Ruské námořní jednotky opustily svůj hlavní přístav Tartús v Sýrii, jak ukazují satelitní snímky, které analyzovala BBC Verify. Tento krok přichází v době nejistoty ohledně budoucnosti Moskvy v Sýrii po pádu jejího klíčového spojence, prezidenta Bašára al-Asada.
Podle snímků pořízených společností Maxar 10. prosince některé lodě od neděle opustily přístav a nyní kotví ve Středozemním moři, přibližně 13 kilometrů od syrského pobřeží. Zároveň jiné fotografie ze stejného dne ukazují pokračující provoz na ruské letecké základně Hmímím, kde jsou na ploše viditelné stíhací letouny a vrtulníky.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí oznámil, že Moskva zahájí jednání s novou syrskou vládou o budoucnosti svých vojenských základen. Peskov zdůraznil, že je nezbytné zajistit bezpečnost ruských zařízení v Sýrii, včetně diplomatického zastoupení. Dodal však, že spekulace o dlouhodobém osudu těchto základen jsou předčasné.
Tartús, který vznikl v 70. letech 20. století jako zařízení sovětského námořnictva, je dnes klíčovým opravárenským a logistickým uzlem ruské černomořské flotily ve Středozemním moři. Přístav umožňuje ruským lodím operovat ve Středozemním moři bez nutnosti návratu přes Turecké úžiny. Tartús také disponuje hlubokovodními doky, schopnými hostit jaderné ponorky.
Pohyb ruských plavidel podle odborníků pravděpodobně souvisí s obavami z možných útoků. Mike Plunkett z analytické skupiny Janes uvedl, že Rusko může být znepokojeno jak hrozbou ze strany syrských povstalců, tak vedlejšími škodami při izraelských úderech na syrská vojenská zařízení v Tartúsu.
Podle bývalého belgického námořního kapitána Frederika Van Lokerena jsou ruské lodě nyní „v limbu“, protože Moskva zřejmě vyjednává s regionálními partnery o dalším rozmístění flotily. Jednou z možných variant by mohlo být přesunutí ruských sil do libyjského Tobruku, kde již působí ruské základny pod kontrolou maršála Chalífy Haftara. Takový přesun by však znamenal větší náklady a zároveň přiblížení ruských sil k základnám NATO.
Letecká základna Hmímím, která hraje klíčovou roli v ruských operacích na Blízkém východě a v Africe, zůstává nadále aktivní. Satelitní snímky ukazují přítomnost velkých dopravních letadel IL-76 a obranných systémů na severozápadní části základny. Analytici upozorňují, že evakuace této základny by vyžadovala masivní leteckou přepravu, což na snímcích zatím není patrné.
Pád Asadova režimu by byl významnou ranou pro ruské geopolitické ambice v regionu. V roce 2017 prezident Vladimir Putin během návštěvy základny Hmímím zdůraznil, že ruská přítomnost v Sýrii je dlouhodobý projekt. Nicméně aktuální situace ukazuje, že ruská vojenská přítomnost v regionu je pod vážnou hrozbou. Prokremelský vojenský blogger Rybar varoval, že ruská mocenská projekce na Blízkém východě „visí na vlásku“.
Související
"Chceme domů, ale jen se podívat." Syrští uprchlíci čelí zásadní výzvě
Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře
před 2 hodinami
Počasí bude příští týden bude nezvykly teplé
včera
Zvýšení výdajů NATO, které prosazuje Trump, má smysl. Pomohlo by nejen Ukrajině
včera
Slovákům nehrozí převrat podle plánů opozice, ale Kremlu. Fico lidem odepře práva rád
včera
Severokorejci nejsou jedinými zahraničními bojovníky na straně Ruska v ukrajinské válce
včera
Trump: Za to, že válka pokračuje, může Putin. Stačil by jediný krok a okamžitě skončí
včera
Ropná krize vyvolaná válkou odeznívá. Kdo na ni vydělal nejvíce?
včera
Politico: Slováky vyhnala do ulic hrozba odchodu z EU. Chtějí konec Fica, ne bratříčkování s Putinem
včera
Podmínky dohody se naplňují. Hamás propustil rukojmí, Izrael stovky vězňů
včera
Orbán si rázně dupnul: Sankce proti Rusku podpoříme, máme ale podmínku
včera
Hamás začal na základě dohody s Izraelem propouštět rukojmí
včera
Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod
včera
Evropa neví, jak dál. Je vyslání vojáků na Ukrajinu reálné?
včera
Severní Korea zakázala rozvody. Příliš západní jsou i párky v rohlíku
včera
Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc
včera
Počasí bude o víkendu velmi teplé. Teploty vyrostou na 11 stupňů
24. ledna 2025 22:13
Slovenskem prošly největší demonstrace za poslední roky. Lidé požadují pád Fica
24. ledna 2025 21:44
WHO čelí po odchodu USA velkým problémům. Začala masivně škrtat
24. ledna 2025 20:53
Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů
24. ledna 2025 19:18
„Slovensko je Európa“. Lidé po celé zemi se bouří proti Ficovi, vyrazili do ulic
Nespokojení občané na Slovensku míří do ulic, aby vyjádřili svůj názor se směrováním země pod vedením čtyřnásobného premiéra Roberta Fica. Organizátoři protestů předpokládají velkou účast.
Zdroj: Patrik Bohačiak