Tálibán zakázal ženám navštěvovat veřejné lázně

Afghánské ženy mají zakázáno navštěvovat veřejné lázně, potvrdilo dnes podle agentury AFP afghánské islamistické hnutí Tálibán. Již dříve tento týden se na veřejnost dostala informace, že Tálibán zakázal Afghánkám vstup do zahrad, zábavních parků a rovněž i tělocvičen a posiloven.

Afghánské ženy jsou pod vládou Tálibánu stále více odříznuty od vzdělání a veřejného života. Poté, co se hnutí loni v srpnu dostalo opět k moci, ihned vyhlásilo, že by ženy neměly opouštět domov bez mužského příbuzného a musí si zahalovat obličej. Ženy byly rovněž vyloučeny z většiny zaměstnání ve veřejné správě a zakázáno bylo vzdělávání dívek odpovídající druhému stupni základních škol a na středních školách. Tálibán přitom původně slíbil, že jeho vláda nebude tak tvrdá, jako tomu bylo při předchozím vládnutí islamistického hnutí v letech 1996 až 2001.

"Tělocvičny a posilovny jsou pro ženy uzavřeny, protože jejich trenéři byli muži a některé z nich byly společné (pro muže i ženy)," citovala agentura AFP mluvčího ministerstva pro šíření ctnosti a předcházení neřesti.

Jak mluvčí Muhammad Akíf Sádek Muhádžir dodal, hamamy, tradiční veřejné lázně, které byly vždy rozdělené podle pohlaví, jsou nyní pro ženy rovněž zakázány. "V každém domě je nyní koupelna, takže to pro ženy nebude žádný problém," doplnil.

Na sociálních sítích se objevily záběry, jejichž pravdivost nemohla být ověřena, na kterých si skupina žen stěžuje právě na zákaz chození do tělocvičen a posiloven. "Byla to tělocvična jen pro ženy, všechny trenérky byly ženy," říká jedna z žen. "Nemohou nám zakázat úplně všechno. Nemáme právo vůbec na nic?" dodává.

Podle aktivistů jsou zákazy namířené proti ženám pokusem, jak jim zabránit ve shromažďování a organizování protestů proti vládě Tálibánu. Zpravodaj OSN pro Afghánistán nedávno informoval Radu OSN pro lidská práva (UNHRC), že se stav lidských práv v zemi za uplynulý rok zhoršil a země směřuje k autoritářskému režimu.

Související

Afghanistán, ilustrační foto Komentář

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 
Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  

Více souvisejících

Afghanistán Tálibán

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Sýrie, ilustrační foto

Pro mnoho Syřanů znamená pád Asada naději na lepší budoucnost, říká pro EZ Velíšková. Obnova ale potrvá mnoho let

Kateřina Velíšková, regionální manažerka pro Blízký východ v Charitě České republiky, exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsala humanitární situaci v Sýrii po pádu diktátorského režimu Bašára Asada. „Ačkoli pro mnoho Syřanů znamená pád Asada naději na lepší budoucnost, neznamená to, že by najednou nebyla humanitární pomoc potřebná,“ řekla.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Válka v Evropě do deseti let? Západ se jí obává, Rusko se na ni chystá

Ruský ministr obrany Andrej Belousov oznámil, že Rusko se musí připravit na vojenský konflikt s NATO, mezi tím co pokračuje ve své válce proti Ukrajině. Na společném jednání s prezidentem Vladimirem Putinem zdůraznil, že ruské ministerstvo obrany musí počítat s možným konfliktem s NATO v Evropě během příští dekády. Tento výrok přichází v době, kdy podpora Západu pro Ukrajinu podle Ruska dosahuje „červené linie“.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump: Umožnit Ukrajině používat zbraně dlouhého doletu je hloupé. Německo chce hrát klíčovou roli v příměří

Válka na Ukrajině trvá už více než 1000 dní a den za dnem přináší zásadní politické, vojenské i diplomatické zvraty. Mezi ty dnešní patří kritika amerického prezidenta Joea Bidena ze strany nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, zapojení severokorejských vojáků do bojů na straně Ruska a environmentální katastrofa způsobená potopením ruského tankeru v Černém moři.

před 3 hodinami

Igor Kirillov

Ukrajinci v Moskvě zabili ruského generála Kirillova

Generálporučík Igor Kirillov, vysoce postavený ruský důstojník, byl zabit při explozi v Moskvě. Incident se odehrál v úterý ráno, kdy Kirillov opouštěl obytnou budovu. Zabilo ho výbušné zařízení ukryté v motorce odpálené na dálku. Spolu s ním zahynul také jeho asistent. Kirillov byl velitelem ruských jednotek chemické, biologické a jaderné ochrany (NBC) a zastával tuto funkci od roku 2017. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného

V české debatě se často přeceňuje význam ruského trhu, zatímco klíčová role evropských trhů bývá opomíjena. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že sankce vůči Rusku motivovaly české firmy hledat stabilnější odbytiště, což paradoxně posílilo naši ekonomiku. S 80–85 % exportů směřujícími do EU je zřejmé, že budoucnost českého obchodu závisí především na evropské integraci. 

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Bašár al-Asad

Asad vydal první prohlášení od svého útěků ze Sýrie

Bývalý syrský prezident Bašár al-Asad prohlásil, že nikdy neplánoval opustit Sýrii ani se vzdát vlády, než byl evakuován ruskou armádou poté, co se její základna v západní Sýrii ocitla pod útokem. Uvedl to server The Guaurdian.

včera

včera

včera

Mayotte zasáhl o víkendu ničivý cyklón Chido

Lidé na Mayotte začali umírat hlady a žízní. Situace je kritická

Ostrov Mayotte, který je zámořským územím Francie, byl zasažen ničivým cyklonem Chido, jenž za sebou zanechal spoušť, narušenou infrastrukturu a akutní humanitární potřeby. Místní obyvatelé i zdravotníci popisují situaci jako chaotickou a zoufalou, zatímco francouzská vláda se snaží organizovat pomoc na dálku. Podle serveru BBC začali lidé na místě umírat hlady a žízní.

včera

včera

Život v KLDR

Severokorejští vojáci na bojišti zabíjejí ruské jednotky. Nerozumí si ani slovo

Ukrajinská vojenská zpravodajská služba (HUR) zachytila incident přátelské palby, během kterého severokorejští vojáci bojující na straně Ruska v Kurské oblasti údajně zastřelili osm členů čečenské jednotky Achmat. Důvodem incidentu měly být jazykové bariéry mezi ruskými a severokorejskými jednotkami, což podle HUR zůstává „vážnou překážkou“ na bojišti.

včera

Ve válce Izraele proti Hamásu v palestinském Pásmu Gazy zemřelo přes 45 000 lidí

Ministerstvo zdravotnictví Gazy uvedlo, že izraelská ofenzíva proti militantům Hamásu v palestinském Pásmu Gazy si vyžádaly více než 45 000 obětí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy