Spojené státy pošlou Izraeli další zbraně pro boj s Hamásem

Bidenova administrativa se chystá poslat do Izraele bomby a další zbraně, které by doplnily jeho vojenský arzenál, i když USA prosazují příměří v Gaze, jak uvádí The Wall Street Journal s odkazem na současné i bývalé americké představitele.

Podle zprávy plánovaná zásilka obsahuje kolem tisíce bomb MK-82, roznětek a naváděcích souprav JDAM, aby byla munice přesnější, balík se odhaduje na desítky milionů dolarů.

Americký představitel citovaný deníkem říká, že návrh stále prochází vnitřní administrativní revizí a mohl by se změnit, než bude zaslán šéfům kongresových výborů ke schválení.

Zpráva rovněž dle Times od Israel připomíná hodnocení amerického velvyslanectví v Jeruzalémě, které konstatuje, že izraelská vláda usiluje o rychlé získání obranných položek k ochraně Izraele před regionálními hrozbami. Toto hodnocení prý nevzneslo žádné obavy ohledně lidských práv, s tím, že Izrael podniká účinná opatření na zabránění hrubého porušování lidských práv a plně spolupracuje s americkými vyšetřováními obvinění ze zneužití obranných článků.

Podle agentury DPA americký prezident Joe Biden v pátek opět zdůraznil, že je přesvědčen o nutnosti dočasného příměří s cílem dosáhnout propuštění unesených rukojmí. Zároveň předpokládá, že Izrael zatím nepodnikne masivní pozemní ofenzívu. Nicméně Tel Aviv uvedl, že plánuje ofenzívu v Rafáhu na jihu Gazy s úmyslem zničit "poslední baštu" palestinského radikálního hnutí Hamás.

Agentura Reuters zase napsala, že francouzský prezident Emmanuel Macron nevylučuje uznání palestinského státu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který v minulosti vyjádřil hrdost nad tím, že se mu podařilo zabránit vzniku palestinského státu, řekl, že jeho země kategoricky odmítá „mezinárodní diktát týkající se trvalého urovnání s Palestinci“ a bude nadále vystupovat proti jednostrannému uznání palestinského státu.

Izrael zahájil útok na Gazu v reakci na teroristický útok Hamásu a dalších ozbrojenců dne 7. října, při kterém v Izraeli zemřelo přes 1100 lidí a dalších asi 250 bylo uneseno. Katar, který zprostředkovává jednání o propuštění rukojmí, byl místem utajeného setkání izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga s katarským premiérem Muhammadem bin Abdarem Rahmánem Sáním na mnichovské bezpečnostní konferenci v pátek. V Gaze od začátku války zahynulo přes 28 000 lidí, a v Rafáhu, kde se nachází 1,4 milionu palestinských civilistů, se očekává evakuace před izraelskou ofenzívou.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) USA (Spojené státy americké) Izrael Izraelská armáda

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu

Organizace spojených národů obvinila Izrael z „vážného porušení“ 50 let staré dohody se Sýrií a tvrdí, že Izrael provádí „inženýrské práce“, které zasahují do klíčové nárazníkové zóny na Golanských výšinách. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy