Ve hře o post šéfa unijní diplomacie jsou známá jména, včetně estonské železné lady

Volby do Evropského parlamentu neznamenají jen obměnu poslanců. Změny se zřejmě dotknou i vedení evropských institucí, pokud se současným lídrům nepodaří posty obhájit. Jedním z nich je také pozice Vysokého představitele pro Společnou zahraniční a bezpečnostní politiku EU.

Současným šéfem unijní diplomacie je od prosince 2019 španělský socialistický politik Josep Borell. Jeho pozice je v Evropské unii klíčová, předsedá pravidelným schůzkám ministrů zahraničí a obrany, rovněž zastupuje EU na ministerských schůzkách nejsilnějších ekonomik světa G7 a G20.

Podle serveru Politico je ale funkce Vysokého představitele poměrně slabší než například pozice předsedy Evropské komise, o jehož obhajobu bude usilovat německá politička Ursula von der Leyenová. „Evropská služba pro vnější činnost potřebuje více peněz, lepší lidi a lepšího Vysokého představitele,“ uvedl nejmenovaný diplomat EU. [Evropská služba pro vnější činnost (EEAS) je diplomatický sbor EU – pozn. red.]

Na Borellovu pozici si dělá „zálusk“ několik známých politiků, jak uvádí Politico. Někteří z nich mohou očekávat velice vysokou míru podpory v Evropské radě, která šéfa unijní diplomacie volí prostřednictvím kvalifikované většiny.

Kvalifikovaná většina se často používá v rámci rozhodovacího procesu Rady EU, kde se podle Lisabonské smlouvy kvalifikovaná většina definuje jako nejméně 55 % členských států, které představují alespoň 65 % obyvatelstva EU. Slouží k dosažení rovnováhy mezi efektivitou rozhodování a potřebou dosáhnout konsenzu mezi větším počtem zainteresovaných stran.

Jednou z nejsilnějších osobností, které jsou reálnou volbou pro tuto pozici, je estonská premiérka Kaja Kallasová, občas označována jako „estonská železná lady“ pro svůj neúprosný postoj vůči ruské agresi proti Ukrajině.

Jako velice reálného nástupce Borella ji vnímá například francouzský prezident Emmanuel Macron. „Je jasně vnímána jako silná osobnost skupiny Renew. Je to silný hlas, který má vliv i mimo svou zemi,“ prohlásil jeden z poradců frakce Renew Europe.

„Chápu, že je logické pověřit vrcholnou funkcí Východoevropana, ale potřebujeme někoho, kdo mluví také o Africe nebo Jižní Americe, nejen o Rusku,“ dodal jiný diplomat z jižní Evropy, cituje ho Politico.

Velkou přízeň si napříč lídry evropských zemí, kteří v Evropské radě rozhodují, vybudoval belgický premiér Alexander De Croo. Během belgického předsednictví zvýšil svůj mezinárodní profil a navštívil čínského vůdce Si Ťin-pchinga a amerického prezidenta Joea Bidena.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Kaja Kallasová (Estonsko)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Monika Brausenbauch Meislová

Britové jsou opravdu unavení, říká Brusenbauch Meislová pro EZ. Nejspíše si zvolí Labouristy

V Británii dnes odstartovaly parlamentní volby v nichž se patrně rozhodnou mezi dvěma tradičními stranami – Konzervativní a Labouristickou. „De facto všechny průzkumy předpovídají Labouristické straně drtivé vítězství. Její náskok konzistentně činí zhruba 20 %, což je opravdu masivní náskok,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Letní počasí

Předpověď počasí pro prodloužený víkend: Žhavá sobota, pak se ochladí

Děti mají volno už od poslední červnové soboty, ale dospělí vyhlížejí páteční den volna navíc. Zvlášť když počasí nemá být vůbec špatné. Už v pátek bude tepleji než v předchozím průběhu týdne, teploty dosáhnou maxima v sobotu. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR.

Vláda rozhodla o změnách pravidel zaměstnávání vybraných osob

Upravit a zpřehlednit podmínky pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením či znevýhodněním na chráněném trhu práce je cílem novely zákona o zaměstnanosti a souvisejících zákonů, jejíž návrh projednala vláda na středečním jednání. Zabývala se také návrhem novely zákona o Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. 

včera

Keir Starmer

Starmer, nebo Sunak? The Sun podpořil jednoho z lídrů, průzkumy mluví jasně

Britové zítra rozhodnou o novém složení parlamentu, přičemž mnozí z nich mohou dát i na doporučení ze strany médií. Bulvární deník The Sun poprvé od roku 2005 vyjádřil podporu labouristům, upozornila BBC. Nynější nejsilnější opoziční strana je jasným favoritem voleb, tuto pozici potvrdil i nejnovější průzkum agentury YouGov. 

včera

včera

včera

Jana Černochová

Česká vojenská pomoc Ukrajině podrobně. Černochová nechala odtajnit seznam

Česko poskytlo od konce února 2022 vojenskou pomoc za téměř 7 miliard korun. Vyplývá to z odtajněného seznamu, jehož zveřejnění umožnila vláda na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS). Veškerý vojenský materiál darovaný ze skladů Armády České republiky byl vždy vládou z bezpečnostních důvodů schválen v utajeném režimu.

včera

včera

Rishi Sunak, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Sunak u voleb doplatí na tragických pět let britské politiky. Průzkumy labouristům přisuzují přes 40 %

Už ve čtvrtek si Britové zvolí nové složení dolní komory parlamentu – Dolní sněmovny neboli House of Commons. Průzkumy předpokládají výrazný úpadek vládnoucí Konzervativní strany a jejího premiéra Rishiho Sunaka. Je to důsledek řady špatných rozhodnutí a nenaplněných slibů za 14 let konzervativní vlády. Na jeho místo zřejmě nastoupí labourista Keir Starmer. 

včera

včera

Finsko umožní USA přístup na svoje vojenské základny. Rusko už vyhrožuje reakcí

Rusko oznámilo, že bude reagovat na rozhodnutí Finska, které na základě obranné dohody se Spojenými státy umožní americkým jednotkám přístup na své vojenské základny. Uvedl to podle Reuters zástupce mluvčího ruského ministerstva zahraničí Andrej Nastasin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy