Turecko zřejmě oznámí rozhodnutí o vstupu Finska do NATO v pátek

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek oficiálně oznámí rozhodnutí své země ohledně vstupu Finska do Severoatlantické aliance. Uvedl to dnes finský prezident Sauli Niinistö, který bude ve čtvrtek a v pátek na návštěvě Turecka, píše agentura AFP. Finské agentuře STT řekl nejmenovaný blízký spolupracovník tureckého prezidenta, že Erdogan velmi pravděpodobně ohlásí souhlas s rozšířením NATO o tuto severskou zemi.

Niinistö dnes oznámil, že ve čtvrtek a pátek navštíví Turecko. Podle něj již dříve dala Ankara najevo, že chce sdělit své rozhodnutí při jednání prezidentů.

"(Finský) prezident přijede v pátek do Turecka a setkáme se. Poté naplníme náš slib, " odpověděl dnes Erdogan na otázku, zda pošle příští týden do parlamentu finskou žádost o vstup do NATO. Zahraniční agentury se domnívají, že Erdogan naznačil, že tak učiní. Podle agentury Reuters turečtí zákonodárci pravděpodobně rozhodnou o žádosti ještě před parlamentními volbami v polovině května.

Finsko usiluje o vstup do Severoatlantické aliance společně se sousedním Švédskem. Obě země podaly žádost o vstup do aliance společně po ruské invazi na Ukrajinu. "Pro Finsko je velmi důležité, aby se Švédsko a Finsko staly členy NATO co nejdříve," uvedl dnes Niinistö. Vůči Stockholmu má však Ankara stále vážné výhrady a turecký prezident zatím nedal najevo, že by se chystal zahájit ratifikaci švédské žádosti v tureckém parlamentu.

Se vstupem obou zemí musí vyjádřit souhlas parlamenty všech členských států NATO. Vedle Turecka dosud žádosti neratifikovalo ani Maďarsko.

Turecko blokovalo vstup Švédska a Finska do NATO od loňského jara. Severským zemím Ankara vyčítala málo důrazný postup vůči organizacím, které turecké úřady považují za teroristické. Jednalo se například o Stranu kurdských pracujících (PKK) či kurdské milice YPG. Ankara Švédsku také vyčítá, že umožňuje protesty proti islámu a pálení posvátné knihy korán, což Turecko považuje za šíření nenávisti.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 
Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Více souvisejících

Turecko Finsko NATO Švédsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy