Ruská armáda se stahuje ze Sýrie. Obává se útoků povstalců i Izraele

Ruské námořní jednotky opustily svůj hlavní přístav Tartús v Sýrii, jak ukazují satelitní snímky, které analyzovala BBC Verify. Tento krok přichází v době nejistoty ohledně budoucnosti Moskvy v Sýrii po pádu jejího klíčového spojence, prezidenta Bašára al-Asada.

Podle snímků pořízených společností Maxar 10. prosince některé lodě od neděle opustily přístav a nyní kotví ve Středozemním moři, přibližně 13 kilometrů od syrského pobřeží. Zároveň jiné fotografie ze stejného dne ukazují pokračující provoz na ruské letecké základně Hmímím, kde jsou na ploše viditelné stíhací letouny a vrtulníky.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí oznámil, že Moskva zahájí jednání s novou syrskou vládou o budoucnosti svých vojenských základen. Peskov zdůraznil, že je nezbytné zajistit bezpečnost ruských zařízení v Sýrii, včetně diplomatického zastoupení. Dodal však, že spekulace o dlouhodobém osudu těchto základen jsou předčasné.

Tartús, který vznikl v 70. letech 20. století jako zařízení sovětského námořnictva, je dnes klíčovým opravárenským a logistickým uzlem ruské černomořské flotily ve Středozemním moři. Přístav umožňuje ruským lodím operovat ve Středozemním moři bez nutnosti návratu přes Turecké úžiny. Tartús také disponuje hlubokovodními doky, schopnými hostit jaderné ponorky.

Pohyb ruských plavidel podle odborníků pravděpodobně souvisí s obavami z možných útoků. Mike Plunkett z analytické skupiny Janes uvedl, že Rusko může být znepokojeno jak hrozbou ze strany syrských povstalců, tak vedlejšími škodami při izraelských úderech na syrská vojenská zařízení v Tartúsu.

Podle bývalého belgického námořního kapitána Frederika Van Lokerena jsou ruské lodě nyní „v limbu“, protože Moskva zřejmě vyjednává s regionálními partnery o dalším rozmístění flotily. Jednou z možných variant by mohlo být přesunutí ruských sil do libyjského Tobruku, kde již působí ruské základny pod kontrolou maršála Chalífy Haftara. Takový přesun by však znamenal větší náklady a zároveň přiblížení ruských sil k základnám NATO.

Letecká základna Hmímím, která hraje klíčovou roli v ruských operacích na Blízkém východě a v Africe, zůstává nadále aktivní. Satelitní snímky ukazují přítomnost velkých dopravních letadel IL-76 a obranných systémů na severozápadní části základny. Analytici upozorňují, že evakuace této základny by vyžadovala masivní leteckou přepravu, což na snímcích zatím není patrné.

Pád Asadova režimu by byl významnou ranou pro ruské geopolitické ambice v regionu. V roce 2017 prezident Vladimir Putin během návštěvy základny Hmímím zdůraznil, že ruská přítomnost v Sýrii je dlouhodobý projekt. Nicméně aktuální situace ukazuje, že ruská vojenská přítomnost v regionu je pod vážnou hrozbou. Prokremelský vojenský blogger Rybar varoval, že ruská mocenská projekce na Blízkém východě „visí na vlásku“. 

Související

Islámský stát (ISIS)

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Tisíce údajných bojovníků Islámského státu (IS) zůstávají uvězněny v detenčních zařízeních na severovýchodě Sýrie, zatímco svět na ně postupně zapomíná. Panorama, jedno z největších vězení tohoto druhu, skrývá za svými zdmi 4 500 mužů, kteří se ocitli v právním vakuu. Mnozí z nich nemají možnost obhajoby ani naději na spravedlivý proces. A přestože oficiální pád samozvaného chalífátu nastal již před šesti lety, jeho duch v těchto celách stále přežívá.
Bašár al-Asad Analýza

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu

Ačkoli prosincový převrat v Sýrii vyvolal vlnu optimismu, pád režimu Bašára Asada ještě zdaleka nezaručuje stabilitu v zemi – a podle vývoje v Egyptě ani v regionu. Moc převzaly islamistické frakce, které se sice snaží získat mezinárodní uznání, avšak jejich minulost spojená s nechvalně známou teroristickou organizací al-Káidou jim ničí reputaci. Přes snahy o prezentaci umírněnější politiky zůstávají mnohé státy vůči jejich vládě skeptické, což dále komplikuje cestu k obnově a stabilizaci Sýrie.

Více souvisejících

Sýrie Ruská armáda

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 minutami

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Dmitrij Medveděv

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv

Rétorika ruských představitelů se nadále vyostřuje. Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady a jeden z nejbližších spojenců prezidenta Vladimira Putina, zveřejnil na sociální síti Telegram příspěvek, ve kterém přirovnává moderní ruské zbraně k „sedativům“ a „neuroleptikům“ určeným k potlačení takzvané západní rusofobie.

před 9 hodinami

Ilustrační foto

Plán na návrat Ruska na olympijské hry vyvolal na Ukrajině vlnu pobouření

Ukrajinská vláda ostře kritizovala slova budoucí prezidentky Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Kirsty Coventryové, která naznačila možnost návratu ruských sportovců na olympijské hry. Rusko bylo z účasti na hrách pod svou vlajkou vyloučeno poté, co v únoru 2022 zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, což MOV považoval za porušení svých pravidel.

před 9 hodinami

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům se chystá na možnost, že Trump nedodrží slib o ukončení války na Ukrajině

Vysoce postavení představitelé administrativy prezidenta USA Donalda Trumpa se v posledních dnech zabývali rostoucí pravděpodobností, že Spojené státy nebudou schopny v příštích měsících dosáhnout mírové dohody na Ukrajině. Podle informací dvou amerických úředníků Bílý dům nyní připravuje nové strategie, jak vyvinout tlak jak na Kyjev, tak na Moskvu, aby konflikt ukončily.

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Zemědělství, ilustrační fotografie

Přízrak covidu je zpět. Úřady zavádí opatření proti slintavce a kulhavce

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Rusko poprvé přiznalo, že jednání jsou na mrtvém bodě. Už mě frustrují obě strany, stěžuje si Trump

Moskva označila nejnovější americké mírové návrhy za nepřijatelné, což ukazuje na omezený pokrok, který Donald Trump dosud učinil ve svém slibu ukončit válku na Ukrajině. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy