Ukrajincům se krátí čas na zásadní průlom. Optimistický scénář ale existuje

Ukrajinské úsilí při protiofenzívě proti ruskému agresorovi stále nepřineslo vytoužený průlom nepřátelských obranných linií. Zaminováno je navíc území o rozloze dvakrát větší než Česká republika. Válka ještě nějakou dobu potrvá, Ukrajinci ale mají čas na klíčový průlom maximálně do podzimních dešťů. 

Ukrajinci v průběhu protiofenzívy zabředli do bojů proti připravené ruské obraně. Stojí za tím fakt, že Rusové měli čas se na ukrajinské úsilí o jejich vytlačení připravit. „Věděli, že na jižní frontě se Ukrajinci pokusí o průlom,“ vysvětlil pro EuroZprávy.cz vojenský expert Tomáš Řepa. 

„Proto vidíme krvavou přetahovanou,“ pokračuje. Ukrajinské protiofenzívě navíc chybí dynamika v Charkovské oblasti, a to už od podzimu minulého roku, říká expert. „Ukrajinci zde zaútočili na ruské jednotky na frontě, kde to ruské velení nečekalo a mělo tam jen slabé, a navíc předchozími boji otřesené jednotky.“

Vojenský expert z brněnské Univerzity obrany rovněž připomněl, že ruská obrana je vyztužena rozsáhlými pásy minových polí, pevnůstek a „dělostřelectvo je rozmístěno tak, aby pomáhalo tlak ustát“. „Ani po dvou měsících ještě není jisté, jak to dopadne, přesto je jasné, že nekonečno času Ukrajinci nemají a mít nebudou,“ poznamenal. 

Čas na průlom fronty mají zhruba do podzimních dešťů, které „opět na čas znehybní možnost využití techniky na bojišti,“ zdůraznil Řepa. Podle něj má i teď jen omezené možnosti uplatnění, oběma stranám navíc chybí vzdušná nadvláda. „Ta by ničení pozic nepřítele významně urychlila,“ vysvětlil.

„Ukrajinci se to snaží dohánět využitím přesných raket ze Západu, ale na tak široké frontě to má jen omezené účinky,“ upřesnil expert. 

Doporučené články

Jedním z nejvýznamnějších problémů ukrajinské protiofenzívy je nutnost protlačit se přes minová pole položená nepřítelem. „Univerzální recept na to (průchod přes minové pole) neexistuje. Vždy se musí reagovat na místní podmínky,“ přiblížil vojenský expert s tím, že v horských oblastech se zpravidla zaminovávají pouze komunikace v průsmycích, jih Ukrajiny „je ale rovinatý a velmi přehledný“. 

„Bohužel pro Ukrajince i celý svět, protože se jedná o oblast velmi úrodnou, tak odstraňování min potrvá dlouho, minimálně dlouhé roky,“ poznamenal ke škodám, které ruská obranná taktika způsobuje. Bez ohledu na výsledek války tak bude „návrat do normálních kolejí a k využívání hospodářského potenciálu velmi obtížný,“ připustil Řepa. 

Vyčíslil, že dle odhadů je zaminován zhruba dvojnásobek rozlohy území České republiky, a to nejen na jižní frontě. Ukrajinci se tak nyní snaží rozvinout různé způsoby, jak minová pole překonat, pokud možno, co nejrychleji a „je možné, že tato válka, podobně jako mnoho jiných konfliktů předtím, urychlí i vývoj prostředků k rychlejšímu čištění minových polí.“ Expert ale zdůraznil, že jejich nástup nějakou dobu potrvá. 

Rusové rovněž využívají technologie a prostředky pro minování na dálku, které „umožňují nenadálé povrchové zaminování“, což je pro ukrajinské síly další smrtelně nebezpečný problém. „Přeloženo do lidské řeči: i vyčištěný úsek může být znovu zaminován,“ podotkl vojenský expert. V tuto chvíli ale Ukrajinci využívají především odminovací roboty a ruční práci malých týmů s minovými hledačkami. 

Nic z toho ale neznamená, že Rusové mohou vést válku do nekonečna. „Je možné, že se Ukrajincům povede rozložit ruskou logistiku natolik, že v určitých částech fronty dojde k selhání obrany jednoduše proto, že se ruští vojáci nedočkají včas dostatku munice, proviantu a posil. Ale to by byl velmi optimistický scénář,“ zdůraznil Řepa. 

Ukrajinské síly však podle něj neriskují velké lidské ztráty, vysílají spíše malé týmy. „Kdybych měl použít jako vojenský historik nějaký příměr, trochu to připomíná německou jarní ofenzívu roku 1918, kdy se Němci z rozhodnutí generálů Hindenburga a Ludendorffa pokusili prolomit patovou situaci na západní frontě – zákopovou válku,“ nastínil.

„Málem se jim to povedlo, nebýt přijíždějících amerických posil na evropské bojiště,“ dodal. Každá historická paralela ale poněkud kulhá na obě nohy, jak poznamenal. „I tehdy se však císařské Německo rozhodlo neriskovat už tak velké ztráty nasazených vojáků a poslali na bojiště menší týmy. To vidíme i nyní,“ uvedl brněnský expert.

„Jinak je tam pochopitelně celá řada odlišností,“ podotkl s tím, že se Ukrajinci „budou nakonec muset sami rozmyslet, co změnit, jaké další varianty se nabízejí, pokud ne vše půjde podle jejich přestav.“ 

Řepa to ve zkratce označil za pravidla války. „Situace se neustále mění a vyvíjí, ideální scénáře neexistují,“ zhodnotil. „Pro Rusko přitom zase platí, že udělalo už příliš mnoho chyb,“ připomněl. „I ty se budou dále projevovat. Ukrajina nepadla po třech dnech, nepadla ani za více než pět set dní, cena za agresi se nakonec může stát natolik neúnosnou, že to může ruskou společnost rozložit. Další vývoj ukáže, jakému scénáři jsme blíže,“ uzavřel expert.

Související

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Tomáš Řepa Armáda Ukrajina Ruská armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

Požár v Adamově: Hasiči zachraňovali obyvatele z plamenů, škoda jde do milionů

Jihomoravští hasiči ještě v sobotu řešili následky pátečního požáru bytu v Adamově. Nouzové ubytování nakonec potřebovalo od obce zajistit šest osob. Hasiči zachránili během zásahu celkem sedm lidí, čtyři z nich vyžadovali ošetření. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy