Turecko zřejmě oznámí rozhodnutí o vstupu Finska do NATO v pátek

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek oficiálně oznámí rozhodnutí své země ohledně vstupu Finska do Severoatlantické aliance. Uvedl to dnes finský prezident Sauli Niinistö, který bude ve čtvrtek a v pátek na návštěvě Turecka, píše agentura AFP. Finské agentuře STT řekl nejmenovaný blízký spolupracovník tureckého prezidenta, že Erdogan velmi pravděpodobně ohlásí souhlas s rozšířením NATO o tuto severskou zemi.

Niinistö dnes oznámil, že ve čtvrtek a pátek navštíví Turecko. Podle něj již dříve dala Ankara najevo, že chce sdělit své rozhodnutí při jednání prezidentů.

"(Finský) prezident přijede v pátek do Turecka a setkáme se. Poté naplníme náš slib, " odpověděl dnes Erdogan na otázku, zda pošle příští týden do parlamentu finskou žádost o vstup do NATO. Zahraniční agentury se domnívají, že Erdogan naznačil, že tak učiní. Podle agentury Reuters turečtí zákonodárci pravděpodobně rozhodnou o žádosti ještě před parlamentními volbami v polovině května.

Finsko usiluje o vstup do Severoatlantické aliance společně se sousedním Švédskem. Obě země podaly žádost o vstup do aliance společně po ruské invazi na Ukrajinu. "Pro Finsko je velmi důležité, aby se Švédsko a Finsko staly členy NATO co nejdříve," uvedl dnes Niinistö. Vůči Stockholmu má však Ankara stále vážné výhrady a turecký prezident zatím nedal najevo, že by se chystal zahájit ratifikaci švédské žádosti v tureckém parlamentu.

Se vstupem obou zemí musí vyjádřit souhlas parlamenty všech členských států NATO. Vedle Turecka dosud žádosti neratifikovalo ani Maďarsko.

Turecko blokovalo vstup Švédska a Finska do NATO od loňského jara. Severským zemím Ankara vyčítala málo důrazný postup vůči organizacím, které turecké úřady považují za teroristické. Jednalo se například o Stranu kurdských pracujících (PKK) či kurdské milice YPG. Ankara Švédsku také vyčítá, že umožňuje protesty proti islámu a pálení posvátné knihy korán, což Turecko považuje za šíření nenávisti.

Související

Vladimír Putin a Donald Trump

V Istanbulu začalo klíčové jednání USA, Ukrajiny a Turecka. Trump se chce obratem setkat s Putinem

V pátek dopoledne začalo v paláci Dolmabahce v Istanbulu významné třístranné jednání mezi Spojenými státy, Ukrajinou a Tureckem. Hlavními tématy rozhovorů jsou vyhlídky na mírové řešení ruské invaze na Ukrajinu a koordinace mezi západními spojenci a Ankarou. Schůzka se koná za účasti klíčových diplomatických a bezpečnostních představitelů, zatímco v pozadí rezonuje snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa osobně se setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Více souvisejících

Turecko Finsko NATO Švédsko

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 26 minutami

před 50 minutami

Donald Trump

America first selhává. Trumpovu válku vyhraje Čína i celá Evropa

Prezident USA Donald Trump ve svém druhém funkčním období s nevídanou razancí opouští oblast obnovitelné energie a místo toho sází na tradiční fosilní paliva. Tato strategie, označovaná jako „America first“, však ve skutečnosti otevírá dveře Číně, Evropě a dalším konkurentům, aby si v miliardovém sektoru čisté energie upevnili své dominantní postavení.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Evropská unie

Válka sahá daleko za hranice Ukrajiny. Evropa není bezmocná, jen s Ruskem neumí pracovat, tvrdí expert

Evropská unie čelí ruské hrozbě, která sahá daleko za rámec války na Ukrajině. Každodenní kroky Kremlu podkopávají evropské zájmy v klíčových regionech a sférách vlivu. A přestože EU není bezmocná, jak často sama sebe vnímá, podle nového strategického dokumentu z dílny Evropského institutu pro bezpečnostní studia je jen špatně využívá svůj potenciál.

před 4 hodinami

Harvardova univerzita

Akademický svět zasáhla panika. Trump zakázal Harvardově univerzitě přijímat zahraniční studenty

V mimořádně ostrém kroku rozhodla administrativa prezidenta Donalda Trumpa o odebrání oprávnění Harvardově univerzitě přijímat a udržovat zahraniční studenty. Podle vyjádření amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) musí současní zahraniční studenti Harvard opustit nebo riskovat ztrátu svého právního statusu. Opatření, které může ovlivnit více než čtvrtinu celé studentské populace univerzity, vyvolalo rozsáhlou paniku i rozhořčení ve vědecké komunitě.

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Česko - Švédsko 2:5. Rozhodla první třetina, zlatá obhajoba nevyjde

Tradiční „Den D“ hokejového mistrovství světa, tedy čtvrtfinále, je tady. Čeští hokejisté se ve čtvrtek večer utkávají se Švédy. A oba týmy hlásí nová jména ve svých sestavách. Pouhý den po příletu se na ledě ve Stockholmu ukáže útočník David Kämpf, tolik vytoužený centr k Martinu Nečasovi. Z Toronta však nepřiletěl jen on. Zbrojili totiž i Švédové, které taktéž z Toronta posílil William Nylander. Navzdory tomu, že na dopoledním rozbruslení chyběl útočník Daniel Voženílek, je i on nakonec na ledě. Českou branku pak opět hájí Karel Vejmelka. Povede se Čechům po roce postoupit do bojů o medaile? To sledujte třetinu po třetině na Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

George Wendt

Zemřel herec George Wendt, hvězda sitcomů

Z Hollywoodu přišla smutná zpráva. Ve věku 76 let zemřel americký herec a komik George Wendt, který získal celkem šest nominací na televizní cenu Emmy za roli Norma Petersona v populárním seriálu Na zdraví. 

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show

V sídle americké moci, které bývalo synonymem pro vážnou diplomacii, nyní prezident Donald Trump proměnil jednání se zahraničními lídry v teatrální přestavení, jež připomíná reality show. Nejnovější „obětí“ této nové formy mezinárodní politiky se stal jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, kterého Trump během schůzky v Oválné pracovně veřejně obvinil z údajného „genocidního“ zacházení s bílými farmáři.

včera

Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné

Thajský vzdělávací systém prošel změnou, když byla po 50 letech zrušena přísná pravidla týkající se účesů studentů. Tato pravidla, zavedená už v 70. letech minulého století, nařizovala chlapcům nosit krátké sestřihy a zakazovala jim vousy, zatímco dívky nesměly mít vlasy delší než po uši a bylo jim zakázáno nosit make-up. Cílem těchto nařízení bylo podporovat disciplínu a poslušnost, což přesně odráželo myšlenku nejen thajského vzdělávacího systému ale i většinové společnosti.

Zdroj: Zuzana Zídková

Další zprávy