Svět odsuzuje Izrael za uznání nových osad na Západním břehu. Přesto chce pokračovat

Uznání pěti nových izraelských osad na Západním břehu Jordánu se dočkalo odsouzení ze strany některých arabských zemí i Evropské unie. Podle nich těmito kroky Izrael sám narušuje mezinárodní bezpečnost a právo. 

Izraelský ministr financí Bezalel Smotrich oznámil, že se tamní vláda shodla na uznání pěti nových izraelských osad na Západním břehu Jordánu. Resort údajně plánuje pro Palestinskou samosprávu uvolnit daňové prostředky, které Izrael vybírá jejím jménem. „Rozhodnutí uvolnit finanční prostředky Palestinské samosprávě je okamžité a bude se týkat posledních tří měsíců,“ uvedl Smotrichův úřad podle CNN. Finanční prostředky byly zmrazeny po začátku války Izraele proti Hamásu z října loňského roku.

Smotrich se dle dostupných informací staví silně na podporu budování nových osad na Západním břehu. Míní, že jde o prostředek, jak zabránit Západnímu břehu, aby se stal součástí nezávislého palestinského státu. „Cílem je změnit DNA systému na mnoho a mnoho let,“ pronesl.

Evropská unie toto rozhodnutí prakticky okamžitě odsoudila. „Jedná se o další záměrný pokus podkopání mírového úsilí. Unie Smotrichovo prohlášení co nejdůrazněji odsuzuje,“ uvedl mluvčí Evropské komise Peter Stano.

S chováním Izraele nesouhlasí ani Egypt, Saúdská Arábie a Katar. „Egypt důrazně odsoudil zneužívání probíhající války v Pásmu Gazy Izraelem k prosazování dalšího nezákonného rozšiřování osad a pokusů o změnu právní situace na okupovaných palestinských územích včetně východního Jeruzalému,“ oznámila egyptská vláda.

„Tyto kroky podkopávají šance na mír, podněcují konflikt a narušují regionální a mezinárodní bezpečnost a stabilitu,“ navázalo saúdské ministerstvo zahraničí. „Jde o novou kapitolu v pokračujícím porušování rezolucí o mezinárodní legitimitě,“ prohlásil Katar prostřednictvím své tiskové agentury.

Izrael dle svých slov „posilováním židovských osad“ na Západním břehu Jordánu reaguje na uznání palestinského státu ze strany několika zemí. Jde například o Norsko, Irsko, Španělsko a Slovinsko. „Tento krok je odměnou za terorismus a posílí Hamás,“ varovalo izraelské ministerstvo zahraničí. „Izrael bude zvažovat, jaké kroky podnikne proti palestinské samosprávě, stejně jako se podnikají kroky proti Izraeli v mezinárodních orgánech,“ doplnilo.

„Izrael by měl schválit 10 000 osad na Západním břehu Jordánu, zřídit novou osadu pro každou zemi, která uzná stát Palestina, a zrušit cestovní povolení pro představitele Palestinské samosprávy,“ poznamenal Smotrich.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

Více souvisejících

Izrael

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy