Potupa, ale žádné překvapení. CNN zanalyzovala ruské stahování z Chersonu

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že se jeho vojáci připravují na stažení z části okupované ukrajinské Chersonské oblasti. Tento krok je pro Moskvu potupný, ale zároveň, vzhledem k situaci v posledních týdnech - nepřekvapivý, píše v analýze server CNN.

Pokud se Rusko stáhne, vzdá se tisíců kilometrů čtverečních území, která zahrnují i jednu z nejlepších zemědělských půd na Ukrajině. Podstatnou část jihoukrajinské oblasti Moskva okupovala takřka od začátku své invaze a před pěti týdny ji prohlásila za své území. Stažení z pravého břehu řeky Dněpr oznámil ve středu při pečlivě nacvičené schůzi ruský ministr obrany Sergej Šojgu veliteli ruských invazních sil na Ukrajině Sergeji Surovikinovi. Podle Šojgua jde o krok, který ochrání životy civilistů.

Slovu ústup se opatrně vyhýbají i ruští komentátoři a další činitelé, kteří "stahování" jednotek vykládají jako chytré vojenské rozhodnutí o přeskupení sil na východní břeh řeky Dněpr. Z těchto pozic se ruská armáda může lépe bránit ukrajinské ofenzivě.

V tuto chvíli není jasné, jak budou Ukrajinci na oznámení reagovat. Ukrajinské jednotky na jižní frontové linii jsou vyčerpané a území před nimi je nejspíš zaminované. Pronásledování ruských sil by vedlo k prolití další krve, stejně jako jakékoliv boje v hustě obydlených oblastech, jako je oblastní metropole Cherson.

Ukrajina bude "postupovat s velkou obezřetností, bez emocí, bez zbytečného rizika", řekl ve středu pozdě večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pravidelném videoposelství. "Postupně se přesouváme na jih, posilujeme naše pozice. Krok za krokem," dodal.

Oznámení v Moskvě nevyvolalo kritiku, která doprovázela předchozí oznámení o dílčím stažení ruských vojsk. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, který často kritizoval ruské ministerstvo obrany a vojenské velení, uvedl, že Surovikin zachránil tisíce vojáků a "učinil těžkou, ale správnou volbu mezi nesmyslnou obětí a záchranou drahocenných životů vojáků". Kadyrov dodal, že v Chersonské oblasti se těžko bojuje, obzvlášť bez zajištěných zásobovacích linií.

Ukrajina v létě, kdy od spojenců obdržela rakety delšího doletu, jako například systém HIMARS od Spojených států, začala s ničením co největšího počtu mostů přes řeky, železničních uzlů a zásobovacích skladů hluboko za ruskými liniemi. Rusové se kvůli tomu uchýlili k pontonovým mostům, jako které v nouzi sloužily i potopené železniční vozy - dostat munici a další zásoby přes Dněpr ale pro ně bylo čím dál složitější.

Ne všichni však chersonské stažení sil přijali s klidem. Nekompromisní ruský komentátor Sergej Markov označil chystané stažení za "největší geopolitickou porážku Ruska od pádu Sovětského svazu". "Politické důsledky této obří porážky budou nedozírné," uvedl.

"Hlavním důvodem této porážky je odmítnutí opravdové války a katastrofální zpoždění při přijetí nezbytných rozhodnutí," domnívá se Markov.

Surovikin v říjnu, kdy se stal velitelem jednotek nasazených na Ukrajině, varoval, že bude třeba čelit obtížným rozhodnutím. Jeho jmenování předcházel debakl v Charkovské oblasti, kde ukrajinské síly během jednoho týdne převálcovaly ruské síly a dobyly zpět velkou část regionu. Surovikin se tak mohl obávat, že vývoj v Chersonské oblasti může vést k další velké potupě.

Pokud (a zda vůbec) se ruské jednotky stáhnou na východní břeh, usnadní si tím zásobování a do hloubky obnoví svou obranu. Jakýkoliv pokus ukrajinských sil překročit Dněpr by byl nákladný až neúnosný. Rusko si navíc stále udrží kontrolu nad zhruba 60 procenty Chersonské oblasti, včetně pobřeží Azovského moře. Dokud budou mít jednotky Moskvy pod kontrolou východní břeh Dněpru, ukrajinské síly také nebudou moci poškodit kanál, který přivádí sladkou vodu na Krymský poloostrov.

Surovikinovou prioritou je podle všeho po několika těžkých měsících stabilizovat ruské obranné linie. Ve středu uvedl, že síly stažené z Chersonu budou sloužit "v aktivních operacích, včetně útočných, v jiných směrech této operační zóny".

Stále existuje možnost, že středeční oznámení Moskvy má za cíl Ukrajince vlákat do pasti a že Rusové nemají vůbec v úmyslu západní břeh opustit. Vysoce postavení ukrajinští činitelé jsou jednoznačně skeptičtí. Ale situace pro ruské síly, zatlačené do zmenšující se kapsy nad řekou, je nyní ze strategického hlediska v podstatě neudržitelná.

Související

Více souvisejících

Ruská armáda válka na Ukrajině Sergej Šojgu (ruský ministr obrany) CNN

Aktuálně se děje

před 44 minutami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy