Maďarská vláda svůj úkol v otázce žádosti Švédska o členství v NATO splnila, když loni předložila ratifikační dokument parlamentu. Ten bude mít možnost na podzimním plenárním zasedání rozhodnout, kdy bude hlasovat o ratifikaci, uvedl maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó pro tureckou televizi TRT World.
Šéf maďarské diplomacie podotkl, že dosud nebylo možné vyřešit sporné otázky se Stockholmem. "S politováním konstatuji, že Maďarsko se stalo cílem a obětí tohoto mezinárodního politického diskurzu, který charakterizuje kritika a rozsudky, kterými se zasahuje do maďarského vnitropolitického života," dodal Szijjártó.
Vláda se podle jeho slov nechce stát překážkou členství Švédska v NATO a žádost Švédska a Finska o vstup do Severoatlantické aliance průběžně konzultovala s tureckými lídry. Mluvilo se o tom i během návštěvy tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Budapešti 20. srpna.
Erdogan a Orbán se během jednání v Budapešti soustředili na zásadní regionální témata v čele s konfliktem na Ukrajině či na rozvoj spolupráce obou zemí na poli obchodu, ekonomické spolupráce či kulturní výměny, napsal deník Hürriyet.
Podle maďarského ministra zahraničí Petera Szijjárta se jednalo rovněž o ratifikaci vstupu Švédska do NATO, jehož žádost zatím neschválily právě Budapešť a Ankara. Oba parlamenty mají v současnosti prázdniny, takže se věcí budou zabývat až na podzim.
"Dohodli jsme se, že budeme udržovat průběžné konzultace, zůstaneme v kontaktu a budeme se vzájemně informovat o stavu parlamentních procedur a jejich průběhu," uvedl dnes premiér Viktor Orbán.
Švédsko a Finsko podaly kvůli ruské agresi vůči Ukrajině žádost o vstup do NATO. Zatímco Helsinky už se staly 31. členem aliance, Stockholm nadále čeká na vyslovení souhlasu ze strany Turecka.
"Maďarsko jako spojenec v NATO bere ohled na zájmy a postavení Turecka, protože vojensko-obranná aliance musí být založena na důvěře," zdůraznil maďarský ministr. Mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács ale v dubnu prohlásil, že Švédsko neustále podkopává vzájemné vztahy a projevuje nedostatek pozornosti a respektu.
Orbán 23. května v katarské Dohá prohlásil, že politické vztahy mezi Maďarskem a Švédskem se musí zlepšit, teprve pak bude Maďarsko ochotno schválit žádost této severské země o členství v NATO. Szijjártó ale v červenci prohlašoval, že maďarská vláda nemá potřebu jednat o postoji k vstupu Švédska do NATO, protože je jasné, že ho podporuje.
Na dotaz médií tehdy uvedl, že platí dřívější prohlášení maďarské vlády, které říká, že Maďarsko nebude poslední zemí, která ratifikuje tento krok.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na letošním summitu NATO ve Vilniusu podepsal protokol o schválení vstupu Švédska do Aliance, ale očekává, že USA, EU a Švédsko splní své závazky. Erdogan později uvedl, že turecký parlament nepravděpodobně ratifikuje vstup Švédska do NATO dříve než v říjnu, protože po prázdninách bude muset projednat řadu zákonů.
Pouze Turecko a Maďarsko z členských zemí aliance dosud neschválily žádost Švédska o vstup do NATO. Turecký prezident Erdogan oznámil, že žádost Švédska bude co nejdříve předložena k ratifikaci do parlamentu. Před červencový summitem přitom situace vypadala pro Švédsko příznivě.
"Maďarský postoj je jasný: Potřebujeme mír na Ukrajině co nejdříve, protože to je jediný způsob, jak ochránit lidské životy. Naše stanovisko k připojení Švédska k NATO je také jasné: Vláda podporuje toto připojení a předložila parlamentu návrh k této záležitosti již před mnoha měsíci. Dokončení ratifikačního procesu je pouze technickou záležitostí," napsal tehdy maďarský ministr zahraničí na svém facebookovém profilu.
Turecko, Švédsko a NATO ve společném prohlášení uvedly, že Stockholm změnil zákony, rozšířil protiteroristickou spolupráci proti Kurdské straně pracujících (PKK) a obnovil vývoz zbraní do Turecka. Obě země se rovněž dohodly na vytvoření dvoustranného bezpečnostního paktu, na jehož základě severská země „předloží plán jako základ svého pokračujícího boje proti terorismu ve všech jeho formách,“ uvádí se v trojstranném prohlášení.
Související

Maďarsko a Slovensko mohou přestat využívat ruskou energii. Místo toho zvyšují závislost a vydělávají miliony

Obavy z bioterorismu na Slovensku a v Maďarsku sílí. Virolog varuje před unáhlenými závěry
Maďarsko , Švédsko , NATO , Péter Szijjártó
Aktuálně se děje
před 28 minutami

Istanbulské mírové rozhovory: Pomalu, ale přesně podle ruského plánu
před 1 hodinou

Norsko blízko senzaci s USA, Dánové se radují z prvních bodů. Slováci udolali Francii, Švédové dominují
před 2 hodinami

Fiala naznačil, co ODS udělá s odsouzeným starostou Novotným
před 3 hodinami

Mimořádná zpráva Zelenskyj potvrdil první přímé rozhovory s Ruskem od roku 2022, sám do Istanbulu nepojede
před 4 hodinami

Žádný laptop. Kravaty, blok a mlčte. V Bruselu to vře kvůli nevhodnému chování, úředníci dostali ostrý e-mail
před 4 hodinami

Putin se jednání o míru účastnit nebude. Ruská delegace čeká na Ukrajince, těm se za Rusy nechce
před 5 hodinami

EXKLUZIVNĚ: Evropa kromě nás jinou účinnou armádu nemá, Kreml převrací fakta, říká ukrajinský exnáměstek
před 6 hodinami

Setkání v Turecku je inscenace, Putin válku ukončit nechce, zní z Ruska. Kreml podle Zelenského poslal kulisáky
před 6 hodinami

Trump navrhuje, aby USA převzaly Pásmo Gazy
před 7 hodinami

Jaký tvar sprchové hlavice byste si měli vybrat? Zde je naše doporučení
před 8 hodinami

Maďarsko a Slovensko mohou přestat využívat ruskou energii. Místo toho zvyšují závislost a vydělávají miliony
před 9 hodinami

Lipavský: Putin nepřijel na jednání se Zelenským, protože je zbabělec
před 10 hodinami

Co může přinést jednání mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku?
před 11 hodinami

Do Turecka nepřijede Putin ani Trump. "Soudruhu, vyjednávej, sakra," vzkázala Kremlu Brazílie
před 12 hodinami

Květnové počasí může být ještě chladnější, ukážou to následující dny
včera

Řeckem otřáslo zemětřesení. Pocítili ho lidé i v dalších zemích
včera

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury
včera

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic
včera

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy
včera
Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?
Existuje celá řada způsobů, jak by západní spojenci, včetně Evropské unie a Spojených států amerických, mohli reagovat na případné obstrukce v jednáních o příměří. Tyto obstrukce mohou přicházet jak ze strany Vladimira Putina, tak ze strany Volodymyra Zelenského. V obou případech se jedná o scénáře velmi nepříznivé a není jasné, jaká na ně bude reakce.
Zdroj: Jakub Jurek