V Řecku po tragické vlakové nehodě opět demonstrují lidé za bezpečnou dopravu

Život v Řecku dnes ochromily protesty řady odborových svazů, které se tak připojily k týdenní stávce zaměstnanců železnic, jež vypukla po srážce vlaků s 57 oběťmi z 28. února. Lidé vyšli do ulic v řadě měst, včetně Atén či Soluně, podle agentury AFP po celé zemi demonstruje na 50.000 lidí. 

K manifestacím za bezpečnou dopravu se přidaly i demonstrace za rovné příležitosti žen v den jejich mezinárodního svátku. Nový ministr dopravy Jorgos Gerapetritis také oznámil opatření ke zlepšení bezpečnosti dopravy na železnici, včetně okamžitých nouzových, aby mohl být co nejdříve obnoven provoz na železnici.

Ochromen byl od rána například provoz MHD v Aténách, kde byly uzavřeny i některé stanice metra. Některé spoje se ale rozjely před polednem proto, aby se lidé mohli dostat na demonstrace. V celé zemi nejezdí vlaky, jejich provoz se zastavil po srážce z minulého týdne. Zaměstnanci železnic od té doby stávkují. Dnes vyhlásil čtyřiadvacetihodinovou stávku i odborový svaz státních zaměstnanců ADEDY.

Ministr dopravy Gerapetritis, který se úřadu ujal minulý týden po odstoupení svého předchůdce kvůli tragické srážce vlaků, se dnes znovu omluvil pozůstalým i všem Řekům za to, že vláda nedokázala nehodě předejít. Zdůraznil, že pokud by země měla fungující systém řízení a varování na železnici, tak by se nehoda nestala.

Vlaky se na téže koleji ocitly kvůli chybě strojvedoucího, který zodpovědnost přiznal a je ve vazbě. Mnozí, včetně železničních odborů, ale kritizovali vládu za úsporná opatření a liknavost, které vedly ke špatnému zabezpečení vlakové dopravy.

Gerapetritis dnes novinářům řekl, že vláda urychlí realizaci smlouvy na automatické řízení a signalizaci železniční sítě. Dodal, že premiér Kyriakos Mitsotakis kvůli tomu kontaktoval šéfa francouzské firmy Alstom. Tento kontrakt byl podepsán už v roce 2014, podle deníku Kathimerini se ale jeho realizace zastavila kvůli odhalení chyb v dodávkách v roce 2017 za předchozí vlády. Ministr dopravy dnes řekl, že v roce 2019 se nová vláda, tedy už premiéra Mitsotakise snažila od smlouvy odstoupit, ale nakonec v roce 2021 podepsala ke smlouvě dodatek.

Ministr také uvedl, že vláda zavede okamžitá nouzová bezpečnostní opatření jako například přidělení dvou přednostů na každou vlakovou stanici, což ale kvůli nedostatku lidí bude zřejmě znamenat omezení spojů a možná i dočasné zavření některých stanic, tedy méně zastávek vlaků.

"Chceme obnovit železniční dopravu co možná nejdříve, doufám, že do konce měsíce," řekl ministr dopravy podle deníku Kathimerini.

Pomoc s urychlením modernizace řecké železniční sítě nabídla i Evropské komise, dnes mají podle agentury AMNA v Aténách jednat zástupci Evropské železniční agentury.

Související

Více souvisejících

Řecko doprava

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 48 minutami

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

před 7 hodinami

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

před 9 hodinami

Donald Trump

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

před 9 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Půl milionu lidí na pokraji smrti: Každý pátý obyvatel Pásma Gazy čelí hladomoru, varuje zpráva OSN

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje. Podle nejnovější zprávy pod záštitou OSN čelí každý pátý obyvatel Gazy akutnímu hladovění, přičemž celý region směřuje k plnohodnotnému hladomoru. Tato varování přicházejí téměř tři měsíce po izraelském zablokování přístupu k humanitární pomoci, která je pro přežití více než dvou milionů Palestinců naprosto klíčová.

před 10 hodinami

V Pásmu Gazy může zemřít hlady do 48 hodin 14 tisíc dětí

Situace v Gaze se dramaticky zhoršuje a humanitární pracovníci varují, že bez okamžité pomoci může dojít ke katastrofě nevídaných rozměrů. Podle Toma Fletchera, britského diplomata a hlavního koordinátora humanitární pomoci OSN, může během příštích 48 hodin zemřít až 14 000 novorozenců, pokud se k nim nedostane potřebná výživa.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy