Varšava nakonec pošle na hranice 2000 vojáků. Na polské armádní plány reaguje Šojgu

Polsko nakonec pošle na svou hranici s Běloruskem rovnou 2000 vojáků, uvedl ve středu náměstek polského ministra vnitra Maciej Wonsik. Na polské armádní plány ale reaguje i Rusko, které se chystá posílit jednotky na západní hranici. 

"Posílení nebude činit 1000, ale 2000 vojáků," sdělil dnes Wonsik. Už v úterý o poskytnutí posil informovala TVP. Ministr obrany Mariusz Blaszczak reagoval na žádost pohraniční stráže, která původně žádala o dalších tisíc vojáků kvůli rostoucímu počtu pokusů o nelegální překročení hranice. 

"Kvůli dynamické situaci na polsko-běloruské hranici nařídilo ministerstvo obrany, že žádost bude implementována a další vojáci budou přiděleni k ochraně polsko-běloruské hranice," sdělil včera resort obrany. 

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes spolupracovníkům řekl, že Moskva posílí jednotky na západní hranici. Mimo jiné to vysvětloval tím, že Varšava oznámila plány na zesílení armády, napsal deník Guardian. Šojgu zároveň očekává, že NATO nasadí své síly ve Finsku, které se nedávno připojilo k alianci. 

TVP připomněla, že Polsko nechalo vybudovat na hranici plot s elektrickou ochranou. V poslední době se u hranice objevili bojovníci Wagnerovy skupiny. Premiér Mateusz Morawiecki vývoj komentoval slovy, že jde o snahu destabilizovat situaci na východním křídle NATO. 

Žoldnéři se do Běloruska přesunuli po ozbrojené vzpouře v Rusku z 23. června. Obsadili během ní veškerá klíčová místa v Rostově na Donu a následně se vydali směrem na Moskvu, kam ale nedojeli. Prigožin totiž téhož dne večer oznámil, že po domluvě s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem svým jednotkám nařídil, aby zastavily postup na hlavní město a vrátily se na své základny, což se také stalo. Podle uzavřené dohody se následně přesunul do sousední země. 

Související

Polská armáda, ilustrační fotografie

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude

V době, kdy Evropa čelí jedné geopolitické facce za druhou, je největším otřesem poznání, že se již nemůže spolehnout na bezpečnostní záruky Spojených států. Ačkoliv byla nevole Donalda Trumpa vůči Evropě dlouho známá, málokdo si dokázal představit situaci, v níž americký prezident veřejně poníží hlavu státu spojenecké země v Oválné pracovně, přeruší sdílení zpravodajských informací uprostřed války a bez konzultace s evropskými partnery vyjedná mírovou dohodu s Ruskem.

Více souvisejících

armáda Polsko Polsko Sergej Šojgu (ruský ministr obrany) Ruská armáda Bělorusko

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 6 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

před 6 hodinami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák

Česká hokejová reprezentace už odletěla do Dánska, kde bude od pátku 9. května hrát základní skupinu B. V ní se postupně utká se Švýcarskem, Norskem, Dánskem, Maďarskem, Kazachstánem, Německem a USA. První zápas hraje hned v první hrací den od 16:20, proto už v úterý byl vidět celý tým na ruzyňském letišti, z jehož terminálu 3 odletěli hráči stejným letadlem jako švýcarský tým, který se poslední víkend v Brně zúčastnil Českých hokejových her.

před 7 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí

Ozbrojený konflikt mezi Indií a Pákistánem v oblasti Kašmíru nadále eskaluje. Obě strany hlásí ztráty a pokračují v ozbrojených akcích i výměně palby přes demarkační linii. Pákistánská strana ohlásila sestřelení několika indických stíhaček francouzské výroby. Úřady na obou stranách vyzývají obyvatele z ohrožených oblastí k evakuaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Indické rakety dopadly v Pákistánu

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky

Napětí mezi Indií a Pákistánem dramaticky eskalovalo poté, co indické ozbrojené síly v rámci operace „Sindoor“ zaútočily raketami na devět cílů na území Pákistánu a Pákistánem spravovaného Kašmíru. Útok potvrdilo jak indické ministerstvo obrany, tak pákistánská armáda, která incident označila za „zbabělý a hanebný čin“ a přislíbila odvetu ve „vhodný čas a na místě podle vlastního výběru“, uvedl server BBC.

včera

včera

Nejhlasitějším výkřikem je ticho. Děti v Pásmu Gazy ani nemají sílu plakat, hlady trpí i těhotné

Uprostřed války bývá nejhlasitějším výkřikem ticho – tak popisuje situaci v nemocnici Násira reportér BBC Fergal Keane. Pětiměsíční Siwar Ashourová, vyhublá a slabá, nedokáže ani pořádně plakat. V důsledku izraelské blokády, která trvá už tři měsíce, není k dispozici speciální kojenecké mléko, které nutně potřebuje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy