Bývalý francouzský premiér Edouard Philippe oznámil kandidaturu na prezidenta ve volbách, které se budou konat v roce 2027. Přesto připustil, že současný prezident Emmanuel Macron by mohl odejít dříve. Francie se nachází v závažné politické krizi.
Politická nejistota, která vyvrcholila oznámením kandidatury Philippa, je důsledkem mimořádně komplikované situace po červnových parlamentních volbách. Ačkoli levicová aliance Nová lidová fronta (NFP) získala nejvíce křesel, žádná strana nedosáhla absolutní většiny v Národním shromáždění.
Macronova strana centristů se umístila na druhém místě, ale kvůli oslabené podpoře nyní čelí obtížím při sestavování vlády. Politická krajina se navíc dále polarizuje, což dokládá i významný nárůst podpory krajně pravicového Národního sdružení (RN), vedeného Marine Le Penovou. Tento rozštěpený parlament Macronovi komplikoval možnost najít premiéra, který by mohl získat širší podporu mezi poslanci. Informoval o tom server Politico.
Macron se zatím pokoušel jmenovat několik různých kandidátů na post premiéra, včetně zkušených politických osobností, jako je bývalý premiér Bernard Cazeneuve nebo vysoký státní úředník Thierry Baudet. Navzdory tomu se však nikdo nedokázal prosadit natolik, aby získal podporu parlamentu. Xavier Bertrand, původně považovaný za jednoho z nejsilnějších kandidátů, čelil silnému odporu nejen ze strany centristů, ale i od krajní pravice.
Jeden z Macronových poradců dokonce cynicky poznamenal, že „Bertrand je stoprocentně politicky mrtvý“. Tato politická paralýza nemá v moderní francouzské historii obdoby, jak upozorňuje server France24, a tento bezprecedentní stav dále destabilizuje už tak napjatou situaci ve Francii.
Celková politická nejistota má dalekosáhlé důsledky nejen pro fungování vlády, ale také pro ekonomiku Francie. Končící ministr financí Bruno Le Maire opakovaně varoval, že prodlužování tohoto bezvládí oslabuje důvěru v zemi a zpomaluje ekonomickou aktivitu. Jedním z klíčových problémů, kterým bude Francie čelit v následujících měsících, je přijetí státního rozpočtu na rok 2025.
Vzhledem k politickému chaosu a polarizaci parlamentu bude tato záležitost mimořádně komplikovaná. Ekonomové a politologové varují, že pokud se vláda nedokáže rychle stabilizovat, může se Francie ocitnout v ještě hlubší krizi, což by mohlo mít dopad nejen na domácí ekonomiku, ale také na její postavení v rámci Evropské unie.
Macron se od 23. srpna účastnil několika kol jednání s politickými lídry různých stran v naději, že dosáhne dohody o sestavení nové vlády. Tyto snahy jsou však zatím neúspěšné, protože ani jedna strana není ochotna ustoupit.
Macronův odmítnutý návrh jmenovat kandidátku levicové aliance Lucii Castetsovou za premiérku vyvolal další neshody. Macron vysvětlil, že Castetsová pravděpodobně nezíská dostatečnou podporu poslanců, což by ohrozilo institucionální stabilitu země.
Zatímco Macronův mandát má trvat do roku 2027, rostoucí tlak ze strany opozice a pokračující politická nestabilita mohou výrazně zkrátit jeho čas ve funkci. Vedení LFI nazývá jeho chování „institucionálním pučem proti demokracii“ a stále hlasitěji prosazuje myšlenku jeho odvolání.
I když je tento proces komplikovaný a vyžaduje rozsáhlou podporu v parlamentu, ukazuje to, do jaké míry je francouzská politická scéna nyní rozpolcená a neschopná dosáhnout konsenzu. Politická budoucnost Francie zůstává nejistá a vývoj v příštích měsících bude klíčový pro další směřování země.
Související
Spory na COP29 narůstají. Francie konferenci bojkotuje, Alijev obhajuje těžbu ropy
Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev
Aktuálně se děje
před 44 minutami
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
před 1 hodinou
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
před 2 hodinami
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
před 2 hodinami
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
před 3 hodinami
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
před 3 hodinami
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
před 4 hodinami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 5 hodinami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 5 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 6 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 6 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 6 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 7 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 7 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 8 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 8 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 9 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 9 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 9 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 9 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.
Zdroj: Libor Novák