Tvrdá rána ekonomice. Svět reaguje na Trumpova cla, EU chystá protiúder

Evropská unie se chystá reagovat na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o zavedení 20% cel na dovoz z EU, které podle CNN označila za „vážnou ránu světové ekonomice“.

Evropská unie patří k největším obchodním partnerům Spojených států. Podle údajů amerického Úřadu pro sčítání lidu byla v loňském roce největším odbytištěm amerického exportu, předstihla dokonce i sousední Kanadu a Mexiko.

„Oznámení prezidenta Trumpa o plošných clech pro celý svět, včetně Evropské unie, je zásadní ranou pro světovou ekonomiku. Tento krok hluboce lituji,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Zároveň dodala, že dopady těchto cel budou patrné „okamžitě“.

Trump ve středu zahájil historickou globální obchodní válku, když oznámil rozsáhlá cla na desítky zemí, včetně Nikaraguy a Kambodže. Tato nová opatření přicházejí nad rámec již dříve zavedených tarifů na dovoz oceli, hliníku a automobilů.

Von der Leyenová varovala, že globální ekonomika bude „masivně trpět“ a že tato nejistota povede k dalšímu nárůstu protekcionismu. „Evropa je připravena reagovat,“ uvedla s tím, že EU dokončuje první balík protiopatření a připravuje se na další kroky, pokud jednání s USA selžou.

Japonsko, které je dlouholetým spojencem Spojených států, vyjádřilo nad rozhodnutím amerického prezidenta „hluboké politování“. Tokio však zatím neoznámilo žádné konkrétní odvetné kroky.

„Opět jsme americké vládě sdělili, že tento krok považujeme za krajně politováníhodný, a důrazně jsme ji požádali o přehodnocení těchto opatření,“ řekl japonský ministr pro kabinetní záležitosti Jošimasa Hajaši.

Japonsko nyní zkoumá, zda 24% cla na jeho export nejsou v rozporu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO) a dohodou o volném obchodu mezi Japonskem a USA z roku 2019.

Podle japonského ministra obchodu Jojiho Muta by Trumpova cla mohla „oslabit schopnost japonských firem investovat v USA a negativně ovlivnit americkou ekonomiku“.

Tokijský akciový index Nikkei 225 ve čtvrtek zaznamenal téměř čtyřprocentní propad, čímž se dostal na osmiměsíční minimum.

Novozélandský premiér Christopher Luxon označil nová cla za „nepříznivá pro globální ekonomiku“.

Nový Zéland patří mezi země, které čelí základní 10% sazbě. „Obchodní válka není dobrá pro globální ekonomiku. Clo ve výši 900 milionů novozélandských dolarů (přibližně 516 milionů amerických dolarů) dopadne na novozélandský export a nakonec zatíží americké spotřebitele vyššími cenami,“ uvedl Luxon.

Ministr zahraničí Winston Peters však situaci hodnotil optimističtěji a prohlásil, že USA zavedly ještě přísnější cla na jiné země. Wellington nicméně odmítl tvrzení Donalda Trumpa, že Nový Zéland uvalil na americké zboží 20% cla. Podle ministra obchodu Todda McClaye je skutečná sazba blíže 17 %.

I Peking podle BBC ostře odsoudil nové americké tarify. Státní média obvinila Trumpovu administrativu z „celního vydírání“.

Deník Global Times, blízký čínské vládě, označil americká cla za nelegitimní nátlak. Čínské ministerstvo obchodu se zavázalo k „rozhodným protiopatřením“.

„Historie ukázala, že zavádění cel neřeší ekonomické problémy Spojených států. Naopak poškozuje americké zájmy a ohrožuje globální hospodářský růst i stabilitu dodavatelských řetězců,“ uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení.

Čínský velvyslanec ve Washingtonu rovněž kritizoval skutečnost, že v seznamu zemí podléhajících novým clům je Tchaj-wan uveden jako samostatná entita.

Tchaj-wanská vláda vyjádřila nespokojenost s 32% clem, které Trumpova administrativa uvalila na tchajwanský export. Premiér Čchou Žung-tchaj oznámil, že jeho kabinet „vážně projedná“ odpověď na tuto situaci a předloží americké vládě formální stížnost.

Trumpovy nové tarify vyvolaly kritiku po celém světě. Kanadský premiér Mark Carney uvedl, že je „nezbytné jednat rozhodně a tvrdě“.

Italská premiérka Giorgia Meloniová varovala, že americká opatření by mohla rozpoutat celosvětovou obchodní válku. Australský premiér Anthony Albanese je označil za „nepřátelský krok“.

Jižní Korea prohlásila, že „globální obchodní válka se stává realitou“. Irský ministr zahraničí Micheál Martin řekl, že pro tato cla „neexistuje žádné ospravedlnění“. Švýcarská ministryně financí Karin Keller-Sutterová uvedla, že vláda „rychle rozhodne o dalším postupu“.

Rozsáhlé celní bariéry, které Trumpova administrativa zavádí, mohou podle ekonomů přispět k dalšímu poklesu mezinárodního obchodu a zpomalit hospodářský růst po celém světě. 

Související

Více souvisejících

dovoz a vývoz clo EU (Evropská unie) Donald Trump Ursula von der Leyenová

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během svého vystoupení na mezinárodním summitu o energetické bezpečnosti v Londýně varovala před nebezpečím zneužívání energetických zdrojů ze strany Ruska. Připomněla, že Moskva již v minulosti opakovaně použila dodávky energie jako zbraň a forma vydírání, a že Evropa si dlouho neuvědomovala cenu, kterou za tuto závislost platí.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?

Evropa se musí co nejrychleji připravit na realitu strategické samoty. Iluze, že v případě ohrožení východního křídla NATO automaticky přispěchá americká síla, se rozpadá pod tlakem trumpovského izolacionismu. Washington dnes sleduje jediný cíl, kterým je domácí triumf, bez ohledu na to, kdo za něj zaplatí. Nejnovějším terčem této politiky je Ukrajina – konflikt, v němž Bílý dům dobrovolně předává iniciativu Moskvě.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?

Více než tisíc let jsou šachy symbolem strategie a války. V současnosti však tento ikonický sport získává novou roli – stává se nástrojem ruské geopolitiky a propagandy, řízené přímo z Kremlu. Vladimir Putin proměnil tuto starodávnou hru v moderní nástroj své hybridní války proti Ukrajině a Západu, píše server Politico.

včera

Ilustrační foto

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých posledních vystoupeních znovu zdůraznil, že navzdory destruktivnímu postupu Ruska je to právě Ukrajina, kdo přijal výzvu prezidenta Donalda Trumpa k bezpodmínečnému příměří. Zelenskyj upozornil, že Kyjev udělal maximum pro to, aby jednání s USA pokročila – včetně podpisu memoranda o nerostných surovinách, přičemž byly odstraněny prvky, které by odporovaly ukrajinské ústavě.

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Globální vědecký projekt, jehož cílem bylo detailně zhodnotit bezpečnost vakcín proti covidu-19 u stovek milionů lidí, byl náhle ukončen pouhých 13 měsíců před plánovaným závěrem. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v rozpočtu amerických vládních institucí, které v posledních týdnech provádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server The Guardian.

včera

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy