Polsko přijme německé baterie raket Patriot, USA schválily prodej tanků

Polsko se připravuje na rozmístění německého systému protivzdušné obrany Patriot na svém území poté, co Berlín odmítl poslat tento systém na Ukrajinu, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na polského ministra obrany Mariusze Blaszczaka. Americké ministerstvo zahraničí mezitím schválilo případný dodatečný prodej 116 tanků Abrams, doprovodných vozidel a munice Polsku.

Německo nabídlo Polsku své baterie Patriot poté, co se na východě země zřítila zbloudilá raketa a zabila dva lidi. Polský ministr obrany nabídku přivítal, ale později požádal Německo, aby místo toho vyslalo jednotky s Patrioty na Ukrajinu. Blaszczak nyní vyjádřil na sociálních sítích zklamání, že Berlín jeho návrh odmítl, a tak německou nabídku v původní podobě přijal.

"Rozmístění raket Patriot na západní Ukrajině by zvýšilo bezpečnost Poláků a Ukrajinců," napsal Blaszczak a dodal, že se tedy pracuje na rozmístění odpalovacích zařízení v Polsku a na jejich připojení k polskému systému velení. Informaci podle agentury AFP potvrdilo německé ministerstvo obrany, podle kterého se nyní - po dosažení principiální shody - jedná o podrobnostech a počítá se s okamžitým vysláním průzkumného týmu do Polska.

Blaszczakův postoj, působící podle AFP nejprve jako diplomatické odmítnutí německé nabídky, a údajnou protiněmeckou orientaci současné konzervativní a nacionalistické vlády kritizovala polská opozice, připomněla AFP a dodala, že Německo již poskytlo Ukrajině protiletecký systém Iris-T středního dosahu. Západ již dodal Ukrajině zbraně za miliardy dolarů, včetně moderních prostředků protivzdušné obrany, ale USA a další členské státy NATO systémy Patriot dalekého dosahu neposkytly. Tyto zbraně jsou pokládané za klíčové pro obranu východního křídla NATO. Washington již poslal rakety Patriot do Polska, zatímco Německo je poslalo na Slovensko.

Americké ministerstvo zahraničí mezitím schválilo případný dodatečný prodej 116 tanků Abrams v modernizované verzi M1A1, doprovodných vozidel a munice Polsku v hodnotě až 3,75 miliardy dolarů (asi 87 miliard Kč), uvedly agentury s odvoláním na oznámení Pentagonu, který o možném prodeji v úterý informoval Kongres. Součástí mají být také vyprošťovací vozidla, mostní tanky, munice, náhradní díly a technická podpora.

Polský server Defence 24 označil za "imponující" především množství munice, které Varšava ve Spojených státech nakupuje, a to včetně 112.000 nejnovějších protitankových nábojů M829A4. Ty mohou představovat až několik desítek procent z hodnoty zvažovaného kontraktu. Vzhledem ke shodné ráži lze americké náboje upotřebit také ve dvou dalších typech tanků v polské výzbroji, Leopard 2 a K2.

Polsko již v dubnu podepsalo kontrakt na nákup 250 tanků Abrams v ještě modernější verzi M1A2, také s doprovodnými vozidly, municí, výcvikovým a logistickým balíčkem za 4,74 miliardy dolarů (asi 110 miliard Kč).

V červenci do Polska dorazily první starší tanky Abrams, na kterých se mají vycvičit polské posádky, aby byly připravené, až dorazí modernější stroje.

Polsko se obává, aby se po Ukrajině nestalo příštím terčem ruské agrese, a tak rychle modernizuje svou armádu. Kromě tanků pořizuje také houfnice, raketomety, letadla a systémy protivzdušné obrany.

Polská armáda má ve výzbroji také tanky Leopard 2 německé konstrukce a tento týden dorazilo do přístavu Gdyně prvních deset jihokorejských tanků K2 Black Panther, kterých si Varšava chce v příštích letech pořídit až tisícovku.

Všechny tyto tanky disponují kanonem shodné ráže 120 milimetrů.

Související

Více souvisejících

Polsko rakety Patriot USA (Spojené státy americké) Německo

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 56 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy