Spojené státy a Spojené království provedly dnes útok na několik pozic jemenských povstalců, včetně lokalit poblíž letiště v jemenské metropoli Saná, uvedlo britské ministerstvo obrany. Pentagon sdělil, že cílem byly podzemní sklady, munice a další vojenské pozice. Tento akce je dalším v řadě odvetných úderů, kterými Spojené státy a Británie reagují na útoky šíitských rebelů podporovaných Íránem na námořní dopravu v Rudém moři.
Podle společného prohlášení podpořily vojenskou akci Spojené státy a Británie Austrálie, Bahrajn, Kanada a Nizozemsko. Agentura Reuters cituje prohlášení, které uvádí: "Cílem těchto precizních úderů je narušit a oslabit schopnosti Husíů ohrožovat globální obchod a životy nevinných námořníků."
Američtí a britští představitelé, hovořící pod podmínkou anonymity informovali, že síly obou zemí zničily sklady munice a odpalovací zařízení. K tomu použily střely s plochou dráhou letu Tomahawk odpalované z válečných lodí a ponorek, stejně jako stíhačky. Útoky zasáhly cíle v jemenské metropoli Saná a několika dalších provinciích, uvedla agentura Reuters s odvoláním na povstalecká média.
Británie a Spojené státy naposledy společně zaútočily na pozice rebelů před deseti dny, kdy zasáhly více než 60 cílů na 28 místech. Šlo o první vojenskou reakci Spojených států na útoky povstaleckých Husíů v Rudém moři, které zaměřovaly na obchodní lodě.
Povstalci, kteří ovládají významnou část Jemenu, včetně hlavního města Saná, začali útočit na komerční plavidla v oblasti od listopadu. Tvrdí, že tyto útoky jsou odpovědí na válku Izraele v Pásmu Gazy a na podporu některých zemí izraelské vládě.
Husíové, Hútíové neboli Ansár Allah v Jemenu se v posledních dnech dostali do popředí zájmu celého světa kvůli svým útokům v Rudém moři. Jedná se o šíitské muslimy, kteří tvoří politicko-náboženskou skupinu a v Jemenu zaujímají dominantní roli. Název "Husíové" je odvozen od jména zakladatele hnutí, Husajna Badr al-Dína al-Hútího.
Husíové zahájili svou činnost v 90. letech 20. století a jejich původní cíle byly zaměřeny na zlepšení postavení šíitské komunity v Jemenu a odpor vůči domněle protištíitským politickým opatřením.
Postupně však jejich agenda nabývala radikálních prvků, včetně odporu proti zahraničním intervencím a vlivu západních zemí, zejména Spojených států a Saúdské Arábie.
Husíové hráli klíčovou roli v arabském jaru v Jemenu, což vedlo k pádu jemenského prezidenta Alího Abdalláha Sáliha v roce 2012.
Po politickém chaotickém období v Jemenu převzali Husíové kontrolu nad hlavním městem Sanou a některými dalšími oblastmi v zemi v roce 2014.
Konflikt v Jemenu však eskaloval do plně rozvinuté války, když se mezinárodní koalice vedená Saúdskou Arábií rozhodla zasáhnout v roce 2015 ve snaze obnovit legitimitu jemenské vlády.
Od té doby Jemen zažívá humanitární krizi, přičemž Husíové stále kontrolují části země, a to navzdory snahám o diplomatické řešení konfliktu.
Humanitární situace v Jemenu se mezi tím stala jednou z nejhorších na světě. Občanské obyvatelstvo trpí nedostatkem potravin, léků a základních životních potřeb. Dochází k masivnímu vysídlení a mnoho lidí čelí hrozbám nemocí a podvýživy.
Mezinárodní organizace a humanitární agentury se snaží poskytnout pomoc postiženým, ale situace je komplikovaná kvůli bojům, blokádám a dalším bezpečnostním rizikům. Navzdory diplomatickým snahám o dosažení mírové dohody zůstává situace v Jemenu velmi obtížná.
Související
Musk označil konstruktéry F-35 za idioty. Pak bez servítek řekl, co si o stíhačkách myslí
Bojové AH-64E Apache zamíří do Polska. Severní soused zbrojí nákupem 96 kusu od Boeingu
Americká armáda (U.S. AIR FORCE) , Armáda U.K. , Husíové
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Důchodové reformě už stojí v cestě jen prezident. Senát ji schválil
před 1 hodinou
Nikomu to neříkejte. Server zjistil, jak Rusko oznámilo USA odpálení rakety Orešnik
před 1 hodinou
Ruská ekonomika nezkolabuje. Relativní zaostávání není důvod pro pád režimu, upozorňuje ekonom
před 2 hodinami
Barnierova vláda se rozpadla. Politická krize ve Francii může zasáhnout celou EU
před 2 hodinami
Důchodová kalkulačka do ledna 2025. Valorizace brzy změní výši penzí
před 2 hodinami
Ruská spojka v NATO? Aliance s napětím sleduje volby v Rumunsku
před 3 hodinami
Útok na ZČU se nepotvrdil, případ pokračuje. Hledá se šiřitel poplašné zprávy
Aktualizováno před 3 hodinami
Historický rekord: Bitcoin překonal hranici 100 000 dolarů
před 3 hodinami
Policie vyšetřuje Sok-jola za pokus o vzpouru. Může mu hrozit až poprava
před 5 hodinami
Počasí bude vyžadovat výstrahu. Bude rozmanité, avizují meteorologové
Aktualizováno včera
Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil
včera
Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval
včera
Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy
včera
Svatá Barbora a tradice adventního času
včera
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
včera
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
včera
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
včera
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
včera
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
včera
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.
Zdroj: Libor Novák