Ruské námořní jednotky opustily svůj hlavní přístav Tartús v Sýrii, jak ukazují satelitní snímky, které analyzovala BBC Verify. Tento krok přichází v době nejistoty ohledně budoucnosti Moskvy v Sýrii po pádu jejího klíčového spojence, prezidenta Bašára al-Asada.
Podle snímků pořízených společností Maxar 10. prosince některé lodě od neděle opustily přístav a nyní kotví ve Středozemním moři, přibližně 13 kilometrů od syrského pobřeží. Zároveň jiné fotografie ze stejného dne ukazují pokračující provoz na ruské letecké základně Hmímím, kde jsou na ploše viditelné stíhací letouny a vrtulníky.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí oznámil, že Moskva zahájí jednání s novou syrskou vládou o budoucnosti svých vojenských základen. Peskov zdůraznil, že je nezbytné zajistit bezpečnost ruských zařízení v Sýrii, včetně diplomatického zastoupení. Dodal však, že spekulace o dlouhodobém osudu těchto základen jsou předčasné.
Tartús, který vznikl v 70. letech 20. století jako zařízení sovětského námořnictva, je dnes klíčovým opravárenským a logistickým uzlem ruské černomořské flotily ve Středozemním moři. Přístav umožňuje ruským lodím operovat ve Středozemním moři bez nutnosti návratu přes Turecké úžiny. Tartús také disponuje hlubokovodními doky, schopnými hostit jaderné ponorky.
Pohyb ruských plavidel podle odborníků pravděpodobně souvisí s obavami z možných útoků. Mike Plunkett z analytické skupiny Janes uvedl, že Rusko může být znepokojeno jak hrozbou ze strany syrských povstalců, tak vedlejšími škodami při izraelských úderech na syrská vojenská zařízení v Tartúsu.
Podle bývalého belgického námořního kapitána Frederika Van Lokerena jsou ruské lodě nyní „v limbu“, protože Moskva zřejmě vyjednává s regionálními partnery o dalším rozmístění flotily. Jednou z možných variant by mohlo být přesunutí ruských sil do libyjského Tobruku, kde již působí ruské základny pod kontrolou maršála Chalífy Haftara. Takový přesun by však znamenal větší náklady a zároveň přiblížení ruských sil k základnám NATO.
Letecká základna Hmímím, která hraje klíčovou roli v ruských operacích na Blízkém východě a v Africe, zůstává nadále aktivní. Satelitní snímky ukazují přítomnost velkých dopravních letadel IL-76 a obranných systémů na severozápadní části základny. Analytici upozorňují, že evakuace této základny by vyžadovala masivní leteckou přepravu, což na snímcích zatím není patrné.
Pád Asadova režimu by byl významnou ranou pro ruské geopolitické ambice v regionu. V roce 2017 prezident Vladimir Putin během návštěvy základny Hmímím zdůraznil, že ruská přítomnost v Sýrii je dlouhodobý projekt. Nicméně aktuální situace ukazuje, že ruská vojenská přítomnost v regionu je pod vážnou hrozbou. Prokremelský vojenský blogger Rybar varoval, že ruská mocenská projekce na Blízkém východě „visí na vlásku“.
Související

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu
Aktuálně se děje
před 44 minutami

Americká demokracie nad propastí? Brzy se můžeme klanět králi Trumpovi, varuje Sanders
před 1 hodinou

Trump tlačí svět na pokraj recese. Lze ji ještě odvrátit?
před 2 hodinami

Kriminalisté zasahují v Pardubicích kvůli podezření na manipulace s veřejnými zakázkami
před 2 hodinami

Čína schválila stavbu projektu, který nemá na světě obdoby. Největší elektrárna na Zemi zbytek Asie děsí
před 3 hodinami

Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem
před 3 hodinami

Zahraniční vojáci na Ukrajině? Kyjev představil plán na mírovou misi, USA mlčí
před 4 hodinami

Proč Čína Trumpovi neustoupí? Nemá důvod, USA drží v kleštích
před 5 hodinami

Špatné zprávy o počasí před Velikonocemi. Z výhledu je zřejmé, co přijde
včera

Policie vyšetřuje, co se stalo s účtem premiéra. Fialu napadli hackeři
včera

Sparta je nad propastí. Kometa podruhé vykradla O2 arenu, rozhodlo se v prodloužení
včera

Trump mění cla. Číně to osolil, dalším zemím je snížil kvůli ochotě jednat
včera

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje
včera

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje
včera

Velká loupež v Praze. Pryč je přes sto milionů, případ šetří i mordparta
včera

Předpověď slibuje teplé počasí. Do Velikonoc se máme na co těšit
včera

Cimického odvolání se oproti plánu řešit nezačalo. Kvůli absencím
včera

EU odpovídá na americká cla: Zavádí odvetná opatření ve třech fázích, dotknou se zboží za miliardy
včera

Kde je slibovaná bazuka na Trumpa? Unijní byrokracie na USA nejde s hysterickou odvetou, ale chladným kalkulem
včera

Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem
včera
Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu
Napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií se znovu vyhrotilo, tentokrát kvůli dovozu amerického plynu. Bílý dům pod vedením prezidenta Donalda Trumpa tlačí na EU, aby utratila stovky miliard dolarů za americký zkapalněný zemní plyn (LNG). Evropská sedmadvacítka se však mezitím snaží o pravý opak — snížit své cíle pro nákup plynu a omezit náklady.
Zdroj: Libor Novák