Tálibán nařídil nevládním organizacím, aby zakázaly Afghánkám chodit do práce

Vláda Tálibánu v Afghánistánu dnes nařídila všem afghánským i zahraničním nevládním organizacím působícím v zemi, aby zakázaly svým ženským zaměstnankyním chodit do práce. Informovaly o tom agentury. Ministr hospodářství Muhammad Haníf k zákazu uvedl, že jeho resort obdržel "závažné stížnosti" upozorňující na ženy, které pracují v nevládních organizacích a nedodržují pravidla ohledně pokrývky hlavy. Podle představitele OSN je zákaz jasným porušením humanitárních zásad. Nařízení odsoudily i Spojené státy a EU. První mezinárodní organizace ohlásila pozastavení svých aktivit v zemi.

Ženám má být podle ministrova nařízení znemožněno pracovat až do odvolání. Jde o další omezení práv žen v zemi, kde loni v srpnu uchvátilo moc radikální islámské hnutí Tálibán.

Zástupce zvláštního zmocněnce OSN pro humanitární záležitosti Ramiz Alakbarov označil zákaz za "jasné porušení humanitárních zásad". Podle něj je také "nešťastné" načasování vydání zákazu. "V zimě lidé více potřebují pomoc a zimy v Afghánistánu jsou velmi drsné," řekl agentuře Reuters Alakbarov. Zákaz zkomplikuje poskytování humanitární pomoci, protože ženy mohly podle místních zvyklostí jednodušeji jednat se ženami, které pomoc potřebují. Alakbarov uvedl, že v neděli bude jednat s nevládními organizacemi a pak osloví vládu Tálibánu.

"Evropská unie důrazně odsuzuje rozhodnutí Tálibánu zakázat ženám práci v domácích i mezinárodních nevládních organizací," uvedla mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. Podle ní EU nyní vyhodnocuje situaci a dopad na pomoc, kterou poskytuje afghánskému obyvatelstvu. Hluboce znepokojen je zákazem americký ministr zahraničí Antony Blinken. "Toto rozhodnutí může být zničující pro lidi v Afghánistánu," napsal na twitteru Blinken.

Norský chargé d'affaires Paul Klouman Bekken uvedl, že zákaz "musí být okamžitě odvolán". Podle něj rozhodnutí dále zhorší humanitární krizi, kterou Afghánistán zažívá. Norsko financuje nevládní organizace aktivní v zemi a hostilo rozhovory mezi hnutím Tálibán a představiteli afghánské občanské společnosti.

Organizacím, které by zákaz neuplatnily, podle agentury AP hrozí, že přijdou o vládní povolení působit v zemi. Podle agentury Reuters se nařízení netýká organizací OSN. Ty však často na humanitárních projektech spolupracují s nevládními skupinami.

"Od neděle pozastavujeme všechny naše aktivity," řekl agentuře AFP nejmenovaný představitel jedné významné nevládní organizace, která působí v několika afghánských regionech. Podle něj se šéfové organizací v dohledné době sejdou, aby koordinovali postup vůči novému nařízení. Oficiálně oznámila pozastavení činnosti britská organizace Afghanaid, uvedla agentura Reuters.

Bezpečnostní složky Tálibánu dnes kromě toho násilně rozehnaly další demonstraci proti zákazu studia žen na vysokých školách. Proti asi dvěma desítkám účastnic dnešního protestu ve městě Herát na západě Afghánistánu složky podle očitých svědků použily vodní děla. Podle videozáznamu, který obdržela AP, se ženy zpočátku snažily před děly skrýt v bočních ulicích, poté se ale vrátily k demonstrování. Volaly přitom rozzlobeně: "Hanba!"

Protest, který agentura AFP označuje za vzácný, se odehrál dnes i v Kandaháru, který patří k baštám hnutí Tálibán. Zhruba 400 studentů bojkotovalo zkoušky a vyšli protestovat do ulic proti zákazu studia pro ženy. Tálibán demonstraci rozehnal střelbou do vzduchu, uvedl nejmenovaný zdroj agentuře AFP.

Zákaz univerzitního vzdělávání pro ženy Tálibán vydal v úterý. Studium islamistické hnutí ženám zakázalo s okamžitou platností.

Související

Afghanistán, ilustrační foto Komentář

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 
Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  

Více souvisejících

Afghanistán Tálibán OSN

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Vladimir Putin

Válka v Evropě do deseti let? Západ se jí obává, Rusko se na ni chystá

Ruský ministr obrany Andrej Belousov oznámil, že Rusko se musí připravit na vojenský konflikt s NATO, mezi tím co pokračuje ve své válce proti Ukrajině. Na společném jednání s prezidentem Vladimirem Putinem zdůraznil, že ruské ministerstvo obrany musí počítat s možným konfliktem s NATO v Evropě během příští dekády. Tento výrok přichází v době, kdy podpora Západu pro Ukrajinu podle Ruska dosahuje „červené linie“.

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump: Umožnit Ukrajině používat zbraně dlouhého doletu je hloupé. Německo chce hrát klíčovou roli v příměří

Válka na Ukrajině trvá už více než 1000 dní a den za dnem přináší zásadní politické, vojenské i diplomatické zvraty. Mezi ty dnešní patří kritika amerického prezidenta Joea Bidena ze strany nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, zapojení severokorejských vojáků do bojů na straně Ruska a environmentální katastrofa způsobená potopením ruského tankeru v Černém moři.

před 1 hodinou

Igor Kirillov

Ukrajinci v Moskvě zabili ruského generála Kirillova

Generálporučík Igor Kirillov, vysoce postavený ruský důstojník, byl zabit při explozi v Moskvě. Incident se odehrál v úterý ráno, kdy Kirillov opouštěl obytnou budovu. Zabilo ho výbušné zařízení ukryté v motorce odpálené na dálku. Spolu s ním zahynul také jeho asistent. Kirillov byl velitelem ruských jednotek chemické, biologické a jaderné ochrany (NBC) a zastával tuto funkci od roku 2017. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného

V české debatě se často přeceňuje význam ruského trhu, zatímco klíčová role evropských trhů bývá opomíjena. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že sankce vůči Rusku motivovaly české firmy hledat stabilnější odbytiště, což paradoxně posílilo naši ekonomiku. S 80–85 % exportů směřujícími do EU je zřejmé, že budoucnost českého obchodu závisí především na evropské integraci. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

Bašár al-Asad

Asad vydal první prohlášení od svého útěků ze Sýrie

Bývalý syrský prezident Bašár al-Asad prohlásil, že nikdy neplánoval opustit Sýrii ani se vzdát vlády, než byl evakuován ruskou armádou poté, co se její základna v západní Sýrii ocitla pod útokem. Uvedl to server The Guaurdian.

včera

včera

včera

Mayotte zasáhl o víkendu ničivý cyklón Chido

Lidé na Mayotte začali umírat hlady a žízní. Situace je kritická

Ostrov Mayotte, který je zámořským územím Francie, byl zasažen ničivým cyklonem Chido, jenž za sebou zanechal spoušť, narušenou infrastrukturu a akutní humanitární potřeby. Místní obyvatelé i zdravotníci popisují situaci jako chaotickou a zoufalou, zatímco francouzská vláda se snaží organizovat pomoc na dálku. Podle serveru BBC začali lidé na místě umírat hlady a žízní.

včera

včera

Život v KLDR

Severokorejští vojáci na bojišti zabíjejí ruské jednotky. Nerozumí si ani slovo

Ukrajinská vojenská zpravodajská služba (HUR) zachytila incident přátelské palby, během kterého severokorejští vojáci bojující na straně Ruska v Kurské oblasti údajně zastřelili osm členů čečenské jednotky Achmat. Důvodem incidentu měly být jazykové bariéry mezi ruskými a severokorejskými jednotkami, což podle HUR zůstává „vážnou překážkou“ na bojišti.

včera

včera

Světová zdravotnická organizace

Dětskou obrnu jsme za 36 let nevymýtili. Teď hrozí její návrat

V roce 1988 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) ambiciózní cíl – globální eradikaci poliomyelitidy, známé jako dětská obrna. Tento závažný a vysoce nakažlivý virus, který napadá nervový systém, může během několika hodin způsobit úplné ochrnutí. Uvedl to server The Conversation.

včera

Donald Trump

Souboj s extrémním počasím s Trumpem v čele USA nevyhrajeme, varuje šéfka klimatické politiky EU

Trumpův návrat do úřadu prezidenta USA může podle názoru Teresy Ribery, místopředsedkyně Evropské komise, významně poškodit globální klimatické úsilí a otevřít dveře konkurentům, jako je Čína, k převzetí klíčových odvětví zelené ekonomiky. Ribera v rozhovoru pro Politico varovala, že Spojené státy pod Trumpovým vedením pravděpodobně opustí strategii podpory čistých technologií, což může Evropu a další hráče donutit jednat samostatně.

včera

Tchaj-Wan

Asie je z Trumpa nervózní. Co bude následovat po jeho nástupu k moci nikdo ani netuší

Donald Trump se svým historickým návratem do Bílého domu vyvolává obavy v Tchaj-wanu, který považuje USA za svého nejdůležitějšího bezpečnostního garanta. Ačkoliv byl během svého prvního funkčního období považován za přítele Tchaj-wanu díky zvýšeným dodávkám zbraní a diplomatické podpoře, jeho nedávná vyjádření na kampaních ukazují na potenciálně složitější vztah.

včera

Syřané v Praze slavili svržení Asada. Doufají, že ho čeká stejný osud jako nacistu Eichamanna

Desítky Syřanů se v sobotu sešly v Praze, aby uvítaly odstranění diktátorského režimu Bašára Asada ve své zemi. Informoval o tom server RFE/RL. Na syrském velvyslanectví v Praze Syřané vyvěsili vlajku využívanou opozicí, která Bašára definitivně svrhla minulou neděli prostřednictvím rychlé ozbrojené operace.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy