Scholzova vláda je u konce. O novém německém kancléři už je jasno

Německé konzervativní strany se zoufale snaží vyhnout tříčlenné koalici, ale konečný výsledek bude záležet na tom, kolik menších stran se dostane do parlamentu. Otázkou také není, kdo bude příštím německým kancléřem – tím se s největší pravděpodobností stane Friedrich Merz – ale spíše s kým bude vládnout, píše Politico.

Průzkumy veřejného mínění téměř jednoznačně ukazují, že konzervativní unie CDU/CSU získá nejvíce hlasů. To ale v německém politickém systému automaticky neznamená, že bude moci vládnout sama. Vzhledem k rozložení sil v parlamentu bude téměř jistě nutné vytvořit koaliční vládu, ale její složení zůstává velkou neznámou.

Merzova středopravá aliance – složená z Křesťanskodemokratické unie (CDU) a její bavorské sesterské strany Křesťanskosociální unie (CSU) – se aktuálně pohybuje kolem 30 procent podpory, což je značný náskok před ostatními stranami. Sociální demokracie (SPD) a Zelení dosahují přibližně 16, respektive 13 procent.

Na druhém místě se přitom drží krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD) s více než 20 procenty hlasů. S touto stranou však všechny ostatní politické subjekty odmítají spolupracovat, což omezuje možnosti jejího politického vlivu.

Podle členů Merzovy CDU/CSU je nejméně žádoucím scénářem vláda složená ze tří stran, protože by vedla k vleklým sporům uvnitř koalice. Tuto obavu potvrzuje i zkušenost s dosavadní vládou sociálních demokratů, liberálů z FDP a Zelených, která se kvůli hlubokým rozporům rozpadla v prosinci loňského roku, což vedlo k vypsání předčasných voleb.

Vzhledem k výsledkům voleb se nabízí několik možných variant vládního uspořádání:

1) Velká koalice: návrat k osvědčenému modelu?

Jestliže obě tradiční strany – CDU/CSU a SPD – dosáhnou slušného výsledku, mohlo by Německo opět skončit s takzvanou „GroKo“, tedy „velkou koalicí“. Tento model vlády je v německé historii poměrně častý a země byla tímto způsobem spravována již čtyřikrát, z toho třikrát pod vedením Angely Merkelové.

Tentokrát by však vyjednávání byla složitější. CDU/CSU se pod vedením Merze posunula více doprava, což by mohlo ztížit hledání kompromisů se sociálními demokraty.

Merz se zatím nevyjádřil, zda by v případné koalici preferoval SPD, nebo Zelené. Odkázal však na zkušenost Borise Rheina, premiéra spolkové země Hesensko, který po volbách v roce 2023 dokázal postavit SPD a Zelené proti sobě a nakonec se rozhodl vládnout se sociálními demokraty. Podobná strategie by mohla fungovat i na celonárodní úrovni.

Pokud by CDU/CSU skutečně uzavřela dohodu s SPD, znamenalo by to pravděpodobně vnitrostranické změny u sociálních demokratů. Kancléř Olaf Scholz už dal jasně najevo, že nebude součástí vlády vedené Merzem. Do popředí by se tak dostali umírnění politici SPD, jako je ministr obrany Boris Pistorius nebo předseda strany Lars Klingbeil.

2) Koalice s Zelenými: novinka na celostátní úrovni

Pokud by Zelení dosáhli lepšího výsledku než SPD, mohla by vzniknout takzvaná „Kiwi koalice“ – tedy spojení CDU/CSU se Zelenými. Tento model již funguje na úrovni několika spolkových zemí, ale na celostátní úrovni by byl novinkou.

Obě strany se shodují v oblasti zahraniční politiky a obranných výdajů, přičemž obě kritizovaly Olafa Scholze za váhavý postoj k podpoře Ukrajiny. Naopak zásadní neshody panují v otázce migrace. Merz chce už první den ve funkci výrazně omezit přistěhovalectví, což Zelení považují za právně neobhajitelné.

Napětí mezi konzervativci a Zelenými se ještě prohloubilo poté, co Merz oznámil, že by byl ochoten hlasovat o zpřísnění migrační politiky i s podporou AfD. Tento krok vyvolal ostrou reakci a znovu otevřel debatu o tom, nakolik je německá demokracie ochotna tolerovat spolupráci s krajní pravicí.

Další překážkou je Markus Söder, lídr bavorské CSU, který dlouhodobě odmítá spolupráci se Zelenými. I když je tato varianta teoreticky možná, spíše poslouží CDU/CSU jako nástroj nátlaku při jednáních se sociálními demokraty.

3) Třístranná koalice: nechtěná, ale možná nevyhnutelná

Ačkoliv Německo nemá dlouhou tradici vícečetných koalic, současná fragmentace politické scény naznačuje, že dvoustranná koalice nemusí být možná.

Pokud se do parlamentu dostanou dvě ze tří menších stran – Zelení, FDP a Levice – mohla by vzniknout jedna z následujících variant:

Německá koalice (CDU/CSU + SPD + FDP)
Keňská koalice (CDU/CSU + SPD + Zelení)

Obě možnosti jsou krajním řešením, které by si politici zřejmě přáli vyhnout. Důvodem je, že taková vláda by byla stejně rozhádaná jako ta předchozí.

Ať už volby dopadnou jakkoliv, jedno je jisté: Německo čeká komplikované koaliční vyjednávání. CDU/CSU se bude snažit prosadit svůj program co nejvýrazněji, ale bez silného partnera to nepůjde.

Pokud se potvrdí předpoklad, že Merz bude příštím kancléřem, jeho největší výzvou nebude jen sestavení vlády, ale také udržení stability koalice v době, kdy je německá politika stále polarizovanější.

Konečný výsledek však bude záviset na tom, jak dopadnou menší strany a zda se CDU/CSU podaří vyjednat co nejpřijatelnější spojenectví. 

Související

Friedrich Merz (CDU)

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu

Friedrich Merz byl 6. května 2025 oficiálně zvolen německým kancléřem, ovšem za mimořádně dramatických okolností. Jeho potvrzení v úřadu provázela překvapivá porážka v prvním kole tajného hlasování Spolkového sněmu, která poukázala na vnitrokoaliční napětí a signalizuje, že Merz vstupuje do funkce s otřesenou autoritou.

Více souvisejících

Německo Olaf Scholz Friedrich Merz (CDU)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Dovoz a vývoz zboží

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky

Američtí spotřebitelé s nižšími příjmy, kteří spoléhají na extrémně levné zboží z čínských e-shopů jako Shein a Temu, se i přes určité úlevy mohou připravit na vyšší ceny a delší dodací lhůty. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa sice zmírnila drakonické tarify na tzv. de minimis zásilky – tedy balíky v hodnotě do 800 dolarů – ale cla, která i nadále zůstávají v platnosti, představují zásadní zásah do nákupních návyků milionů Američanů.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Ruská měna, rubl

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán

Velká Británie usiluje o převedení téměř 200 miliard eur ve zmrazených ruských aktivech, které jsou aktuálně uloženy v Belgii, do zvláštního investičního fondu. Podle informací serveru Politico by tento krok dal Londýnu větší vliv na to, jak s těmito prostředky naložit, a zároveň by mohl posílit mezinárodní roli premiéra Keira Starmera jako prostředníka mezi Evropou a Spojenými státy.

včera

OSN

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN

Spojené státy by se na Organizaci spojených národů neměly dívat jako na charitativní projekt, ale jako na instituci, která přináší konkrétní výhody – prohlásil v úterý technologický vyslanec OSN Amandeep Singh Gill na konferenci Politico AI & Tech Summit v Soulu.

včera

MS v hokeji

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík

Čeští fanoušci byli jistě rádi za předvedenou hru a výkon svěřenců kouče Radima Rulíka v duelu s domácím Dánskem, které bylo nakonec poraženo s přehledem vysoko 7:2. Jedinou kaňkou vydařeného pondělního večera však byla informace, kterou po zápase potvrdil samotný trenér. Do dalšího průběhu mistrovství světa totiž už nenastoupí útočník Jáchym Kondelík, který v nedělním duelu s Norskem utrpěl zlomeninu ruky a čeká ho tak operace.

včera

MS v hokeji

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce

I v úterý svými dalšími čtyřmi zápasy pokračuje mistrovství světa v hokeji. V odpoledním bloku se jednak ve Stockholmu střetli Slovinci s Lotyšemi, v Herningu pak Němci s Nory. Prvně zmiňovaný zápas nabídl divoký průběh zápasu, ve kterém se marně snažili Slovinci o první výhru na tomto turnaji. Ve druhém zmiňovaném duelu pak Němci – stejně jako Češi – poznali tvrdost Norů, nakonec je Němci také porazili a to s větším přehledem, než v případě Čechů. 

včera

Donald Trump

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa

Prezident Donald Trump využil svých exekutivních pravomocí a nařídil plošné snížení cen léků na předpis ve Spojených státech. Cílem je srovnat ceny s ostatními vyspělými zeměmi. Tento krok okamžitě způsobil výkyvy na burzách – akcie farmaceutických společností nejprve prudce oslabily, později se ale zotavily kvůli pochybnostem o skutečném rozsahu reformy.

včera

včera

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka

Koalice Spolu zahájila v Praze politickou kampaň, která je podle jejích slov vůbec největší roadshow v historii České republiky. Pod názvem „Teď jde o všechno“ plánují lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL během šesti týdnů navštívit více než dvě stovky měst a obcí po celé republice, kde chtějí diskutovat s voliči o budoucnosti země a přesvědčit je o pokračování v aktuálním vládním kurzu.

včera

Hans Petter Midttun

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.

včera

včera

Donald Trump

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů

Prezident Donald Trump přetváří globální strategii Spojených států s důrazem na kontrolu pěti klíčových námořních průlivů, které ovládají světový obchod. Jeho nedávné kroky k zajištění amerického přístupu do Suezského a Panamského průplavu, stejně jako vojenská kampaň proti Húsíjům v Rudém moři, jsou podle něj součástí širší geopolitické vize: zajistit americkou dominanci na klíčových mořských trasách dříve, než je ovládne Čína.

včera

včera

včera

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc

Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.

včera

Gérard Depardieu je vinen. Za obtěžování ale vyvázl jen s podmínkou

Legendární francouzský herec Gérard Depardieu byl shledán vinným ze sexuálního obtěžování dvou žen při natáčení filmu Zelené okenice (Les Volets Verts) v roce 2021. Pařížský soud mu za to vyměřil osmnáctiměsíční podmíněný trest odnětí svobody.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy