Evropská unie se chystá reagovat na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o zavedení 20% cel na dovoz z EU, které podle CNN označila za „vážnou ránu světové ekonomice“.
Evropská unie patří k největším obchodním partnerům Spojených států. Podle údajů amerického Úřadu pro sčítání lidu byla v loňském roce největším odbytištěm amerického exportu, předstihla dokonce i sousední Kanadu a Mexiko.
„Oznámení prezidenta Trumpa o plošných clech pro celý svět, včetně Evropské unie, je zásadní ranou pro světovou ekonomiku. Tento krok hluboce lituji,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Zároveň dodala, že dopady těchto cel budou patrné „okamžitě“.
Trump ve středu zahájil historickou globální obchodní válku, když oznámil rozsáhlá cla na desítky zemí, včetně Nikaraguy a Kambodže. Tato nová opatření přicházejí nad rámec již dříve zavedených tarifů na dovoz oceli, hliníku a automobilů.
Von der Leyenová varovala, že globální ekonomika bude „masivně trpět“ a že tato nejistota povede k dalšímu nárůstu protekcionismu. „Evropa je připravena reagovat,“ uvedla s tím, že EU dokončuje první balík protiopatření a připravuje se na další kroky, pokud jednání s USA selžou.
Japonsko, které je dlouholetým spojencem Spojených států, vyjádřilo nad rozhodnutím amerického prezidenta „hluboké politování“. Tokio však zatím neoznámilo žádné konkrétní odvetné kroky.
„Opět jsme americké vládě sdělili, že tento krok považujeme za krajně politováníhodný, a důrazně jsme ji požádali o přehodnocení těchto opatření,“ řekl japonský ministr pro kabinetní záležitosti Jošimasa Hajaši.
Japonsko nyní zkoumá, zda 24% cla na jeho export nejsou v rozporu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO) a dohodou o volném obchodu mezi Japonskem a USA z roku 2019.
Podle japonského ministra obchodu Jojiho Muta by Trumpova cla mohla „oslabit schopnost japonských firem investovat v USA a negativně ovlivnit americkou ekonomiku“.
Tokijský akciový index Nikkei 225 ve čtvrtek zaznamenal téměř čtyřprocentní propad, čímž se dostal na osmiměsíční minimum.
Novozélandský premiér Christopher Luxon označil nová cla za „nepříznivá pro globální ekonomiku“.
Nový Zéland patří mezi země, které čelí základní 10% sazbě. „Obchodní válka není dobrá pro globální ekonomiku. Clo ve výši 900 milionů novozélandských dolarů (přibližně 516 milionů amerických dolarů) dopadne na novozélandský export a nakonec zatíží americké spotřebitele vyššími cenami,“ uvedl Luxon.
Ministr zahraničí Winston Peters však situaci hodnotil optimističtěji a prohlásil, že USA zavedly ještě přísnější cla na jiné země. Wellington nicméně odmítl tvrzení Donalda Trumpa, že Nový Zéland uvalil na americké zboží 20% cla. Podle ministra obchodu Todda McClaye je skutečná sazba blíže 17 %.
I Peking podle BBC ostře odsoudil nové americké tarify. Státní média obvinila Trumpovu administrativu z „celního vydírání“.
Deník Global Times, blízký čínské vládě, označil americká cla za nelegitimní nátlak. Čínské ministerstvo obchodu se zavázalo k „rozhodným protiopatřením“.
„Historie ukázala, že zavádění cel neřeší ekonomické problémy Spojených států. Naopak poškozuje americké zájmy a ohrožuje globální hospodářský růst i stabilitu dodavatelských řetězců,“ uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení.
Čínský velvyslanec ve Washingtonu rovněž kritizoval skutečnost, že v seznamu zemí podléhajících novým clům je Tchaj-wan uveden jako samostatná entita.
Tchaj-wanská vláda vyjádřila nespokojenost s 32% clem, které Trumpova administrativa uvalila na tchajwanský export. Premiér Čchou Žung-tchaj oznámil, že jeho kabinet „vážně projedná“ odpověď na tuto situaci a předloží americké vládě formální stížnost.
Trumpovy nové tarify vyvolaly kritiku po celém světě. Kanadský premiér Mark Carney uvedl, že je „nezbytné jednat rozhodně a tvrdě“.
Italská premiérka Giorgia Meloniová varovala, že americká opatření by mohla rozpoutat celosvětovou obchodní válku. Australský premiér Anthony Albanese je označil za „nepřátelský krok“.
Jižní Korea prohlásila, že „globální obchodní válka se stává realitou“. Irský ministr zahraničí Micheál Martin řekl, že pro tato cla „neexistuje žádné ospravedlnění“. Švýcarská ministryně financí Karin Keller-Sutterová uvedla, že vláda „rychle rozhodne o dalším postupu“.
Rozsáhlé celní bariéry, které Trumpova administrativa zavádí, mohou podle ekonomů přispět k dalšímu poklesu mezinárodního obchodu a zpomalit hospodářský růst po celém světě.
Související

Karta se otáčí. Trump svými cly neplánovaně podpořil obchod v Evropě

U cel to nekončí. USA v tichosti podnikají další krok v obchodní válce s Čínou
dovoz a vývoz , clo , EU (Evropská unie) , Donald Trump , Ursula von der Leyenová
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
včera

Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu
včera

Ceny benzinu a nafty klesly nejníže za poslední měsíce. Trend se ale změní
včera

Novinky u pracovního volna. Ministerstvo řeklo, co bude od června jinak
včera

Sejdu se s šéfredaktorem The Atlantic, vymysleli si podvod i aféru SignalGate, prohlásil Trump
včera

OBRAZEM: Lidé se naposledy rozloučili s Jaromírem Štětinou. Na pohřeb dorazili Kalousek, Černochová i Pánek
včera

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz
včera

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU
včera

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?
včera

Je to trochu jinak, než předpokládali. Meteorologové upřesnili bouřkovou výstrahu
včera

Vatikán kvůli masivnímu zájmu mění pravidla za chodu. S papežem se loučí desetitisíce lidí
včera

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?
včera

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem
včera

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde
včera

Políček Trumpovi: Québec se chtěl odtrhnout, kvůli Trumpovi raději zůstane součást Kanady
včera

Klíčovou stanici metra uzavřela voda. Cestující musí přestupovat jinde
včera

Musk v Trumpově vládě končí. Vrací se do značně poškozené Tesly
včera

Zelenskyj po brutálním nočním útoku Ruska ukončil návštěvu Jižní Afriky
včera

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil
včera
Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat
Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.
Zdroj: Jakub Jurek