Švédsko je blíž členství v NATO. Erdogan předložil ratifikaci vstupu parlamentu

Švédsko je o krok blíž ratifikaci členství v Severoatlantické alianci. Patřičný protokol v pondělí podepsal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, souhlas musí vyslovit ještě turecký parlament. 

Turecká prezidentská kancelář na sociální síti X informovala, že protokol o přistoupení Švédska k NATO byl dnes podepsán prezidentem Erdoganem a předložen parlamentu. V tuto chvíli není jasné, kdy se zákonodárci k hlasování sejdou. Nejprve vše posoudí členové zahraničního výboru. 

Švédský premiér Ulf Kristersson v reakci na nejnovější vývoj uvedl, že se těší na členství v alianci. Skandinávská země na něj čeká rok. Ankaře vadil nedostatečně razantní postup proti organizacím a skupinám, které považuje za teroristické, či případy pálení koránu na demonstracích ve Švédsku. 

Turecko každopádně není jedinou zemí, která dosud blokuje vstup skandinávské země do NATO. Ratifikovat ho musí také Maďarsko. Šéf jeho diplomacie Péter Szijjártó na začátku října řekl, že pokud Stockholm obnoví svůj respekt v bilaterálních vztazích k Budapešti, bude parlament připraven urychlit ratifikační proces.

Maďarský premiér Viktor Orbán v parlamentu na konci září prohlásil, že neexistují žádné naléhavé okolnosti, které by nutily Maďarsko ratifikovat vstup Švédska do aliance. Podotkl, že vládnoucí strana Fidesz má problémy se švédským dokumentárním filmem z roku 2019, který zpochybňuje demokracii v Maďarsku.

Švédsko podalo žádost o vstup do NATO kvůli ruské agresi na Ukrajině, která započala na konci loňského února, společně s Finskem. Helsinky se již staly jednatřicátým členem aliance. 

Související

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Izraelské útoky na Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek prohlásil, že izraelské útoky na libanonské hnutí Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet. V rozhovoru pro média v New Yorku vyjádřil naději, že nový americký prezident přispěje ke zlepšení vztahů mezi Ankarou a Washingtonem. Zdůraznil také, že případné zapojení Turecka do organizací BRICS a ASEAN není náhradou za jeho členství v NATO. 

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan Švédsko Turecko NATO Maďarsko

Aktuálně se děje

před 26 minutami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy