Příštím prezidentem Slovenska bude Peter Pellegrini. Rozhodli o tom voliči v sobotním druhém kole prezidentských voleb. Současnou prezidentku Zuzanu Čaputovou nahradí v červnu. Jeho protivník Ivan Korčok ztratil poslední teoretickou naději na zvrat již po sečtení necelých 93 procent hlasů, kdy na budoucího prezidenta ztrácel přes deset procent.
Sčítání ve volebních místnostech odstartovalo ve 22:05, tedy o pět minut později, než bylo původně v plánu. Stálo za tím několik drobných problémů, jako například zamčená brána školy v Novom Meste nad Váhom nebo problémy s klíči v Bystranech nedaleko Spišské Nové Vsi. Sčítání bylo velice rychlé a během hodiny se podařilo volebním komisařům dát dohromady 67,59 % hlasů; tentokrát odevzdávání zápisových listů totiž probíhalo elektronicky.
Během večera Pellegrini tvrdil, že kampaň místy přesáhla slušné chování. „Nesmírně si vážím lidí, kteří se nakonec koncem tohoto týdne přestali bát říct, že volí mě,“ prohlásil ve svém volebním štábu. „Kdybyste mi teď řekli, ať si jdu na sebe vsadit, tak bych nešel,“ říkal předseda Národní rady SR po sečtení zhruba třetiny hlasů, když měl před Korčokem náskok přes 25 % se ziskem 62,33 %.
Výsledky asi půl hodiny po uzavření místností a po sečtení 15 % hlasů ukazovaly převahu Pellegriniho se ziskem 65,99 % hlasů. Se 30,41 % sečtených hlasů měl Pellegrini 62,33 % oproti 37,67 % Korčoka; s bezmála 50 sečtenými procenty hlasů už byl jejich poměr 40,68 % pro Korčoka a 59,32 % pro Pellegriniho.
Po sečtení 67,59 % hlasů vedl Pellegrini s 57,6 %, pro Korčoka začala být situace velice nepříjemná. Tehdy promluvil bývalý prezident země Andrej Kiska. „Je to velmi těžké odhadnout. Víme, že na úvod jsou sčítané právě malá městečka a dědinky, kde vždy zvítězí levicoví kandidáti. Tak to bylo i v mém případě, když jsem kandidoval proti Robertu Ficovi. Je potřeba vydržet a počkat, ale podle mě to bude velmi těsné,“ přiblížil z volebního štábu Ivana Korčoka.
Se sečtenými 80 % se Pellegrini pomalu mohl těšit ze zisku prezidentského křesla. Jeho náskok činil přes 13 % se ziskem 56,72 %. „Jestli se potvrdí, že Peter Pellegrini vyhrál, tak to znamená, že Slovensko nesložilo reparát z ochrany demokracie. Myslím, že to bude velmi zásadní nakročení si směrem k Vladimiru Putinovi,“ uvedl předseda Hnutí Slovensko Igor Matovič, rovněž z Korčokovy centrály. Mezitím se po sečtení 88 % hlasů v Pellegriniho volebním štábu jásalo.
Jasno bylo po sečtení 93 % hlasů, to už Pellegrini vedl se ziskem 55,03 % a Korčok pozbyl už i teoretickou naději na zvrat volebního klání.
Kdo je budoucí slovenský prezident?
Pellegrini je blízkým spojencem premiéra Fica, který společně se svou vládou a parlamentní většinou přetváří samotnou podobu trestního systému na Slovensku. Nejde ale pouze o nesrovnalosti v soudnictví. Od nástupu Fica na premiérský post začal boj slovenské vlády proti tradiční slovenské mediální scéně a snaha o reorientaci zahraniční politiky pryč od Západu.
Již dříve Pellegrini zdůraznil, že prezident by měl být osobou, které lidé důvěřují, na kterou se mohou spolehnout v obtížných chvílích a za kterou se nemusejí nikdy stydět. Podle něj by prezident neměl být závislý ani na koalici, ani na opozici, a odmítl koncepci prezidenta jako protiváhy vůči vládě.
Pellegrini ještě během tohoto týdne o sokovi řekl, že by v případě volebního triumfu vystupoval proti současné vládě Fica. O sobě prohlásil, že by byl prezidentem lidí, zatímco soupeře tituloval jako prezidenta elit či nevládních organizací. Znovu se také snažil oslovit voliče Štefana Harabina, který skončil v prvním kole na třetím místě.
Související

Fico vyhlásil mimořádnou situaci na celém Slovensku

Fico táhne zemi k Rusku, kam ale skutečně chtějí patřit Slováci? Nový průzkum to ukázal
Slovensko , volby na Slovensku , Peter Pellegrini , Ivan Korčok
Aktuálně se děje
před 42 minutami

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
před 1 hodinou

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
před 2 hodinami

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
před 3 hodinami

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
před 4 hodinami

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
před 5 hodinami

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
před 5 hodinami

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno před 6 hodinami

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
před 6 hodinami

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
před 6 hodinami

Toulová dostala Langmajera na vrchol
před 7 hodinami

Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
před 7 hodinami

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters
před 8 hodinami

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
před 9 hodinami

Válka na Ukrajině: Čtyři mrtví v Dnipru. Rusko se vysmívá mírovým snahám, říká Zelenskyj
před 11 hodinami

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
před 12 hodinami

Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat
před 13 hodinami

Počasí přinese příští týden výrazné ochlazení. Teploty spadnou až o 15 stupňů
včera

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste
včera
Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny
Plný rozsah škod způsobených pátečním zemětřesením v Myanmaru bude znám nejdříve za několik týdnů, uvedl ředitel Mezinárodního záchranného výboru (IRC) pro Myanmar Mohamed Riyas. Podle něj je však jisté, že dopady katastrofy budou „závažné“, píše CNN.
Zdroj: Libor Novák