Spojené státy a Spojené království provedly dnes útok na několik pozic jemenských povstalců, včetně lokalit poblíž letiště v jemenské metropoli Saná, uvedlo britské ministerstvo obrany. Pentagon sdělil, že cílem byly podzemní sklady, munice a další vojenské pozice. Tento akce je dalším v řadě odvetných úderů, kterými Spojené státy a Británie reagují na útoky šíitských rebelů podporovaných Íránem na námořní dopravu v Rudém moři.
Podle společného prohlášení podpořily vojenskou akci Spojené státy a Británie Austrálie, Bahrajn, Kanada a Nizozemsko. Agentura Reuters cituje prohlášení, které uvádí: "Cílem těchto precizních úderů je narušit a oslabit schopnosti Husíů ohrožovat globální obchod a životy nevinných námořníků."
Američtí a britští představitelé, hovořící pod podmínkou anonymity informovali, že síly obou zemí zničily sklady munice a odpalovací zařízení. K tomu použily střely s plochou dráhou letu Tomahawk odpalované z válečných lodí a ponorek, stejně jako stíhačky. Útoky zasáhly cíle v jemenské metropoli Saná a několika dalších provinciích, uvedla agentura Reuters s odvoláním na povstalecká média.
Británie a Spojené státy naposledy společně zaútočily na pozice rebelů před deseti dny, kdy zasáhly více než 60 cílů na 28 místech. Šlo o první vojenskou reakci Spojených států na útoky povstaleckých Husíů v Rudém moři, které zaměřovaly na obchodní lodě.
Povstalci, kteří ovládají významnou část Jemenu, včetně hlavního města Saná, začali útočit na komerční plavidla v oblasti od listopadu. Tvrdí, že tyto útoky jsou odpovědí na válku Izraele v Pásmu Gazy a na podporu některých zemí izraelské vládě.
Husíové, Hútíové neboli Ansár Allah v Jemenu se v posledních dnech dostali do popředí zájmu celého světa kvůli svým útokům v Rudém moři. Jedná se o šíitské muslimy, kteří tvoří politicko-náboženskou skupinu a v Jemenu zaujímají dominantní roli. Název "Husíové" je odvozen od jména zakladatele hnutí, Husajna Badr al-Dína al-Hútího.
Husíové zahájili svou činnost v 90. letech 20. století a jejich původní cíle byly zaměřeny na zlepšení postavení šíitské komunity v Jemenu a odpor vůči domněle protištíitským politickým opatřením.
Postupně však jejich agenda nabývala radikálních prvků, včetně odporu proti zahraničním intervencím a vlivu západních zemí, zejména Spojených států a Saúdské Arábie.
Husíové hráli klíčovou roli v arabském jaru v Jemenu, což vedlo k pádu jemenského prezidenta Alího Abdalláha Sáliha v roce 2012.
Po politickém chaotickém období v Jemenu převzali Husíové kontrolu nad hlavním městem Sanou a některými dalšími oblastmi v zemi v roce 2014.
Konflikt v Jemenu však eskaloval do plně rozvinuté války, když se mezinárodní koalice vedená Saúdskou Arábií rozhodla zasáhnout v roce 2015 ve snaze obnovit legitimitu jemenské vlády.
Od té doby Jemen zažívá humanitární krizi, přičemž Husíové stále kontrolují části země, a to navzdory snahám o diplomatické řešení konfliktu.
Humanitární situace v Jemenu se mezi tím stala jednou z nejhorších na světě. Občanské obyvatelstvo trpí nedostatkem potravin, léků a základních životních potřeb. Dochází k masivnímu vysídlení a mnoho lidí čelí hrozbám nemocí a podvýživy.
Mezinárodní organizace a humanitární agentury se snaží poskytnout pomoc postiženým, ale situace je komplikovaná kvůli bojům, blokádám a dalším bezpečnostním rizikům. Navzdory diplomatickým snahám o dosažení mírové dohody zůstává situace v Jemenu velmi obtížná.
Související
Musk označil konstruktéry F-35 za idioty. Pak bez servítek řekl, co si o stíhačkách myslí
Bojové AH-64E Apache zamíří do Polska. Severní soused zbrojí nákupem 96 kusu od Boeingu
Americká armáda (U.S. AIR FORCE) , Armáda U.K. , Husíové
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
před 1 hodinou
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
před 1 hodinou
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
před 2 hodinami
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
před 2 hodinami
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno před 3 hodinami
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
před 4 hodinami
V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů
před 5 hodinami
Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů
před 6 hodinami
Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
před 7 hodinami
Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině
před 8 hodinami
Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí
před 9 hodinami
Počasí v roce 2025 nebude tak extrémní, jako letos. Do historie se přesto zapíše, tvrdí meteorologové
před 10 hodinami
Tragédie v Gaze: Třídenní holčička zemřela na podchlazení, další lidé umírají při náletech
před 11 hodinami
Ruské zlo Ukrajinu nezlomí ani nepokřiví Vánoce, vzkázal Zelenskyj
před 12 hodinami
Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou
včera
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
včera
Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku
včera
Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu
Aktualizováno včera
V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě
včera
Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou
Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.
Zdroj: Lucie Podzimková