Summit Evropské rady nic nepřinesl. Lídři se nedohodli ani na společném prohlášení k migraci

Během čtvrtku a pátku zasedala Evropská rada. Lídři členských států se neshodli na společném prohlášení k migračnímu paktu, v cestě jim stáli Maďaři a Poláci. Rada přijala i stanovisko k Číně – daleko měkčí než rétorika evropských lídrů za poslední měsíce. Dalším problémem bylo, co má EU dělat se zmrazenými ruskými aktivy?

Jedním z hlavních témat summitu Evropské rady byl migrační pakt a společné prohlášení s ním související. Klíčový je zejména pro Maďarsko a Polsko, které mu setrvale odporují. Přístup EU k jednání o tomto paktu kritizoval zejména premiér druhé jmenované země Mateusz Morawiecki. 

„Včera jsem požádal, aby bylo v závěrech napsáno, že tento proces je dobrovolný, že není povinný. A co jsem slyšel z druhé strany? Že to tam nemůže být napsáno. No, pokud to tam nelze napsat, znamená to, že část Evropské rady z toho chce udělat nucený a nedobrovolný proces,“ hněval se.

Zdůrazňoval, že evropské hranice nejsou bezpečné. „Polsko dává jasně najevo, že otevření hranic je strategickou chybou. Kvůli nedostatku odpovědné politiky se již prolévá krev evropských obyvetl,“ dodal Morawiecki. 

Že se vedoucí představitelé evropských zemí nakonec nemusí dohodnout na společném prohlášení o migraci připustil irský premiér Leo Varadkar. „Někdy je prostě lepší nemít žádný závěr a říct, že to je otázka, na které se dnes nemůžeme shodnout,“ podotkl. 

Podle Varadkara při diskuzi za zavřenými dveřmi zaujal maďarský premiér Viktor Orbán ještě tvrdší přístup než jeho polský protějšek. Zatímco by Varšava pozměněný text přijala, Orbán bojuje už proti jeho samotné podstatě, píše Politico

Chorvatský premiér Andrej Plenković připomněl, že takovéto roztržky nezmění nic na dohodě ze začátku tohoto měsíce. „Večeře na Evropské radě bývají někdy dlouhé. Tohle byla jedna z takových nocí,“ přiblížil. 

V oblasti migrace mimo summit Evropské rady podle Plenkoviće skutečně dochází k pokroku. „Mám pocit, že nikdy v historii Evropské unie nebyla žádná jiná událost, která by tolik ovlivňovala národní politiku a politiku politických stran,“ poznamenal.

Následně byla otázka migrace odložena, protože Maďarsko a Polsko nadále stály v cestě konečnému společnému prohlášení, informovalo Politico. Jedním z možných východisek bylo prohlášení pouze předsedy Evropské rady Charlese Michela s tím, že může formulovat obecné stanovisko se zmínkou o dvou členských státech EU, které nejsou zajedno. 

Michel tak eventuelně opravdu učinil. Odkazuje se v něm na přání Polska a Maďarska dosáhnout konsenzu ohledně migrační a azylové politiky s tím, že použil vylepšený text mimo tyto dvě země obecně přijímaný. 

Politico upozornilo, že italská premiérka Giorgia Meloniová se stále více častěji staví do role mediátora mezi Východem a Západem. Měla se setkat s Moravieckým a Orbánem ve snaze odblokovat jejich patovou situaci ohledně společného prohlášení k migraci. „K oběma má blízko, ačkoli Itálie oba lídry rozzlobila, když počátkem tohoto měsíce podpořila dohodu o změně způsobu přijímání a přemisťování migrantů v Evropě,“ píše server. 

Ukrajina a Čína? Spíš vedlejší témata

Druhým zásadním a očekávaným tématem byla politika Evropské unie vůči Číně. Tu ale lídři ukončili velmi rychle a vrátili se zpět k migraci. EU v závěrečném prohlášení sice kritizuje rostoucí napětí mezi Pekingem a Tchaj-wanem a porušování lidských práv v Sin-ťiangu a Hongkongu, nicméně přijala velmi mírné formulace a vyzvala ke konstruktivním a stabilním vztahům s Čínou. 

Estonská premiérka Kaja Kallasová zdůraznila, že Peking je stále více systémový soupeř EU. „Víme, že naši transatlantičtí partneři mají na Čínu velmi silný názor, ale my se musíme shodnout na společném přístupu,“ prohlásila s odkazem na silnou rivalitu mezi Washingtonem a Pekingem. 

„Jsem liberál a jsem pro to, aby byl trh otevřený – ale zároveň také vidíme, co se stane, když jste spojeni s partnery, kteří nesdílejí stejné hodnoty. Vzhledem k bezpečnostní situaci, v níž se nacházíme, dbejte na to, abyste byli spojeni s přáteli,“ upozornila estonská politička, často přezdívaná „nová železná lady“. 

Lídři dále uvedli, že jsou na „dobré cestě“ k dosažení cíle EU dodat Ukrajině jeden milion kusů potřebné munice. „Zhruba tři měsíce od přijetí tohoto závazku je EU na dobré cestě ke splnění tohoto cíle,“ řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Vyčíslila, že EU dohromady dodala Kyjevu přes 220 tisíc nábojů a dva tisíce raket.

Otázkou byly také zmrazené ruské finanční prostředky. Vedoucí představitelé EU jsou otevření k tomu, aby zvážili způsob využití výnosů z těchto peněz pro obnovu Ukrajiny. „Podle mých informací řada premiérů varovala, že je třeba být do budoucna velmi opatrný. Rozhodnutí – nebo alespoň implicitní rozhodnutí – je takové, že budeme zkoumat cesty, ale některé země vyjadřují ochotu jít směrem nikoliv použití těchto aktiv, ale výnosů z těchto aktiv na obnovu Ukrajiny,“ prozradil slovenský premiér Ľudovít Ódor. 

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Evropská rada Summit EU migrace Mateusz Morawiecki Charles Michel

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy