Rusové se loni snažili sestřelit britský letoun nad Černým mořem

Ruská stíhačka loni nad Černým mořem vypálila raketu na britský špionážní letoun, ovšem munice selhala, řekli listu The New York Times (NYT) dva nejmenovaní činitelé americké obrany. Potvrdili tak dřívější zprávy o incidentu založené na dokumentu považovaném za součást úniku utajovaných informací Pentagonu.

Nová odhalení vytváří obrázek výrazně závažnějšího střetu ve srovnání s tím, jak incident z 29. září prezentoval o tři týdny později Londýn. Britský ministr obrany Ben Wallace o události informoval v parlamentu s tím, že ruská stíhačka v mezinárodním vzdušeném prostoru "vypustila raketu" poblíž britského letadla v důsledku technického problému.

Uniklý americký dokument ovšem uvádí, že průzkumný letoun Boeing RC-135 Rivet Joint byl téměř sestřelen. Podle informací NYT ruský pilot špatně pochopil instrukce, které přicházely ze země, a myslel si, že má povolení zaútočit. Vzal si britský stroj na mušku a zmáčkl spoušť, ovšem "raketa nevyletěla správně", uvedly zdroje deníku.

Podle NYT mohl být incident válečným činem, jeden z činitelů jej popsal jako "velmi, velmi strašidelný". Londýn ani Moskva se k věci v návaznosti na nová zjištění nevyjádřily.

Střety ruských letadel s letouny členských zemí NATO nejsou v posledních letech nijak výjimečné a obě strany pravidelně vysílají své stíhačky, aby ve vzduchu doprovázely cizí stroje. Od loňské invaze Ruska na Ukrajinu takovéto konfrontace provází zvýšené napětí. V březnu nad Černým mořem ruská stíhačka narazila do amerického bezpilotního letounu, který se zřítil do mezinárodních vod.

Letadlo RC-135 Rivet Joint je schopné zachycovat rádiovou komunikaci a podle informací NYT britská posádka na konci září poslouchala hovor mezi ruským dispečerem a pilotem jednoho ze dvou strojů Su-27, které byly ke špionážnímu letadlu vyslány. Co přesně bylo ruskému pilotovi před pokusem o útok řečeno, však ze zprávy amerického deníku není jasné.

Související

Více souvisejících

Ruská armáda Armáda U.K. Ben Wallace (britský politik)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Marie Benešová

Zemřela bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová

Ve věku 76 let zemřela Marie Benešová, bývalá ministryně spravedlnosti a výrazná osobnost české politické scény. Podle České televize to potvrdila to bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová a na sociální síti X to uvedl předseda Rady ČTK David Soukup. 

včera

včera

Ilustrační foto

COP29: První den se sešly tisíce politiků a diplomatů, dorazil i Tálibán

Na klimatické konferenci COP29 v ázerbájdžánském Baku se první den setkaly tisíce politiků, vyjednávačů, vědců a aktivistů z téměř 200 zemí světa, aby jednaly o dalších krocích v boji proti klimatickým změnám. Přestože všechny země sdílejí společný cíl zmírnit klimatické dopady, rozdíly v prioritách a zájmech zpomalují dosažení konsensu. 

včera

Velryby, ilustrační fotografie

COP29: Velrybáři nejsou jedinou hrozbou. Keporkaky decimují i změny počasí

Historie komerčního lovu velryb ve 20. století měla ničivé dopady na populace keporkaků, přičemž nejtvrději byly zasaženy v Tichomoří. V 80. letech minulého století se počet keporkaků v severním Pacifiku snížil na méně než 1 000 jedinců, což vyvolalo obavy o budoucnost těchto majestátních zvířat. Nyní ale do hry vstupuje nová hrozba.

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Třeba Trump překvapí? Francouzi zatím neztrácení naději

Francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot v pondělí varoval před unáhlenými závěry ohledně budoucí politiky Spojených států pod vedením nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, zejména pokud jde o jeho přístup k ukrajinské otázce a možnost dohody s Ruskem, která by mohla ohrozit zájmy Ukrajiny. 

včera

včera

včera

Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

včera

Kamala Harrisová

Moc plytkých slibů? Jak Harrisová ztratila jedinečnou možnost být první prezidentkou USA

Republikán Donald Trump minulý týden v amerických prezidentských volbách suverénně porazil demokratku Kamalu Harrisovou. Ač kandidátce Demokratické strany průzkumy přisuzovaly daleko větší úspěch, nedokázala získat ani jeden z rozhodujících států. Spojené státy si tak na první ženskou prezidentku v historii počkají ještě minimálně další čtyři roky.

včera

včera

Vladimir Putin

Trump měl kvůli válce na Ukrajině mluvit s Putinem. Kreml to popírá, USA mlčí

Kreml popřel zprávy, že by Donald Trump uskutečnil telefonický rozhovor s Vladimirem Putinem, během kterého měl varovat ruského prezidenta před eskalací války na Ukrajině. Tento hovor, o kterém jako první informoval deník Washington Post, údajně proběhl ve čtvrtek. Trump měl při rozhovoru také zmínit "významnou americkou vojenskou přítomnost v Evropě."

včera

včera

včera

Ledovec, Antarktida

COP29: Změny počasí ničí mořský život. Ledovce budou brzy minulostí

Podle nejnovější zprávy Světové meteorologické organizace OSN (WMO) směřuje rok 2024 k tomu, aby se stal nejteplejším rokem v historii. Zpráva však přináší i další znepokojivá zjištění, která odrážejí dlouhodobé varování klimatických vědců o dopadech globálního oteplování, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

včera

Chybíš mi, Kime. Nezájem. Trump se musí připravit na zcela jiného vůdce KLDR, než se kterým se setkal

Žádný americký prezident se nevěnoval vztahům se Severní Koreou takovým způsobem jako Donald Trump. Bývalý prezident přešel od vyhrožování severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi „ohněm a hněvem“, pokud bude pokračovat v raketových testech, k udržování osobního kontaktu a několika setkáním, během nichž Trump tvrdil, že se do Kima „zamiloval“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy