Spojené státy a Spojené království provedly dnes útok na několik pozic jemenských povstalců, včetně lokalit poblíž letiště v jemenské metropoli Saná, uvedlo britské ministerstvo obrany. Pentagon sdělil, že cílem byly podzemní sklady, munice a další vojenské pozice. Tento akce je dalším v řadě odvetných úderů, kterými Spojené státy a Británie reagují na útoky šíitských rebelů podporovaných Íránem na námořní dopravu v Rudém moři.
Podle společného prohlášení podpořily vojenskou akci Spojené státy a Británie Austrálie, Bahrajn, Kanada a Nizozemsko. Agentura Reuters cituje prohlášení, které uvádí: "Cílem těchto precizních úderů je narušit a oslabit schopnosti Husíů ohrožovat globální obchod a životy nevinných námořníků."
Američtí a britští představitelé, hovořící pod podmínkou anonymity informovali, že síly obou zemí zničily sklady munice a odpalovací zařízení. K tomu použily střely s plochou dráhou letu Tomahawk odpalované z válečných lodí a ponorek, stejně jako stíhačky. Útoky zasáhly cíle v jemenské metropoli Saná a několika dalších provinciích, uvedla agentura Reuters s odvoláním na povstalecká média.
Británie a Spojené státy naposledy společně zaútočily na pozice rebelů před deseti dny, kdy zasáhly více než 60 cílů na 28 místech. Šlo o první vojenskou reakci Spojených států na útoky povstaleckých Husíů v Rudém moři, které zaměřovaly na obchodní lodě.
Povstalci, kteří ovládají významnou část Jemenu, včetně hlavního města Saná, začali útočit na komerční plavidla v oblasti od listopadu. Tvrdí, že tyto útoky jsou odpovědí na válku Izraele v Pásmu Gazy a na podporu některých zemí izraelské vládě.
Husíové, Hútíové neboli Ansár Allah v Jemenu se v posledních dnech dostali do popředí zájmu celého světa kvůli svým útokům v Rudém moři. Jedná se o šíitské muslimy, kteří tvoří politicko-náboženskou skupinu a v Jemenu zaujímají dominantní roli. Název "Husíové" je odvozen od jména zakladatele hnutí, Husajna Badr al-Dína al-Hútího.
Husíové zahájili svou činnost v 90. letech 20. století a jejich původní cíle byly zaměřeny na zlepšení postavení šíitské komunity v Jemenu a odpor vůči domněle protištíitským politickým opatřením.
Postupně však jejich agenda nabývala radikálních prvků, včetně odporu proti zahraničním intervencím a vlivu západních zemí, zejména Spojených států a Saúdské Arábie.
Husíové hráli klíčovou roli v arabském jaru v Jemenu, což vedlo k pádu jemenského prezidenta Alího Abdalláha Sáliha v roce 2012.
Po politickém chaotickém období v Jemenu převzali Husíové kontrolu nad hlavním městem Sanou a některými dalšími oblastmi v zemi v roce 2014.
Konflikt v Jemenu však eskaloval do plně rozvinuté války, když se mezinárodní koalice vedená Saúdskou Arábií rozhodla zasáhnout v roce 2015 ve snaze obnovit legitimitu jemenské vlády.
Od té doby Jemen zažívá humanitární krizi, přičemž Husíové stále kontrolují části země, a to navzdory snahám o diplomatické řešení konfliktu.
Humanitární situace v Jemenu se mezi tím stala jednou z nejhorších na světě. Občanské obyvatelstvo trpí nedostatkem potravin, léků a základních životních potřeb. Dochází k masivnímu vysídlení a mnoho lidí čelí hrozbám nemocí a podvýživy.
Mezinárodní organizace a humanitární agentury se snaží poskytnout pomoc postiženým, ale situace je komplikovaná kvůli bojům, blokádám a dalším bezpečnostním rizikům. Navzdory diplomatickým snahám o dosažení mírové dohody zůstává situace v Jemenu velmi obtížná.
Související

Další americký útok v Jemenu. Místní úřady hlásí desítky obětí

Musk označil konstruktéry F-35 za idioty. Pak bez servítek řekl, co si o stíhačkách myslí
Americká armáda (U.S. AIR FORCE) , Armáda U.K. , Husíové
Aktuálně se děje
před 19 minutami

Souček končí v čele České televize, rada ho odvolala
před 20 minutami

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii
před 1 hodinou

Před šesti měsíci se jeho vláda zhroutila, po dnešku zůstává Scholz německým kancléřem
před 1 hodinou

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby
před 2 hodinami

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi
před 3 hodinami

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude
před 4 hodinami

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál
před 4 hodinami

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou
před 6 hodinami

Výhled počasí do konce května. Na předčasný start léta to nevypadá
včera

IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
včera

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce
včera

Teplejší počasí si dává delší pauzu. Česko se musí připravit na něco jiného
včera

Fico odráží rok po atentátu spekulace ohledně zdraví. S pomocí fotky
včera

Policie řeší pokus o vraždu v Klatovech. Šlo o osobní spory mezi cizinci
včera

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále
včera

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace
včera

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé
včera

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici
včera

Kdy budeme znát nového papeže? Kardinálové už začali jednat, konkláve zasedne za pár dní
včera
OBRAZEM: Zelenskyj v Praze jednal s Fialou: Česko posílí výcvik ukrajinských pilotů i dodávky munice
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje ve své oficiální návštěvě České republiky. V pondělí krátce před polednem ho na Úřadu vlády přijal premiér Petr Fiala (ODS). Oba státníci během dvouhodinového jednání diskutovali o pokračující ruské agresi na Ukrajině, české muniční iniciativě, výcviku ukrajinských vojáků i zapojení českých firem do poválečné obnovy země.
Zdroj: Libor Novák