Rutte je schopný jednat i s Trumpem. Ten chlap se mi líbí, říkal o něm exprezident

Summit NATO ve Washingtonu bude jedním z posledních počinů dosluhujícího generálního tajemníka Jense Stoltenberga ve funkci. Už v říjnu ho nahradí bývalý nizozemský premiér Mark Rutte. Ujímá se NATO v náročné době a čeká ho nejedna závažná výzva. Jednou z takových je možný nástup Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA. 

Jak upozornil americký list New York Times, Rutte před sebou bude mít množství velice náročných výzev. „Bude novým šéfem NATO, které čelí různým hrozbám, od ruské agrese až po vzestup pravicového nacionalismu v celé Evropě,“ píše.  

Kromě toho může na nového tajemníka čekat další těžká výzva: nástup Donalda Trumpa do funkce šéfa Bílého domu. Poměrně překvapivě Rutteho chválí nejen současný lídr Joe Biden, ale také Trump. „Ten chlap se mi líbí,“ prohlašoval někdejší americký prezident po setkání s nizozemským premiérem v Oválné pracovně. 

Rutte bude mít ještě jednu podstatnou výhodu – oproti norskému politikovi Stoltenbergovi pochází ze země plně integrované jak do NATO, tak do Evropské unie – jejímž členem Norsko není. „To je nyní opravdu podstatně důležité, protože opravdu potřebujeme, aby obě organizace těsněji spolupracovaly. Tato součinnost bude nezbytná, aby Evropa mohla udělat více pro svou vlastní obranu, když se Washington obrací k Asii,“ vysvětlil někdejší asistent generálního tajemníka NATO Camille Grand. 

Nizozemce si chválí také bývalý nizozemský velvyslanec při EU Robert de Groot. „Je to milý a pohodový chlapík, ale zároveň nesmírně tvrdý, který nesnáší hlupáky. Je nesmírně milý a loajální, ale bude vás řídit stejně jako sebe,“ poznamenal. 

Výběr Rutteho si pochvaluje i sám Stoltenberg. „Zdráhám se dát panu Ruttemu nějaké rady, ale je zřejmé, že hlavním úkolem NATO je zajistit, abychom byli jednotní,“ uvedl s tím, že se to alianci podařilo i během hlasování o jeho následovníkovi. „Ani v budoucnu se neshodneme na všech otázkách, ale ukázalo se, že jsme nesmírně odolní,“ dodal Stoltenberg. 

Že vztah Trump-Rutte bude moci fungovat přiblížil i někdejší americký velvyslanec v Amsterdamu Pete Hoekster. „Trump má rád lidi, kteří budou tlačit na pilu, zejména pokud to dělají velmi uctivým způsobem,“ řekl podle CNN. 

„Mají dobrý pracovní vztah, protože se mají skutečně rádi. Trump nikdy nebyl proti NATO, ale spíše byl proti NATO, které Evropané nepodporovali,“ dodal Hoekster s odkazem na to, že řada evropských zemí nezvládá přispívat na obranu 2 % svého HDP. 

Související

Mark Rutte, generální tajemník NATO

Pokud zaútočíte na Polsko, přijde devastující reakce, varuje NATO Putina

Generální tajemník NATO Mark Rutte ve středu důrazně varoval, že jakýkoliv útok na Polsko nebo jiné členské státy aliance bude čelit okamžité a masivní vojenské reakci. Prohlášení zaznělo během jeho návštěvy ve Varšavě na společné tiskové konferenci s polským premiérem Donaldem Tuskem.
Mark Rutte, generální tajemník NATO

Budeme bránit Polsko plnou silou, vzkázal Rutte do Kremlu

Generální tajemník NATO Mark Rutte na aktuální návštěvě Varšavy potvrdil závazek aliance a řekl, že její členové by Polsko v případě ruského útoku bránili plnou silou. Rutte tak poslal jasný vzkaz šéfovi Kremlu Vladimiru Putinovi, jemuž vzkázal, že reakce spojenců by byla devastující.

Více souvisejících

Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii) NATO Donald Trump Jens Stoltenberg

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy