Rusko otestovalo řízenou střelu s jaderným pohonem, oznámil ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin. V posledních letech bylo známo 13 testů Burevestnik – všechny selhaly, píše Polsatnews.
Během setkání Valdajského diskusního klubu v Soči oznámil ruský prezident Vladimir Putin, že Rusko již úspěšně otestovalo řízenou střelu s jaderným pohonem, konkrétně jde o raketu poháněnou jaderným systémem známým jako Burevestnik. Teoretický dosah této rakety může být až tisíce kilometrů. Informaci přinesla agentura RIA Novosti.
Program vývoje systému Burevestnik oznámil Putin v březnu 2018 jako součást širší iniciativy na vývoj nové generace mezikontinentálních a hypersonických střel. Mezi nimi byla balistická střela Kinžal a hypersonické kluzné střely Avangard. V projevu k Západu řekl: "Teď nás poslouchejte."
Putin v březnu 2018 řekl Federálnímu shromáždění, že cílem je zajistit strategickou rovnováhu ve světě na další desetiletí, čeho mají být součásti i rakety Burevestnik a Sarmat. Uvedla CNN.
„Je to nízko letící střela stealth nesoucí jadernou hlavici s téměř neomezeným dosahem, nepředvídatelnou trajektorií a schopností obejít hranice odposlechu,“ řekl Putin.
Západní analytici však tvrdí, že program se od té doby dostal do problémů s řadou neúspěšných testů. V roce 2019, Nuclear Threat Initiative (NTI), analytická skupina s otevřeným zdrojovým kódem, uvedla, že „v tisku existuje konsenzus s údajným souhlasem amerických zpravodajských služeb, že Burevestnik byl testován 13krát, se dvěma dílčími úspěchy.“
NTI citovala ruského vojenského experta Alexeje Leonkova, který popsal Burevestnik jako odvetnou zbraň, kterou by Rusko použilo po mezikontinentálních balistických střelách k dokončení zničení vojenské a civilní infrastruktury a nenechalo šanci na přežití.
Satelitní snímky a letecká data ukazují, že Rusko se možná připravuje na testování experimentální řízené střely s jaderným pohonem, která má teoretický dosah tisíců mil. Tyto přípravy zahrnují pohyby letadel a vozidel v ruské arktické oblasti, což naznačuje, že mohou být prováděny přípravy na testování rakety známé jako Burevestnik nebo SSC-X-9 Skyfall. Toto testování bylo prováděno v letech 2017 a 2018. Informoval na začátku října server The New York Times.
V posledních dvou týdnech byla v této oblasti pozorována i americká pozorovací letadla a letecká výstraha varovala piloty, aby se vyhýbali této oblasti.
Rusko provedlo v letech 2017 až 2019 celkem 13 známých testů této rakety, které však všechny skončily neúspěšně. Podle organizace Nuclear Threat Initiative, která sleduje kontrolu zbrojení, tato raketa způsobila havárie, při kterých zemřelo sedm lidí.
Daryl G. Kimball, výkonný ředitel Asociace pro kontrolu zbraní, označuje Burevestnik za exotickou a nebezpečnou zbraň ve fázi testování a vývoje. Je nejasné, zda byla tato střela testována od roku 2019, a i kdyby byl test úspěšný, stále by to trvalo několik let, než by byla připravena k operačnímu nasazení. Pokračuje deník NYT.
Předchozí testy této rakety ukázaly, že nedokázala doletět na vzdálenost téměř 14 000 mil. Nejúspěšnější zkušební let rakety trval pouze více než dvě minuty a raketa urazila pouhých 22 mil, než se zřítila do moře. Další test selhal, protože se nepodařilo aktivovat jaderný reaktor rakety, což způsobilo, že raketa klesla jen několik mil od místa startu. Pro úspěšný test by bylo nutné, aby se jaderný reaktor rakety spustil za letu a umožnil tak střele pokrýt mnohem větší vzdálenost.
Podle zprávy organizace Nuclear Threat Initiative by střela Burevestnik mohla být použita jako zbraň druhého úderu strategického doletu, což by znamenalo její odpálení poté, co by jaderné útoky zasáhly cíle v Rusku. Střela by mohla nést buď konvenční nebo menší jadernou hlavici. V případě použití v době války by měla potenciál zničit velké městské oblasti a vojenské cíle.
Rusko bylo však k Burevestniku značně tajemné a prezident Vladimir Putin uvedl, že má jaderný pohon. Předpokládá se, že raketa je odpalována raketovým motorem na tuhé palivo a až poté je aktivován malý jaderný reaktor za letu, což by teoreticky umožňovalo střele zůstat ve vzduchu velmi dlouho.
Podle analýzy norské ekologické organizace Bellona a satelitních snímků byla zaznamenána činnost, která by mohla naznačovat přípravy na testování experimentální řízené střely s jaderným pohonem jménem Burevestnik. Dvě ruská letadla používaná pro sběr dat z odpalů raket byla parkována poblíž místa, které bylo považováno za možné místo odpalu. Americký průzkumný letoun RC-135W Rivet Joint také uskutečnil mise u pobřeží tohoto místa. Tato činnost vyvolává otázky ohledně možného nadcházejícího testu střely nebo testu jejích součástí.
Střela Burevestnik by mohla nést jadernou hlavici a potenciálně způsobit velké škody na městech a vojenských cílech, píše NYT. Současně by mohla vyvolat radioaktivní emise v případě selhání nebo exploze během testu. Pokud by byla uvedena do provozu, mohla by ovlivnit mezinárodní smlouvy o omezení jaderných zbraní, a to i v situaci, kdy platná smlouva New START vyprší v roce 2026.
Expert Daryl G. Kimball uvedl, že test střely by byl znakem špatného vývoje a mohl by přispět k závodu ve zbrojení, pokud by nebyla uzavřena nová dohoda nahrazující New START.
Související
Jako v Černobylu? Po explozi ruské jaderné rakety zní z USA tvrdá slova
Trump si rýpl do Ruska, okomentoval nevydařený test rakety Buřňák
raketa 9M730 Burevestnik (SSC-X-9 Skyfall) , Vladimír Putin , Rusko
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 36 minutami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 37 minutami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 1 hodinou
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 1 hodinou
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 2 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 2 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 4 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 4 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 4 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 5 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 6 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 6 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 7 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.
Zdroj: Jakub Jurek