volbách, které se budou konat v roce 2027. Přesto připustil, že současný prezident Emmanuel Macron by mohl odejít dříve. Francie se nachází v závažné politické krizi.

Politická nejistota, která vyvrcholila oznámením kandidatury Philippa, je důsledkem mimořádně komplikované situace po červnových parlamentních volbách. Ačkoli levicová aliance Nová lidová fronta (NFP) získala nejvíce křesel, žádná strana nedosáhla absolutní většiny v Národním shromáždění.

Macronova strana centristů se umístila na druhém místě, ale kvůli oslabené podpoře nyní čelí obtížím při sestavování vlády. Politická krajina se navíc dále polarizuje, což dokládá i významný nárůst podpory krajně pravicového Národního sdružení (RN), vedeného Marine Le Penovou. Tento rozštěpený parlament Macronovi komplikoval možnost najít premiéra, který by mohl získat širší podporu mezi poslanci. Informoval o tom server Politico.

Macron se zatím pokoušel jmenovat několik různých kandidátů na post premiéra, včetně zkušených politických osobností, jako je bývalý premiér Bernard Cazeneuve nebo vysoký státní úředník Thierry Baudet. Navzdory tomu se však nikdo nedokázal prosadit natolik, aby získal podporu parlamentu. Xavier Bertrand, původně považovaný za jednoho z nejsilnějších kandidátů, čelil silnému odporu nejen ze strany centristů, ale i od krajní pravice.

Jeden z Macronových poradců dokonce cynicky poznamenal, že „Bertrand je stoprocentně politicky mrtvý“. Tato politická paralýza nemá v moderní francouzské historii obdoby, jak upozorňuje server France24, a tento bezprecedentní stav dále destabilizuje už tak napjatou situaci ve Francii.

Celková politická nejistota má dalekosáhlé důsledky nejen pro fungování vlády, ale také pro ekonomiku Francie. Končící ministr financí Bruno Le Maire opakovaně varoval, že prodlužování tohoto bezvládí oslabuje důvěru v zemi a zpomaluje ekonomickou aktivitu. Jedním z klíčových problémů, kterým bude Francie čelit v následujících měsících, je přijetí státního rozpočtu na rok 2025.

Vzhledem k politickému chaosu a polarizaci parlamentu bude tato záležitost mimořádně komplikovaná. Ekonomové a politologové varují, že pokud se vláda nedokáže rychle stabilizovat, může se Francie ocitnout v ještě hlubší krizi, což by mohlo mít dopad nejen na domácí ekonomiku, ale také na její postavení v rámci Evropské unie.

Macron se od 23. srpna účastnil několika kol jednání s politickými lídry různých stran v naději, že dosáhne dohody o sestavení nové vlády. Tyto snahy jsou však zatím neúspěšné, protože ani jedna strana není ochotna ustoupit.

Macronův odmítnutý návrh jmenovat kandidátku levicové aliance Lucii Castetsovou za premiérku vyvolal další neshody. Macron vysvětlil, že Castetsová pravděpodobně nezíská dostatečnou podporu poslanců, což by ohrozilo institucionální stabilitu země.

Zatímco Macronův mandát má trvat do roku 2027, rostoucí tlak ze strany opozice a pokračující politická nestabilita mohou výrazně zkrátit jeho čas ve funkci. Vedení LFI nazývá jeho chování „institucionálním pučem proti demokracii“ a stále hlasitěji prosazuje myšlenku jeho odvolání.

I když je tento proces komplikovaný a vyžaduje rozsáhlou podporu v parlamentu, ukazuje to, do jaké míry je francouzská politická scéna nyní rozpolcená a neschopná dosáhnout konsenzu. Politická budoucnost Francie zůstává nejistá a vývoj v příštích měsících bude klíčový pro další směřování země.

Související

Více souvisejících

Francie Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Krnov je z 80 % pod vodou

Povodně zasáhly Česko naplno. Energetici vyhlásili kalamitní stav, tisíce evakuovaných, nefungují mobilní sítě ani doprava

Morava a Slezsko se již druhý den potýkají s rozsáhlými povodněmi, které způsobují problémy i v jižních a východních Čechách a na Vysočině. Řeky se vylévají od pátku kvůli vydatným dešťům. V sobotu vyhlásily Moravskoslezský a Olomoucký kraj stav nebezpečí. ČEZ a E.ON vyhlásily kalamitní stav v několika krajích. Několik stovek mobilních vysílačů je mimo provoz, což způsobuje problémy se signálem.  

včera

Donald Trump

V blízkosti Trumpa se opět střílelo

V neděli došlo k incidentu v blízkosti republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, kdy zazněly výstřely. Podle informací jeho volebního týmu a americké Tajné služby je Trump v bezpečí. 

včera

Povodně, ilustrační fotografie

Povodně zasáhly i Slovensko. Nejezdí vlaky, nedoporučuje se pít vodu ze studní

Slovenské regiony v povodí řek Moravy, Dunaje a Kysuce čelí hydrologickým výstrahám třetího stupně. Obce hlásí škody na majetku, v příhraničních oblastech došlo k zaplavení bydlišť. Národní dopravce hlásí omezení železničního provozu směrem do Česka. Záplavy můžou omezit i chod škol. Ministři vyzývají obyvatele katastrofou postiženích oblastí, aby nekonzumovali vodu ze studní. 

včera

Tomáš Berdych

Neúspěšný Davis Cup podrazil židli Navrátilovi. Po 18 letech ho nahrazuje v roli kapitána Berdych

Přestože samotný Jaroslav Navrátil po základní skupině B Davisova poháru, v němž čeští tenisté, kteří byli zdecimováni zdravotními problémy a nestačili ani jednoho ze tří soupeřů, tedy Španěly, Australany a Francouze, přičemž pouze s Francií se dokázal vyhrát jediný zápas, se nechal slyšet, že by rád nadále ve své funkci nehrajícího kapitána zůstal i nadále, nyní už je ale všechno jinak. Po vzájemné dohodě s Českým tenisovým svazem (ČTS) nakonec Navrátil ve své funkci skončil a nahrazuje ho jeho bývalý daviscupový svěřenec Tomáš Berdych. 

včera

německá policie

Německá vláda zvažuje tajné domovní prohlídky. Naráží ale na dilema

Německá policie možná bude moci provádět tajné domovní prohlídky. Ty jsou nyní zakázány, ministryně vnitra Nancy Faeser to chce změnit, a to kvůli hrozbám teroristů či pravicových extremistů. Její návrh nejprve musí schválit parlament. Návrh by umožnil úřadu kriminální policie (BKA) vstupovat do domů lidí podezřelých z terorismu za účelem instalace špionážního zařízení.

včera

včera

včera

včera

Michal Šimečka, předseda strany Progresívne Slovensko

Slovenskem hýbe odvolání místopředsedy parlamentu Šimečky. Co vše o něm víme?

Slovenská vládní koalice ve čtvrtek zahájila mimořádnou parlamentní schůzi s jediným bodem programu – odvolání z funkce místopředsedy parlamentu lídra nejsilnějšího hnutí Progresívne Slovensko Michala Šimečky. Koaliční strany dlouhodobě mluví o napojení lidí blízkých opozičnímu lídrovi na státní dotace. Šimečka tvrzení koalice odmítá a hovoří o pomstě za opoziční práci.

včera

včera

včera

včera

včera

Krnov je z 80 % pod vodou

Záběry zkázy. Krnov je pod vodou, zasáhnout musí armáda

Hladiny některých řek pokračují ve stoupání již několik dní. V noci na neděli byla kvůli extrémně vysokým tokům nařízena evakuace v Opavě, Krnově a Českém Těšíně. V Opavě se situace zhoršila více, než předpokládaly sobotní prognózy, přičemž byl překročen stoletý průtok. 

včera

včera

včera

Aktualizace výstrahy ČHMÚ

Aktualizovaná výstraha meteorologů: Pršet bude dál

V Česku bude pršet i v pondělí, ale srážkové úhrny budou nižší než o víkendu, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Největší vzestupy hladin řek očekávají dnes a v noci na pondělí, a to na tocích odvodňujících Jeseníky, Krnovsko, Opavsko, Ostravsko a Beskydy.

včera

včera

Češi se kvůli povodním nechtějí evakuovat. Fiala a Rakušan apelují na občany

Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vyzvali občany, aby dodržovali výzvy k evakuaci. V Karlovicích aktuálně zasahuje vrtulník, který zachraňuje obyvatele z domů, kde odmítli evakuaci, uvedl Rakušan na tiskové konferenci po jednání Ústřední povodňové komise. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy