Spojené státy pošlou Izraeli další zbraně pro boj s Hamásem

Bidenova administrativa se chystá poslat do Izraele bomby a další zbraně, které by doplnily jeho vojenský arzenál, i když USA prosazují příměří v Gaze, jak uvádí The Wall Street Journal s odkazem na současné i bývalé americké představitele.

Podle zprávy plánovaná zásilka obsahuje kolem tisíce bomb MK-82, roznětek a naváděcích souprav JDAM, aby byla munice přesnější, balík se odhaduje na desítky milionů dolarů.

Americký představitel citovaný deníkem říká, že návrh stále prochází vnitřní administrativní revizí a mohl by se změnit, než bude zaslán šéfům kongresových výborů ke schválení.

Zpráva rovněž dle Times od Israel připomíná hodnocení amerického velvyslanectví v Jeruzalémě, které konstatuje, že izraelská vláda usiluje o rychlé získání obranných položek k ochraně Izraele před regionálními hrozbami. Toto hodnocení prý nevzneslo žádné obavy ohledně lidských práv, s tím, že Izrael podniká účinná opatření na zabránění hrubého porušování lidských práv a plně spolupracuje s americkými vyšetřováními obvinění ze zneužití obranných článků.

Podle agentury DPA americký prezident Joe Biden v pátek opět zdůraznil, že je přesvědčen o nutnosti dočasného příměří s cílem dosáhnout propuštění unesených rukojmí. Zároveň předpokládá, že Izrael zatím nepodnikne masivní pozemní ofenzívu. Nicméně Tel Aviv uvedl, že plánuje ofenzívu v Rafáhu na jihu Gazy s úmyslem zničit "poslední baštu" palestinského radikálního hnutí Hamás.

Agentura Reuters zase napsala, že francouzský prezident Emmanuel Macron nevylučuje uznání palestinského státu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který v minulosti vyjádřil hrdost nad tím, že se mu podařilo zabránit vzniku palestinského státu, řekl, že jeho země kategoricky odmítá „mezinárodní diktát týkající se trvalého urovnání s Palestinci“ a bude nadále vystupovat proti jednostrannému uznání palestinského státu.

Izrael zahájil útok na Gazu v reakci na teroristický útok Hamásu a dalších ozbrojenců dne 7. října, při kterém v Izraeli zemřelo přes 1100 lidí a dalších asi 250 bylo uneseno. Katar, který zprostředkovává jednání o propuštění rukojmí, byl místem utajeného setkání izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga s katarským premiérem Muhammadem bin Abdarem Rahmánem Sáním na mnichovské bezpečnostní konferenci v pátek. V Gaze od začátku války zahynulo přes 28 000 lidí, a v Rafáhu, kde se nachází 1,4 milionu palestinských civilistů, se očekává evakuace před izraelskou ofenzívou.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) USA (Spojené státy americké) Izrael Izraelská armáda

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy