Tálibán nařídil nevládním organizacím, aby zakázaly Afghánkám chodit do práce

Vláda Tálibánu v Afghánistánu dnes nařídila všem afghánským i zahraničním nevládním organizacím působícím v zemi, aby zakázaly svým ženským zaměstnankyním chodit do práce. Informovaly o tom agentury. Ministr hospodářství Muhammad Haníf k zákazu uvedl, že jeho resort obdržel "závažné stížnosti" upozorňující na ženy, které pracují v nevládních organizacích a nedodržují pravidla ohledně pokrývky hlavy. Podle představitele OSN je zákaz jasným porušením humanitárních zásad. Nařízení odsoudily i Spojené státy a EU. První mezinárodní organizace ohlásila pozastavení svých aktivit v zemi.

Ženám má být podle ministrova nařízení znemožněno pracovat až do odvolání. Jde o další omezení práv žen v zemi, kde loni v srpnu uchvátilo moc radikální islámské hnutí Tálibán.

Zástupce zvláštního zmocněnce OSN pro humanitární záležitosti Ramiz Alakbarov označil zákaz za "jasné porušení humanitárních zásad". Podle něj je také "nešťastné" načasování vydání zákazu. "V zimě lidé více potřebují pomoc a zimy v Afghánistánu jsou velmi drsné," řekl agentuře Reuters Alakbarov. Zákaz zkomplikuje poskytování humanitární pomoci, protože ženy mohly podle místních zvyklostí jednodušeji jednat se ženami, které pomoc potřebují. Alakbarov uvedl, že v neděli bude jednat s nevládními organizacemi a pak osloví vládu Tálibánu.

"Evropská unie důrazně odsuzuje rozhodnutí Tálibánu zakázat ženám práci v domácích i mezinárodních nevládních organizací," uvedla mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. Podle ní EU nyní vyhodnocuje situaci a dopad na pomoc, kterou poskytuje afghánskému obyvatelstvu. Hluboce znepokojen je zákazem americký ministr zahraničí Antony Blinken. "Toto rozhodnutí může být zničující pro lidi v Afghánistánu," napsal na twitteru Blinken.

Norský chargé d'affaires Paul Klouman Bekken uvedl, že zákaz "musí být okamžitě odvolán". Podle něj rozhodnutí dále zhorší humanitární krizi, kterou Afghánistán zažívá. Norsko financuje nevládní organizace aktivní v zemi a hostilo rozhovory mezi hnutím Tálibán a představiteli afghánské občanské společnosti.

Organizacím, které by zákaz neuplatnily, podle agentury AP hrozí, že přijdou o vládní povolení působit v zemi. Podle agentury Reuters se nařízení netýká organizací OSN. Ty však často na humanitárních projektech spolupracují s nevládními skupinami.

"Od neděle pozastavujeme všechny naše aktivity," řekl agentuře AFP nejmenovaný představitel jedné významné nevládní organizace, která působí v několika afghánských regionech. Podle něj se šéfové organizací v dohledné době sejdou, aby koordinovali postup vůči novému nařízení. Oficiálně oznámila pozastavení činnosti britská organizace Afghanaid, uvedla agentura Reuters.

Bezpečnostní složky Tálibánu dnes kromě toho násilně rozehnaly další demonstraci proti zákazu studia žen na vysokých školách. Proti asi dvěma desítkám účastnic dnešního protestu ve městě Herát na západě Afghánistánu složky podle očitých svědků použily vodní děla. Podle videozáznamu, který obdržela AP, se ženy zpočátku snažily před děly skrýt v bočních ulicích, poté se ale vrátily k demonstrování. Volaly přitom rozzlobeně: "Hanba!"

Protest, který agentura AFP označuje za vzácný, se odehrál dnes i v Kandaháru, který patří k baštám hnutí Tálibán. Zhruba 400 studentů bojkotovalo zkoušky a vyšli protestovat do ulic proti zákazu studia pro ženy. Tálibán demonstraci rozehnal střelbou do vzduchu, uvedl nejmenovaný zdroj agentuře AFP.

Zákaz univerzitního vzdělávání pro ženy Tálibán vydal v úterý. Studium islamistické hnutí ženám zakázalo s okamžitou platností.

Související

Více souvisejících

Afghanistán Tálibán OSN

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 12 minutami

před 12 minutami

před 45 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy