Slovensko má novou vládu, Fico slíbil suverénní zahraniční politiku. Kdo jsou noví ministři?

Slovensko má novou vládu. Prezidentka Zuzana Čaputová dnes jmenovala Roberta Fica, předsedu strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), premiérem a následně také členy jeho koaličního kabinetu. 

Pro Fica to bude již čtvrté funkční období coby ministerského předsedy. Strana Směr-SD utvořila vládní koalici se stranami Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) a Slovenská národní strana (SNS) poté, co zvítězila ve zářijových volbách.

Nová vláda bude muset do 30 dnů předstoupit před parlament s programovým prohlášením a požádat poslance o vyslovení důvěry. Třístrannou vládní koalici reprezentuje 79 zákonodárců ve 150členném parlamentu.

Vládní kandidát a lídr Hlas-SD Peter Pellegrini byl na ustavujícím zasedání Národní rady zvolen novým předsedou sněmovny. Pellegrini získal hlasy 131 ze 148 přítomných poslanců, dostal tedy i podporu větší části opozice.

S nástupem Fica do úřadu se Slovensko stává druhou zemí v rámci Visegrádské skupiny (V4), po Maďarsku, která odmítá dodávky zbraní na Ukrajinu. Členy V4 jsou také Česko a Polsko. Fico má také dlouhodobě napjaté vztahy s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, kterou v minulosti označoval za například za agentku Spojených států.

Prezidentka Čaputová, která ukončí svůj pětiletý prezidentský mandát v červnu příštího roku a nebude kandidovat na znovuzvolení, dříve podala civilní žalobu na Roberta Fica kvůli jeho urážlivým výrokům.

Nově jmenovaná vláda bude podle Fica konstruktivní, nebude se vyhýbat žádným výzvám a bude provádět suverénní zahraniční politiku. Z vlády a ministerstev uslyší suverénní slovenský hlas. 

"Přeji si, abychom všichni společně mohli po skončení mandátu této vlády konstatovat ne čísla, ale to, že na Slovensku se bude žít lépe a že Slovensko bude i klidnější. Tento slib dávám před celou slovenskou veřejností," řekl Fico v projevu.

Dodal, že vláda nikdy v moderní historii Slovenska nečelila tak špatným sociálně-ekonomickým ukazatelům, chudobě a rozvráceným financím. Těší ho ale, že Národní rada SR při volbě předsedy správně vykročila.

Členové vlády za Směr-SD:
Robert Kaliňák (místopředseda vlády, ministerstvo obrany)
Ladislav Kamenický (ministerstvo financí)
Richard Takáč (ministerstvo zemědělství)
Juraj Blanár (ministerstvo zahraničních věcí)
Boris Susko (ministerstvo spravedlnosti)
Jozef Ráž mladší (ministerstvo dopravy.

Členové vlády za Hlas-SD:
Erik Tomáš (ministerstvo práce)
Zuzana Dolinková (ministerstvo zdravotnictví)
Richard Raši (ministerstvo investicí a informatizace)
Peter Kmec (vicepremiér pro plán obnovy),
Denisa Saková (místopředsedkyně vlády, ministerstvo hospodářství)
Tomáš Drucker (ministerstvo školství)
Matúš Šutaj Eštok (ministerstvo vnitra)

Členové vlády za SNS: 
Tomáš Taraba (místopředseda vlády, ministerstvo životního prostředí)
Martina Šimkovičová (ministerstvo kultury)
SNS obsadí také ministerstvo sportu a cestovního ruchu (vznik leden 2024)

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Robert Fico

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy