Španělsko a Norsko oficiálně uznaly palestinský stát

Španělsko v úterý oficiálně uznalo palestinský stát. V platnost vstoupil i stejný krok Norska a v úterý by to mělo udělat i Irsko. Uvedla to agentura AFP.

Mluvčí španělské vlády Pilar Alegría krok své země označila za historický den. Španělský premiér již dříve uvedl, že hlavním cílem je pomoci Izraelcům a Palestincům dosáhnout míru. "Není to rozhodnutí, které přijímáme vůči někomu. Už vůbec ne vůči Izraeli," dodal.

Norsko předsedovi vlády Palestinské samosprávy Muhammadu Mustafovi dokumenty o uznání palestinské žádosti předalo v neděli, v platnost však toto rozhodnutí vstoupilo v úterý. Norský ministr zahraničí Espen Barth Eide to označil za speciální den v norsko-palestinských vztazích. "Norsko je již více než 30 let jedním z nejhorlivějších zastánců palestinského státu," řekl.

Irský premiér Simon Harris před úterním zasedáním vlády řekl, že uznání palestinského státu je důležitá chvíle s cílem udržovat naživu naději na dvoustátní řešení.

Dublin, Madrid a Oslo jsou přesvědčeny, že jejich iniciativa má symbolický vliv, který by mohl povzbudit i další země, aby následovaly jejich příklad.

Uznání palestinského státu tyto tři země oznámily ještě minulý týden. Izrael reagoval se znepokojením a jeho diplomatické vztahy s těmito zeměmi - zejména se Španělskem.

Španělský ministr zahraničí José Manuel Albares v úterý oznámil, že jeho země, Irsko i Norsko budou společně "klidně ale rázně" reagovat na rozzlobenou reakci Izraele na jejich rozhodnutí uznat palestinský stát.

Palestinský stát již uznaly desítky zemí, zatím tak však neučinila žádná významná západní mocnost.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko norsko palestina

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu

Organizace spojených národů obvinila Izrael z „vážného porušení“ 50 let staré dohody se Sýrií a tvrdí, že Izrael provádí „inženýrské práce“, které zasahují do klíčové nárazníkové zóny na Golanských výšinách. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy