Volby na Slovensku: Sčítání hlasů bylo pro Korčoka nepříjemné, pak ztratil naději

Příštím prezidentem Slovenska bude Peter Pellegrini. Rozhodli o tom voliči v sobotním druhém kole prezidentských voleb. Současnou prezidentku Zuzanu Čaputovou nahradí v červnu. Jeho protivník Ivan Korčok ztratil poslední teoretickou naději na zvrat již po sečtení necelých 93 procent hlasů, kdy na budoucího prezidenta ztrácel přes deset procent.

Sčítání ve volebních místnostech odstartovalo ve 22:05, tedy o pět minut později, než bylo původně v plánu. Stálo za tím několik drobných problémů, jako například zamčená brána školy v Novom Meste nad Váhom nebo problémy s klíči v Bystranech nedaleko Spišské Nové Vsi. Sčítání bylo velice rychlé a během hodiny se podařilo volebním komisařům dát dohromady 67,59 % hlasů; tentokrát odevzdávání zápisových listů totiž probíhalo elektronicky.

Během večera Pellegrini tvrdil, že kampaň místy přesáhla slušné chování. „Nesmírně si vážím lidí, kteří se nakonec koncem tohoto týdne přestali bát říct, že volí mě,“ prohlásil ve svém volebním štábu. „Kdybyste mi teď řekli, ať si jdu na sebe vsadit, tak bych nešel,“ říkal předseda Národní rady SR po sečtení zhruba třetiny hlasů, když měl před Korčokem náskok přes 25 % se ziskem 62,33 %.

Výsledky asi půl hodiny po uzavření místností a po sečtení 15 % hlasů ukazovaly převahu Pellegriniho se ziskem 65,99 % hlasů. Se 30,41 % sečtených hlasů měl Pellegrini 62,33 % oproti 37,67 % Korčoka; s bezmála 50 sečtenými procenty hlasů už byl jejich poměr 40,68 % pro Korčoka a 59,32 % pro Pellegriniho.

Po sečtení 67,59 % hlasů vedl Pellegrini s 57,6 %, pro Korčoka začala být situace velice nepříjemná. Tehdy promluvil bývalý prezident země Andrej Kiska. „Je to velmi těžké odhadnout. Víme, že na úvod jsou sčítané právě malá městečka a dědinky, kde vždy zvítězí levicoví kandidáti. Tak to bylo i v mém případě, když jsem kandidoval proti Robertu Ficovi. Je potřeba vydržet a počkat, ale podle mě to bude velmi těsné,“ přiblížil z volebního štábu Ivana Korčoka.

Se sečtenými 80 % se Pellegrini pomalu mohl těšit ze zisku prezidentského křesla. Jeho náskok činil přes 13 % se ziskem 56,72 %. „Jestli se potvrdí, že Peter Pellegrini vyhrál, tak to znamená, že Slovensko nesložilo reparát z ochrany demokracie. Myslím, že to bude velmi zásadní nakročení si směrem k Vladimiru Putinovi,“ uvedl předseda Hnutí Slovensko Igor Matovič, rovněž z Korčokovy centrály. Mezitím se po sečtení 88 % hlasů v Pellegriniho volebním štábu jásalo.

Jasno bylo po sečtení 93 % hlasů, to už Pellegrini vedl se ziskem 55,03 % a Korčok pozbyl už i teoretickou naději na zvrat volebního klání.

Kdo je budoucí slovenský prezident?

Pellegrini je blízkým spojencem premiéra Fica, který společně se svou vládou a parlamentní většinou přetváří samotnou podobu trestního systému na Slovensku. Nejde ale pouze o nesrovnalosti v soudnictví. Od nástupu Fica na premiérský post začal boj slovenské vlády proti tradiční slovenské mediální scéně a snaha o reorientaci zahraniční politiky pryč od Západu.

Již dříve Pellegrini zdůraznil, že prezident by měl být osobou, které lidé důvěřují, na kterou se mohou spolehnout v obtížných chvílích a za kterou se nemusejí nikdy stydět. Podle něj by prezident neměl být závislý ani na koalici, ani na opozici, a odmítl koncepci prezidenta jako protiváhy vůči vládě.

Pellegrini ještě během tohoto týdne o sokovi řekl, že by v případě volebního triumfu vystupoval proti současné vládě Fica. O sobě prohlásil, že by byl prezidentem lidí, zatímco soupeře tituloval jako prezidenta elit či nevládních organizací. Znovu se také snažil oslovit voliče Štefana Harabina, který skončil v prvním kole na třetím místě.

Související

Na Slovensku pokračují demonstrace proti Robertu Ficovi

Fico táhne zemi k Rusku, kam ale skutečně chtějí patřit Slováci? Nový průzkum to ukázal

Téměř dvě třetiny obyvatel Slovenské republiky (63,5 %) preferují, aby se země orientovala na Západ, tedy na EU. Naopak počet těch, kteří dávají přednost Východu, konkrétně Ruské federaci, je třikrát nižší (19,2 %). Vyplývá to z průzkumu think-tanku Future Slovakia Forum ve spolupráci s agenturou Focus realizovaného ve dnech 3. až 6. března na reprezentativním vzorku 1006 respondentů.

Více souvisejících

Slovensko volby na Slovensku Peter Pellegrini Ivan Korčok

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

před 1 hodinou

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

před 6 hodinami

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny

Plný rozsah škod způsobených pátečním zemětřesením v Myanmaru bude znám nejdříve za několik týdnů, uvedl ředitel Mezinárodního záchranného výboru (IRC) pro Myanmar Mohamed Riyas. Podle něj je však jisté, že dopady katastrofy budou „závažné“, píše CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy