Během čtvrtku a pátku zasedala Evropská rada. Lídři členských států se neshodli na společném prohlášení k migračnímu paktu, v cestě jim stáli Maďaři a Poláci. Rada přijala i stanovisko k Číně – daleko měkčí než rétorika evropských lídrů za poslední měsíce. Dalším problémem bylo, co má EU dělat se zmrazenými ruskými aktivy?
Jedním z hlavních témat summitu Evropské rady byl migrační pakt a společné prohlášení s ním související. Klíčový je zejména pro Maďarsko a Polsko, které mu setrvale odporují. Přístup EU k jednání o tomto paktu kritizoval zejména premiér druhé jmenované země Mateusz Morawiecki.
„Včera jsem požádal, aby bylo v závěrech napsáno, že tento proces je dobrovolný, že není povinný. A co jsem slyšel z druhé strany? Že to tam nemůže být napsáno. No, pokud to tam nelze napsat, znamená to, že část Evropské rady z toho chce udělat nucený a nedobrovolný proces,“ hněval se.
Zdůrazňoval, že evropské hranice nejsou bezpečné. „Polsko dává jasně najevo, že otevření hranic je strategickou chybou. Kvůli nedostatku odpovědné politiky se již prolévá krev evropských obyvetl,“ dodal Morawiecki.
Že se vedoucí představitelé evropských zemí nakonec nemusí dohodnout na společném prohlášení o migraci připustil irský premiér Leo Varadkar. „Někdy je prostě lepší nemít žádný závěr a říct, že to je otázka, na které se dnes nemůžeme shodnout,“ podotkl.
Podle Varadkara při diskuzi za zavřenými dveřmi zaujal maďarský premiér Viktor Orbán ještě tvrdší přístup než jeho polský protějšek. Zatímco by Varšava pozměněný text přijala, Orbán bojuje už proti jeho samotné podstatě, píše Politico.
Chorvatský premiér Andrej Plenković připomněl, že takovéto roztržky nezmění nic na dohodě ze začátku tohoto měsíce. „Večeře na Evropské radě bývají někdy dlouhé. Tohle byla jedna z takových nocí,“ přiblížil.
V oblasti migrace mimo summit Evropské rady podle Plenkoviće skutečně dochází k pokroku. „Mám pocit, že nikdy v historii Evropské unie nebyla žádná jiná událost, která by tolik ovlivňovala národní politiku a politiku politických stran,“ poznamenal.
Následně byla otázka migrace odložena, protože Maďarsko a Polsko nadále stály v cestě konečnému společnému prohlášení, informovalo Politico. Jedním z možných východisek bylo prohlášení pouze předsedy Evropské rady Charlese Michela s tím, že může formulovat obecné stanovisko se zmínkou o dvou členských státech EU, které nejsou zajedno.
Michel tak eventuelně opravdu učinil. Odkazuje se v něm na přání Polska a Maďarska dosáhnout konsenzu ohledně migrační a azylové politiky s tím, že použil vylepšený text mimo tyto dvě země obecně přijímaný.
Politico upozornilo, že italská premiérka Giorgia Meloniová se stále více častěji staví do role mediátora mezi Východem a Západem. Měla se setkat s Moravieckým a Orbánem ve snaze odblokovat jejich patovou situaci ohledně společného prohlášení k migraci. „K oběma má blízko, ačkoli Itálie oba lídry rozzlobila, když počátkem tohoto měsíce podpořila dohodu o změně způsobu přijímání a přemisťování migrantů v Evropě,“ píše server.
Ukrajina a Čína? Spíš vedlejší témata
Druhým zásadním a očekávaným tématem byla politika Evropské unie vůči Číně. Tu ale lídři ukončili velmi rychle a vrátili se zpět k migraci. EU v závěrečném prohlášení sice kritizuje rostoucí napětí mezi Pekingem a Tchaj-wanem a porušování lidských práv v Sin-ťiangu a Hongkongu, nicméně přijala velmi mírné formulace a vyzvala ke konstruktivním a stabilním vztahům s Čínou.
Estonská premiérka Kaja Kallasová zdůraznila, že Peking je stále více systémový soupeř EU. „Víme, že naši transatlantičtí partneři mají na Čínu velmi silný názor, ale my se musíme shodnout na společném přístupu,“ prohlásila s odkazem na silnou rivalitu mezi Washingtonem a Pekingem.
„Jsem liberál a jsem pro to, aby byl trh otevřený – ale zároveň také vidíme, co se stane, když jste spojeni s partnery, kteří nesdílejí stejné hodnoty. Vzhledem k bezpečnostní situaci, v níž se nacházíme, dbejte na to, abyste byli spojeni s přáteli,“ upozornila estonská politička, často přezdívaná „nová železná lady“.
Lídři dále uvedli, že jsou na „dobré cestě“ k dosažení cíle EU dodat Ukrajině jeden milion kusů potřebné munice. „Zhruba tři měsíce od přijetí tohoto závazku je EU na dobré cestě ke splnění tohoto cíle,“ řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Vyčíslila, že EU dohromady dodala Kyjevu přes 220 tisíc nábojů a dva tisíce raket.
Otázkou byly také zmrazené ruské finanční prostředky. Vedoucí představitelé EU jsou otevření k tomu, aby zvážili způsob využití výnosů z těchto peněz pro obnovu Ukrajiny. „Podle mých informací řada premiérů varovala, že je třeba být do budoucna velmi opatrný. Rozhodnutí – nebo alespoň implicitní rozhodnutí – je takové, že budeme zkoumat cesty, ale některé země vyjadřují ochotu jít směrem nikoliv použití těchto aktiv, ale výnosů z těchto aktiv na obnovu Ukrajiny,“ prozradil slovenský premiér Ľudovít Ódor.
Související
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa
EU (Evropská unie) , Evropská rada , Summit EU , migrace , Mateusz Morawiecki , Charles Michel
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 4 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 6 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 13 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.
Zdroj: Jakub Jurek